Γενικά Κοκατίλ και "παιδική χαρά" (πάρκο)

Gogou Maria

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
306
Πόλη
Κρηνίδες
Καλημέρα παιδιά να σας ρωτήσω πότε μπορώ να βγάλω τον αλπίνο έξω στην παιδική μαζί με την Πίκατσου; Ο πετσοπας μου είπε δύο εβδομάδες μετά τότε που τον πήρα. Τον έχω τώρα ακριβώς μία εβδομάδα. Εσείς τι λέτε;
 
@Gogou Maria τα πετσοπ κανουν προχειρη δουλεια, απλα σου δεινουν το ζωακι που θες, μπορει να σου δωσουν αρρωστο ζωο κιολας απλα για να το πουλησουν (αναφερομαι γενικα).Ξερω οτι τωρα πλεον ειναι αργα, εσυ ομως θα επρεπε απ την αρχη να το ψαξεις για να εισαι προετοιμασμενη για να μην παει κατι λαθος, στο λεω φιληκα.
 
@Gogou Maria καταλαβαινω, αλλα αν θες να εχεις ενα υγειες και ασφαλες πουλακι επρεπε παρα τον ενθουσιασμο να το ψαξεις, γιατι μπορει το νεο πουλακι να εχει μικροβια και τα μεταφερει στην αλλη (λεω τωρα) ή η θυληκια να μην τον ξερει και να τον φοβαται και να τον χτυπησει. Το ειχα παθει κι εγω αυτο και το θυληκο μπατζι που ειχα σκοτωσε το αρσενικο, δεν θελω να σε φοβηζω οποτε μην αγχωθεις, απλα θελω να σε βαλω σε προβληματισμους να ξερεις τι να κανεις αλλη φορα 😊
 
@Gogou Maria συγγνωμη που σε αγχωσα δεν το ηθελα πραγματικα 😅, μπορεις να του κανεις ενα τσεκ απ σε εναν πτηνιατρο για να σιγουρευτεις οτι δεν μπορει να κολλησει τιποτα στην θυληκια και αν τα βλεπεις να τσακωνονται συνεχεια καθημερινα τοτε πρεπει να τα χωρισεις επειγοντως, τωρα αν ειναι καλα μεταξυ τους, απλα εχε τα υπο την προβλεψη σου 🙂
 
@Gogou Maria πολυ ωραια, δεν μπορουμε να πουμε ακομα με σιγουρια οτι συμπαθησαν το ενα το αλλο αλλα ας πουμε οτι για αρχη τα πανε καλα. Τωρα σου μενει να μαθεις αν το καινουργιο σου πουλακι ειναι υγειεστατο γιατι μερικες φορες οταν παιρνεις ενα πτηνο απο πετσοπ μετα απο μερικες βδομαδες εχει συμπτωματα ασθενειας οποτε πρεπει να το ελενξουμε. Ο δικος μου ειχε προβλημα στα ματια και οταν τον ελενξαμε, καναμε και για σιγουρια ενα τσεκ απ για να δουμε την υγεια της θυληκιας μου και ηταν υγειεστατη, τα εχω 2 μηνες και τωρα τραγουδανε και περνανε χρονο μαζι ολη μερα 😄
 
Back
Top