Ασθένειες Κοκατίλ κάνει εμετό

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλημέρα παιδιά η αλπίνο μου μόλις τώρα πρώτη φορά την είδα να κάνει εμετό την τροφή της. Μπορείτε να με βοηθήσετε;
 
Πως ήταν η σύσταση του εμετού? Δηλαδή ήταν λάσπη ή ολόκληρα σπόρια.
Βγαίνει έξω από το κλουβί?
 
Αν ήταν σκέτα σπόρια με σάλια μπορεί να το πάθει από στρες ή να ήθελε να σε ταϊσει. Αν ήταν μασημένη λασποδες υπάρχουν πολλές ασθένειες που μπορούν να οδηγήσουν σε εμετό.
Πρώτον πας σε φαρμακείο ή πετ και ζητάς άνθρακα και της προσφέρεις (για πιθανή δηλητηρίαση).
Δεύτερον την παρατηρείς και αν είναι ακόμα ακεφι την πας κτηνίατρος το συντομότερο.
 
@Panosfros έκανε την κίνηση με το στόμα να κάνει εμετό και μετά κουνούσε το κεφάλι της και έβγαιναν πεταγοντουσαν.χμμ μη με λες για πετ σοπ ή κτηνίατρο εδώ Καβάλα έχω άσχημες στιγμές..
 
Και σε φαρμακείο έχει απλά είναι σε κάψουλες, ανοίγεις 2 και της τα προσφέρεις.
[automerge]1634032327[/automerge]
Γενικά πως είναι τώρα? Ξανά έφαγε, ήπιε νερό, είναι δραστήρια?
 
Μάρια παρατήρησε την. Μια φορά ίσως είναι κάτι τυχαίο και περαστικό. Αν επαναληφθεί τότε χρειάζεσαι ιατρική βοήθεια. Γνωρίζοντας τι έχει προηγηθεί με το άλλο σου πουλάκι καταλαβαίνω την αγωνία σου. Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω καθώς δεν είμαστε γιατροί.
 
@Panosfros τρώει πίνει πετάει κάνει ακροβατικά και τσιριζει μέχρι στιγμής μόνο μια φορά έκανε εμετό
[automerge]1634048813[/automerge]
@Φοίβος πραγματικά αν πάθει και η αλπίνο κάτι δεν θα ξαναπάρω από το πετ σοπ του χωριού τίποτα από σιδεράς μου έγινε πετ σοπας
 
Back
Top