Γενικά Κοκατίλ κάθεται πάνω στην ουρά του και τη δαγκώνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eger
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eger

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2020
Μηνύματα
12
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα.
Εδώ και 20 ημέρες έχουμε ένα πανέμορφο cockatiel. Με προβληματίζει όμως η Συμπεριφορά του. Κάποιες στιγμές είναι Υπερκινητικός, ανεβαίνει στο κλουβί και κατεβαίνοντας κάθεται στην ουρά του και την τρώει. Σας ανέβασα ένα βιντεάκι στο link και μια φωτογραφία για να δείτε την ουρά του.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
20200531_165713_resize_40.jpg
 
Πράγματι περίεργη συμπεριφορά. Δεν έχω ξαναδει κάτι παρόμοιο. Μου δίνει την εντύπωση ότι κάτι το ενοχλεί και προσπαθεί να το βγάλει-καθαρίσει. Θα του έκανα ένα τσεκ σε ένα γιατρό για εξω- κι ενδοπαράσιτα. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
@Φοίβος γιατί έχω την εντύπωση ότι το κάνει όταν νευριάσει ή όταν είναι πολύ χαρούμενος; Συνήθως πηγαίνει πέρα δόθε γρήγορα και βγάζει Φωνούλες, τοτε το κάνει.
 
Έτσι όπως το περιγράφεις ακούγεται σαν δικιά του νευρική κίνηση. Mπορεί να χαλάσει την ουρά του όμως έτσι. Το κάνει μόνο στις γωνιές του κλουβιού; Αν ναι, τότε θα σου πρότεινα να τις μπλοκάρεις με αντικείμενα.
 
@Φοίβος δεν το έχω παρατησει αυτο που ρωτάς. Θα πρέπει να το παρατηρήσω.
Μήπως μπορείς να με συμβουλέψεις για το πότε είναι σωστό να αρχίσω να το βγάζω εκτός κλουβιού;
Και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 
Back
Top