Φροντίδα Κοκατίλ και η απουσία μας από το σπίτι

Eirinimar

PB New Member
Εγγραφή
10 Φεβ 2019
Μηνύματα
309
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα παιδιά! 🙂️ Έχω έναν παπαγάλο κοκατιλ εδώ και δύο μήνες (κάποιοι τον έχετε δει 😁) και δεν τον έχω αφήσει ως τώρα μόνο του αν εξαιρέσουμε τις ώρες που λείπω στη δουλειά! Θέλω να λείψω ένα βράδυ και δε ξέρω πως να το χειριστώ! Ποιο είναι το περισσότερο που έχετε αφήσει το παπαγαλάκι σας μόνο του; Δε ξέρω αν είναι καλύτερα να τον πάρω μαζί και να τον αγχώσω σε ξένο χώρο κλπ.. Ποια είναι η γνώμη σας;
 
🤣
Εσύ είσαι πιο υπερβολική και από εμένα!

Δεν θα παθει κάτι αν λείψεις ένα βράδυ.
Καλύτερα να μην αλλάξει περιβάλλον για τόσο λίγο. Τώρα αν άνοιξες το θέμα επειδή δεν αντέχεις εσύ ένα βράδυ μακριά του, τότε μάλλον πρέπει να ανοίξεις θέμα σε άλλη θεματική ενότητα 😁

Όταν έρχομαι Ελλάδα φεύγω από εδώ για παράδειγμα Δευτέρα βράδυ και επιστρέφω Τετάρτη νωρίς το πρωί. Αυτό είναι το περισσοτερο που έχω λείψει.
 
Λογω ταξιδιων μπορει να λειψω 2-3 και 4 μερες οποτε αφηνω τα καναρινια μου μονα τους.. Τα βαζω σε εσωτερικο χωρο κοντα σε παραθυρο για να εχουν φως και εξτρα νερο και φαγητο, δεν εχω καποιον γειτονα που να μπορω να τα εμπιστευτω αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα... Αν ειναι για παραπανω μερες κανονιζω να τα παρω μαζι μου...
 
Ειναι πρώτη φορά απλά και δε βρήκα πληροφορίες στην αναζήτηση μου σχετικά με το πως χειριζόμαστε απουσία από το σπίτι. Δεδομένου ότι έχουν και μια ιδιαίτερη ψυχοσύνθεση σκεφτόμουν μήπως στεναχωρηθει ή φρικάρει μόνος του.. Βέβαια δε ξέρω ποιος θα στεναχωρηθει περισσότερο 😞😟🙄
 
Πες μας λίγο, πόσες και ποιες ώρες της ημέρας είναι εκτός κλουβιου; Ουσιαστικά τι θα χάσετε από την ημέρα που θα λείψεις;
Όταν ξυπνάω τον βγάζω πάντα και τον αφήνω όλο το πρωί (εκτός αν κάνω δουλειές) και τον βάζω μέσα το μεσημέρι που φεύγω για μάθημα μέχρι το βραδάκι που γυρνάω κι αν δεν έχει κοιμηθεί ήδη παίζουμε λίγο και τον βάζω για ύπνο!
 
Όταν ξυπνάω τον βγάζω πάντα και τον αφήνω όλο το πρωί (εκτός αν κάνω δουλειές) και τον βάζω μέσα το μεσημέρι που φεύγω για μάθημα μέχρι το βραδάκι που γυρνάω κι αν δεν έχει κοιμηθεί ήδη παίζουμε λίγο και τον βάζω για ύπνο!
Άρα το απόγευμα - βράδυ είμαστε μια χαρα. Δεν θα καταλάβει τίποτα.
Θα χάσετε και το επόμενο πρωινό;
 
Θέλεις να βγεις βράδυ έτσι δεν είναι;
Βάλτον για ύπνο και όλα οκ..

Απλά βγες μετά τον ύπνο του (έτσι κάνω και γω)...
Όχι βρε παιδιά! 😂 Είναι να πάω για Ανάσταση σε άλλη πόλη και να γυρίσω την επόμενη!
[automerge]1556200718[/automerge]
Άρα το απόγευμα - βράδυ είμαστε μια χαρα. Δεν θα καταλάβει τίποτα.
Θα χάσετε και το επόμενο πρωινό;
Θα φύγω απόγευμα και θα γυρίσω την επόμενη βράδυ.. Οπότε ένα πρωί θα χάσουμε! 😕 Όσο το σκέφτομαι.. 😞
 
Κοίταξε αν νομίζεις ότι η μεταφορά του θα είναι εύκολη (λίγες ώρες, με αυτοκίνητο κτλ) και στο σπίτι που θα πας θα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες μπορείς να τον πάρεις μαζί σου. Αν όμως τώρα είναι σε πολύ ήσυχο περιβάλλον και ξαφνικά πάει σε ένα σπίτι που θα έχει φασαρία (πολλά άτομα κτλ) ή εάν έτσι κι αλλιώς αναγκαστεί να μείνει και εκεί μόνος σε ένα δωμάτιο γιατί εκεί που θα είσαι εσύ θα υπάρχουν μυρωδιές από φαγητά ή επειδή θα βγείτε έξω κτλ κτλ τότε καλύτερα να μείνει στον χώρο που ήδη γνωρίζει.
Εγώ να σου πω την αλήθεια θα τον άφηνα στο σπίτι με πολλά παιχνίδια στο κλουβακι του και το ράδιο ή την τηλεόραση να παίζει. Δεν θα λείψεις πολυ. Το επόμενο πρωινό που θα είστε πάλι μαζί, θα τα ξεχάσει όλα.
 
Τι μας κάνουν πια.. 😍😋
Ενα θα σου πω! Σε μιάμιση μέρα έρχομαι με λεωφορείο από την Κωνσταντινούπολη στη Θεσσαλονίκη, κάνω τις δουλειές μου στο πανεπιστήμιο, βλέπω γονείς και φίλους και επιστρέφω πίσω. Ούτε λόγος για να μείνω ούτε λεπτό παραπάνω 😂
Εγώ για να πω την αλήθεια δεν αγχώνομαι τόσο για τα πουλιά, γιατί στο σπίτι είναι καλύτερα από οπουδήποτε αλλού, εμενα με τρώει ο καημός για τη σκυλίτσα 😂
Το κάθε σπίτι έχει τα δικά του 🤣
Τουλάχιστον τώρα ξέρεις ότι όλοι νιώθουμε το ίδιο! 😋
 
Σε ευχαριστώ! 😊 Με λίγα λόγια (όπως είπες) το θέμα άνοιξε για να βγάλω τα ψυχολογικά μου που θα μου λείπει ο Cookie! 😋 Καλη Ανάσταση να έχουμε! ❤️️️️
Πρόκειται για τις φυσιολογικές φοβίες και ενοχές που νιώθουμε όλοι την πρώτη φορά που τα αφήνουμε μόνα. Τι πιο όμορφο όμως από αυτό; Δείχνει άνθρωπο που έχει επίγνωση της ευθύνης που έχει απέναντι στον παπαγάλο που αγαπάει 😍

Καλή Ανάσταση!
 
Για μια μέρα δεν θα τον έπαιρνα πάντως... Θα ταλαιπωρηθεί άδικα..
Βάλε αρκετό φαγητό και όλα καλά θα πάνε :)

Σωστος Γιωργο!
 
Πρόκειται για τις φυσιολογικές φοβίες και ενοχές που νιώθουμε όλοι την πρώτη φορά που τα αφήνουμε μόνα. Τι πιο όμορφο όμως από αυτό; Δείχνει άνθρωπο που έχει επίγνωση της ευθύνης που έχει απέναντι στον παπαγάλο που αγαπάει 😍

Καλή Ανάσταση!
💕
[automerge]1556211577[/automerge]
Για μια μέρα δεν θα τον έπαιρνα πάντως... Θα ταλαιπωρηθεί άδικα..
Βάλε αρκετό φαγητό και όλα καλά θα πάνε :)
Το ελπίζω! 😊 Ευχαριστώ!
 
Back
Top