Ασθένειες Κοκατίλ μαδάει τα πούπουλα κάτω απ τα φτερά και στη βάση της ουράς

nikos-k

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
γεια χαρα, χαιρετω ολους τους φιλους με παπαγαλακια! Εχω ενα αρσενικο κοκατιλ εδω κ 10 χρονια, ηρεμο κ καλο, κ κανα μηνα τωρα μαδαει τα πουπουλα κατω απ τα φτερα κ στη βαση της ουρας κ το δερμα στα σημεια αυτα φαινεται σαν ξεραμενο. Πηγα σε κτηνιατρο πηρε δειγμα φτερων κ κοπρανων για αναλυση κ μου ειπε δεν βρηκε κατι κ πιθανον λογω ηλικιας εχει θηροειδη! Πηρα κατι φαρμακα που ειναι κ για ανθρωπους αλλα πρεπει να τον απομονωσω απ το θυληκο κ να πω την αληθεια φοβαμαι να του τα δωσω μην τυχον κ δεν ειναι κατι ανησυχητικο κ κανω κακο στο πουλι! ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα τη σελιδα σας διαβασα παρομοιες περιπτωσεις κ σκεφτηκα μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει! σας ευχαριστω! 🙂
 
ο παπαγαλος σου μαλλον μαδαει τα φτερα του λογω ελλειψης βιταμινων ή επειδη δεν ασχολεισαι πολυ μαζι του και νιωθει μοναξια.
ασχολεισαι αρκετα μαζι του;
εγω παντως δεν ηξερα οτι αν ο παπαγαλος εχει θυροειδη μαδαει τα φτερα του... Τι να πω.
 
ευχαριστω για την ανταποκριση! Η αληθεια ειναι οτι εχω πιο περιορισμενο χρονο απ οτι παλαιοτερα αλλα αυτο δεν ειναι κατι που συμβαινει τωρα, γι αυτο πριν 2 χρονια πηρα κ τη θυληκια κ εχει κ καθρεπτη στον οποιο κοιταζεται κ ψωνιζεται με τις ωρες! Δηλ εδω κ 2 χρονια περιπου δεν ασχολουμαι τοσο πολυ οπως παλια, ομως του μιλαω κ τον βγαζω απ το κλουβι σε τακτα χρονικα διαστηματα κ γυροφερνει, δεν νομιζω να ειναι αυτος ο λογος, το πουλι ειναι σε σταθερο περρβαλον με τα ολα του, με τροφες βιταμινες κτλ!
 
ναι εχει παρεα, με συγχωρεις αναστασια αλλα πρεπει να φυγω τωρα λογω δουλειας, θα μιλησουμε η το βραδακι η αυριο, ευχαριστω για το ενδιαφερον
 
οκ. Νικο αλλα να βγαλεις το καθρεφτακι...
 
Καλησπερα Νικο και καλως ηρθες!

Σε ποιον γιατρο πηγες; Ειναι εξειδικευμενος στα πουλια; Αν οχι καλο θα ητανε να βρεις εναν τετοιο απο εδω... https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Ζητα μια ολοκληρωμενη αγωγη για το πουλι που θα μπορει να το κρατησει ευτυχισμενο σε ολα τα υπολοιπα του χρονια καθως ο θυροειδης δεν θεραπευεται αλλα σταθεροποιειται καπως η κατασταση... 😉

Αλλο ειναι το μαδημα φτερων απο ανια η κακη διατροφη Αναστασια, καλο ειναι να μην μπερδευουμε τα πραγματα αφου ο ανθρωπος ειπε οτι το πηγε ηδη σε γιατρο!

Το καθρεφτακι θα συνφωνησω οτι ειναι ακαταλληλο αξεσουαρ και καλο ειναι να το βγαλεις αλλα δεν ειναι αυτο το προβλημα στην παρουσα φαση!
 
Niko, an o giatros eitane emperos kai kitakse to cockatilaki sou kala, tote kalitera dose sto pouli ta farmaka tou kai mi fovase... An den empestevese ston giatro pou piges vres enan allon kai rotise ton...

Exo pathi ki ego kapote provlima me kokatiel, enas giatros mas egrapse sintagi gia betadine kai betafusin eno den vrike ti exei to poulaki kai to ekapsa to Cockatikaki me ayta ta farmaka...Eno o allos giatros ekane eksetaseis kai vrike mia arostia...
 
Κάποια στιγμή δεν θα πρέπει να θίξουμε και το θέμα των pet shop, πως πουλάνε πτηνά με ασθένειες και αυτό λόγω κακών συνθηκών υγεινής και επειδή τα βλέπουνε απλά και μόνο σαν εμπορεύματα;
 
παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες, επισης ειδα κ τους γιατρους που μου ειπε ο Φοιβος κ ειναι ενας απο αυτους, στον Αγ. Δημητριο συγκεκριμενα, βεβαια δεν τον συναντησα, τη μερα που πηγα ηταν μια κοπελα αλλα μιλησα τηλεφωνικα μαζι με το γιατρο, θα δω τι θα κανω! Κ κατι αλλο να ρωτησω, γιατι ειναι ακαταλληλος ο καθρεπτης; τον εχω αρκετα χρονια με καθρεπτη κ ποτε δεν υπηρξε προβλημα ισα ισα που χαιρεται το πουλι κ κανει διαφορα κολπα μπροστα του, εχει πολυ πλακα!
 
Γιατί εκλαμβάνει το είδωλο του καθρέπτη ως αληθινό. Επί της ουσίας κοροϊδεύουμε τα πουλιά ή τα ξεγελάμε βάζοντας καθρέφτη, για να μην νιώθουν μοναξιά. Αυτή η μέθοδος εφαρμόστηκε από την δεκαετια του 70 και μετά, αλλά νεότερες ερευνες δειχνουν ότι το πουλί δένεται με το είδωλο και μπορεί να του προκαλέσει προβλήματα στην συμπεριφορά μιας και δεν έχει το αντίκρυσμα που περιμένει🙄
 
οκ θα προσπαθησω να του βγαλω τον καθρεπτη αλλα καθε φορα που τον παιρνω να τον καθαρισω το πουλι κανει σαν τρελο, μαλλον εχει δεθει μαζι του κ οχι μενα τελικα!☹ 😀 :)
 
Ειδες που αυτο σου λεμε; Δενεται με κατι ανυπαρκτο, ενα πουλι που δεν υπαρχει καθως τα πουλια δεν αναγνωριζουν το ειδωλο τους...
 
κ κατι αλλο! ξερει κανεις ποσα χρονια ζουν τα κοκατιλ? εχω ακουσει διαφορα νουμερα κατα καιρους, μεχρι κ επιφωνηματα πηρα για απαντηση μερικες φορες!
 
Κατά μέσο όρο 15-20 χρόνια.. Έχουν βρεθεί και κοκατίλ 25 ετών, σε ιδανικές συνθήκες περιβάλλοντος και φροντίδας. 😉
 
νικο με φροντιδα και αγαπη (που νομιζω την δινεις στα πουλια σου) το προσδοκιμο της ζωης τους μπορει να φτασει τα 15-18 χρονια υπεροχης συντροφιας!
 
αφου το εχεις με ζευγαρι δεν ειναι απο μοναξια η ανια το μαδιμα!
η του λειπουν τιποτα βιταμινες η κανα παρασιτο η πτεροροια η κατι αλλο που δεν ξερω!
 
αφου το εχεις με ζευγαρι δεν ειναι απο μοναξια η ανια το μαδιμα!
η του λειπουν τιποτα βιταμινες η κανα παρασιτο η πτεροροια η κατι αλλο που δεν ξερω!


Μα γραφει τι ειναι στην αρχη του ποστ... 😛 τουλαχιστο αυτο ειπε ο γιατρος που το εξετασε. 🙂
 
Back
Top