Φροντίδα Κοκατίλ δεν σταματάει να σφυρίζει

Εγγραφή
28 Οκτ 2018
Μηνύματα
88
εδω και καιρο το κοκατιλ μου σφυριζει συνεχεια τα πρωινα.Απο τις 7 και μετα μας ξυπναει ολους.Ακομα και με πανι αυτο σφυριζει ακομα πιο δυνατα. Εχετε καποια λυση για να το κανω να κοιμηθει περισσοτερο η εστω να ειναι ησυχο;
 
Εάν είναι ανοιχτό το πατζουρι τότε ακόμη και σκεπασμένο αντιλαμβάνεται ότι ξημέρωσε και φωνάζει. Δοκίμασες με κλειστό πατζουρι; Αν φωνάζει και με κλειστό πατζουρι και ενώ δεν ακούει κάποιον να κινείται μέσα στο σπίτι, τότε δεν ξέρω τι να πω 🤨
 
Αγχώθηκα τώρα. Ξαφνικά το ξεκίνησε;
Το πανί είναι χοντρό; Αδιαφανές; έχει φως μετά τις 7 στο δωμάτιο;
Γιατί αγχωθηκες Γιώργο; 😮
 
Μια χαρα ειναι το πουλακι, αν ηταν αδρανες να ανησυχουσες
Απο την αλλη το πολυ το κυριε ελεησον κ ο παπάς το βαριέται 😁 ειναι ομως κατι φυσιολογικο για κατοχους πουλιων, αλλα κελαιδανε αλλα σφυριζουνε κ αλλα γκαριζουνε σαν τον δικο μου! Κ εγω ακουγοντας τα κοκατιλ ειναι σαν να ακουω ψαλμωδια στα αυτια μου απο το κρα κρα της Τουκη! Οπως κ να εχει ανικανοποιητοι ειμαστε!
 
εδω και καιρο το κοκατιλ μου σφυριζει συνεχεια τα πρωινα.Απο τις 7 και μετα μας ξυπναει ολους.Ακομα και με πανι αυτο σφυριζει ακομα πιο δυνατα. Εχετε καποια λυση για να το κανω να κοιμηθει περισσοτερο η εστω να ειναι ησυχο;

Τι ώρα το βάζεις για ύπνο; Όταν ξεσκεπάσεις το κλουβί του αλλάζεις χώρο-δωμάτιο ή όχι;
Όταν το ξεσκεπάσεις σταματάει;
Γενικά τις υπόλοιπες ώρες συνηθίζει να σφυρίζει έντονα ''χωρίς λόγο'' ή το κάνει μόνο όταν θέλει κάτι;
Παιχνίδια του έχεις;
 
Οντως το ξεσκέπασμα και η αλλαγη της τοποθεσιας εφοσον γινεται, ειναι κατι που κανει κ η δικια μου, σαν διαμαρτυρια δηλαδη! Ε τι εγινε, με ξεχασατε! Πολυ σωστη η παρατηρηση σου Σισσυ! Απλως το καθε πουλι εχει τον δικο του τροπο, αλλο φωναζει αλλο σφυριζει!
 
Τι ώρα το βάζεις για ύπνο; Όταν ξεσκεπάσεις το κλουβί του αλλάζεις χώρο-δωμάτιο ή όχι;
Όταν το ξεσκεπάσεις σταματάει;
Γενικά τις υπόλοιπες ώρες συνηθίζει να σφυρίζει έντονα ''χωρίς λόγο'' ή το κάνει μόνο όταν θέλει κάτι;
Παιχνίδια του έχεις;
εχει παιχνιδια δεν το αλλαζω δωμαριο για υπνο και απλα μολις βγει σταματαει
[automerge]1559297453[/automerge]
Αγχώθηκα τώρα. Ξαφνικά το ξεκίνησε;
Το πανί είναι χοντρό; Αδιαφανές; έχει φως μετά τις 7 στο δωμάτιο;
δεν το ξεκινησε ξαφνικά το πανι ειναι ενα σαν σεντοδι διπλωμενο στα 2 αλλα θα παρω απο το ebay ενα lighproof πανι και ο χωρος που το εχω δεν εχει μπατζουρια
 
Και το δικό μου το λοβακι όταν το βγάζουμε το πρωί στο μπαλκόνι δεν σταματάει να σφυρίζει.. Είναι και λοβ καταλαβαίνετε πόσο δυνατά... μας ξυπνάει όλους... Βέβαια μετά από ωρες κουράζεται και κοιμάται για λίγο😁
 
Και το δικό μου το λοβακι όταν το βγάζουμε το πρωί στο μπαλκόνι δεν σταματάει να σφυρίζει.. Είναι και λοβ καταλαβαίνετε πόσο δυνατά... μας ξυπνάει όλους... Βέβαια μετά από ωρες κουράζεται και κοιμάται για λίγο😁
Εγώ όταν είχα το λοβακι σηκώνονταν όλη η γειτονιά στο πόδι... Τον άκουγα από μακριά όταν επέστρεφα..
 
Εγώ όταν είχα το λοβακι σηκώνονταν όλη η γειτονιά στο πόδι... Τον άκουγα από μακριά όταν επέστρεφα..
Και εγώ το ίδιο... Από χιλιόμετρα μακριά ακούγεται 😂
 
Άσχετο με το θέμα σου αλλά είναι πολύ λίγες ώρες :)
11-13 πρέπει να κοιμάται...
Και πάλι δεν μπορεί να κοιμηθεί αφού ξημερώσει και ακούει άλλα πουλιά και θορύβους απ' το σπίτι. Πρέπει απλά να πέφτει νωρίτερα για ύπνο.

Τα δικά μου 8.30 το βράδυ τώρα το καλοκαίρι είναι για ύπνο. Θέλουν 12 ώρες ύπνο τουλάχιστον, και αφού ξημερώσει είναι δύσκολο να κοιμηθούν. Νομίζω πολύ αργά το βάζεις για ύπνο και δε συμπληρώνει ώρες. Ετσι ξυπνάει νωρίς και αρχίζει να φωνάζει να το βγάλετε (όταν πια βαρεθεί να περιμένει).
Πάντως το ίδιο κάνουν και τα δικά μου, απλά επειδή εμείς ξυπνάμε έτσι κι αλλιώς στις 7 δε μας ενοχλεί και τόσο. Αυτά ξυπνούν γύρω στις 8 και κατα τις 8.30 το πρωί αρχίζουν και φωνάζουν να τα βγάλουμε.
 
Back
Top