Φροντίδα Κοκατίλ θέλει να βγαίνει από το κλουβί

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά,εχω γίνει λίγο κουραστική να ρωτάω συνέχεια και να επαναλαμβάνομαι αλλά μετά την απώλεια του πρώτου παπαγαλου τώρα φοβάμαι πολύ.Ο όντι λοιπόν ο νέος συγκάτοικος είναι στο σπίτι μας 12 ημέρες,τον πήρα απο πετ έχει ηλικία 11 μηνών.Σε αυτές τις ημέρες λοιπόν μας πλησιάζει πολύ,τρώει απο το χέρι μας τον αγαπημένο ηλιόσπορο κάθεται και απολαμβάνει χαδακια,το θέμα είναι με το ότι θέλει να βγαίνει από το κλουβί,κυρίως όταν βλέπει την μικρή να παίζει με καπάκια και τουβλάκια χαλάει τον κόσμο,του άνοιξα λοιπόν να βγει,το αποτέλεσμα ναι μεν παίζει με την μικρή αλλά κάποιες στιγμές που πετά τρακαρει όχι με φόρα στον τοίχο και φτερουγιζοντας κατεβαίνει στο πάτωμα ή κάποιες φορές πάει στο κλουβί.Απο το πετ που πήρα και ρώτησα μου είπαν να μην το ξαναβγαλω πριν τους πέντε μήνες μην χτυπήσει το κεφάλι του.τι προτείνεται να κάνω;
 
Απο το πετ που πήρα και ρώτησα μου είπαν να μην το ξαναβγαλω πριν τους πέντε μήνες μην χτυπήσει το κεφάλι του
Μετά τους πέντε μήνες δηλαδή θα ωριμάσει και δεν θα κάνει τέτοιες βλακείες, όπως το χτύπημα του κεφαλιού στους τοίχους;

Δυστυχώς, έχουν μείνει πολύ λίγες ανοησίες που δεν έχω ακούσει από pet shops όλα αυτά τα χρόνια.

τι προτείνεται να κάνω;
Διάβασε αυτό Κατερίνα https://community.petbirds.gr/threa...λιά-που-πετούν-ελεύθερα-μέσα-στο-σπίτι.17945/
 
Αν κρίνω από τον δικό μου, ενώ το πέταγμα (απογείωση) το έχουν έμφυτο, για την προσγείωση χρειάζονται χρόνο και εμπειρία. Αν στο δωμάτιο δεν έχετε επικίνδυνα πράγματα (αιχμηρά πχ), δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Κλείστε όμως κουρτίνες.
 
@fortunatos διάβασα και το άρθρο που μου είπε ο @Stavros οπότε τηρώ όλες τις προϋποθέσεις για να πετά,δεν υπάρχει κάτι που να το βάλει σε κίνδυνο πέρα απο τους τοίχους που φυσικά δεν μπορω να κάνω κάτι,οπότε θα το αφήνω όταν μπορώ να είμαι παρούσα να πετά εφόσον το θέλει το ίδιο χωρίς να το πιέσω
 
Κατερίνα, έχεις "ελέγξει" κατά κάποιο τρόπο την όραση του; πχ όταν βρίσκεσαι σε μακρινή απόσταση και κουνάς το χέρι σου, αντιδρά; νιώθεις πως σε βλέπει;
Θα σου πω τι έκανα εγώ με τον Μάριο όταν ήταν μικρός...Τον κρατούσα στην παλάμη μου και τον πήγαινα στη τζαμαρία, " χτυπούσα" την μυτούλα του (ελαφρά) στο τζάμι και του έλεγα σχετικά έντονα.ΜΠΑΜ!
Ο Μάριος όταν πετούσε (έχοντας εγώ επίτηδες ανοιχτές κουρτίνες), ΠΟΤΕ δεν χτύπησε στη τζαμαρία. Πετούσε και αν τύχαινε να κατευθύνεται (σπάνια) προς το τζάμι, στα 2-3 μέτρα απόσταση του έλεγα ΜΠΑΜ έστριβε επιτόπου (όπως τα μαχητικά αεροσκάφη) έκανε ελιγμό και άλλαζε κατεύθυνση!
Μήπως εσύ θα έπρεπε να κάνεις κάτι ανάλογο, να του γνωρίσεις δηλ τους τοίχους; 🙂
 
@Sissy Ναι η όραση του είναι οκ γιατί βλέπει σε μια σχετικά μεγάλη απόσταση την μικρή που παίζει με τα Lego οπότε με το που βγαίνει ή πάει στα τουβλάκια κατευθείαν ή στο βραχιολακι που έχει στο ποδαράκι της το οποίο πάλι τον έχουμε πιάσει να το κοιτά έντονα.Όσο για το κολπάκι είναι σούπερ θα το εφαρμόσω σίγουρα απλά επειδή τον έχουμε μόνο 13 μέρες έχει όπως θα διάβασες κάνει μεγάλη πρόοδο μαζί μας αλλά ακόμη δεν ανεβαίνει στο χέρι,ελπίζω να το κάνει σύντομα για να του φωνάζω "τοιχοοοος". 😂
 
Τον κρατούσα στην παλάμη μου και τον πήγαινα στη τζαμαρία, " χτυπούσα" την μυτούλα του (ελαφρά) στο τζάμι και του έλεγα σχετικά έντονα.ΜΠΑΜ!
Κάτι αντίστοιχο και γω... όταν καθόμαστε και ατενίζουμε μπροστά στη μπαλκονόπορτα, απλά χτυπάω κάθε φορά το τζάμι με το χέρι μου.. στο τακ τακ καταλαβαίνουν ότι κάτι υπάρχει και δεν πάει προς τα κει...
έστριβε επιτόπου (όπως τα μαχητικά αεροσκάφη)
Αχαχα
 
Κάτι αντίστοιχο και γω... όταν καθόμαστε και ατενίζουμε μπροστά στη μπαλκονόπορτα, *απλά χτυπάω κάθε φορά το τζάμι με το χέρι μου.. στο τακ τακ καταλαβαίνουν ότι κάτι υπάρχει και δεν πάει προς τα κει...
Με την μυτούλα τους αποκτούν ιδίαν αίσθηση😁
...καλά, το τι συζητήσεις είχαν γίνει μπροστά στις τζαμαρίες δεν λέγονται... Αφού βλέποντας πουλιά έλεγε ο καλός μου ''πουλάκια, φιλάκια''😞
@Sissy...Όσο για το κολπάκι είναι σούπερ θα το εφαρμόσω σίγουρα απλά επειδή τον έχουμε μόνο 13 μέρες έχει όπως θα διάβασες κάνει μεγάλη πρόοδο μαζί μας αλλά *ακόμη δεν ανεβαίνει στο χέρι ,ελπίζω να το κάνει σύντομα για να του φωνάζω **"τοιχοοοος". 😂
*Για την συγκεκριμένη ''δουλειά'' θα πρέπει να το πιάσεις με την παλάμη σου, δεν θα μπορέσεις αλλιώς να τον ''διδάξεις'' θα σου φεύγει, αφού εκπαιδευτεί μπορεί ν΄ανεβαίνει στο δάχτυλο και να πλησιάζετε πολύ κοντά στο τζάμι.
** Το ΜΠΑΜ λέγεται πολύ πιο γρήγορα κι έχει άλλη...δυναμική! 😄
 
Back
Top