Ασθένειες Κοκατίλ με διάρροια, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης intalma
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

intalma

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2014
Μηνύματα
6
καλημερα... Με λενε μαρια και ειμαι νεο μελοσ... Εδω και καποιουσ μηνεσ φροντιζω ενα κοκατιλ και αντιμετωπιζω ενα προβλημα.
βρηκα σκουληκια στα κοπρανα και απευθυνθηκα σε εναν πτηνιατρο ο οποιοσ μου εδωσε καποιεσ σταγονεσ. στη συνεχεια υποχωρησε το φαινομενο αλλα τωρα εχει διαρροια
τι με συμβουλευετε να κάνω;
αν γνωριζει καποιοσ κατι ασ με βοηθησει ευχαριστω πολυ.
 
Γεια σου Μαρία, καλώς ήρθες και να χαίρεσαι τα πουλάκια σου!
Τα κοκατίλ κάνουν και διάρροια για ψυχολογικούς λόγους. Έχει αλλάξει κάτι πρόσφατα στην ρουτίνα της καθημερινότητάς του;
Μπορείς να βάλεις φωτογραφία από τις κουτσουλιές;
 
Ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον σας!
Παρακαλώ να με συγχωρήσετε για τις όποιες αδεξιότητες μου αλλα είναι η πρώτη φορά που μιλάω σε φόρουμ και δεν γνωρίζω τους άτυπους κανόνες τέτοιων ενεργειών.
Οσον αφορά τους ψυχολογικούς λόγους που μου αναφέρεται, υπάρχει περίπτωση να ζηλεύει τα ζεβράκια η τη σκυλίτσα, τα οποία ζούν στον ίδιο χώρο; Η μήπως φταίει η αλλαγή περιβάλοντος ( ζούσε σε άλλο σπίτι μαζι με ακόμη μια θηλυκιά)
Οταν την πήραμε ήταν υγιέστατη.Αν είναι ψυχολογικοί οι λόγοι να την αλλάξω δωμάτιο; τι μου προτινεται;
Για το θέμα της φωτογραφίας, μου είναι δύσκολο να το κάνω, προς το παρόν
Υ. Γ. Την έχουμε πεντε μήνες
 
Δεν παρατηρώ κανένα θέμα αδεξιότητας μην ανησυχείς καθόλου, αν είναι κάτι πρακτικό θα σε ενημερώσουμε :)
Η πιο σωστή συμβουλή είναι να απευθυνθείς στον γιατρό που σου έδωσε τις σταγόνες (αλήθεια σου είπε τι φάρμακο είναι; ), να συλλέξεις κουτσουλιές και να σου κάνει εξέταση σε ειδικευμένο εργαστήριο, για να αποκλειστεί ή να εντοπισθεί κάποιος ιός ή μικρόβιο.

Τώρα, είσαι βέβαιη για το φύλο του πουλιού; Ενδέχεται να ήταν ζευγάρι με το άλλο κοκατίλ και ως εκ τούτου να έχει πρόβλημα;
Οι κουτσουλιές είναι άμορφες (πλατς ας πούμε) ή έχουν σχήμα ως προς το σκούρο μέρος τους και έχουν και πολύ νερό γύρω γύρω; Το άσπρο σημείο της κουτσουλιάς υπάρχει ή είναι διαφανές το υγρό;
Δες εδώ κάποια δείγματα και παρατήρησε με ποιο μοιάζουν οι δικές του
kiklos.info/kot-check.html .
Τρώει κανονικά; Τρώει πάρα πολύ; Πίνει πολύ νερό;
Η γενική συμπεριφορά του και στάση σώματος πως είναι;

Είναι ήμερο πουλάκι; Κάθεται και το χαιδεύετε;
 
Είμαι σίγουρη για το φύλο του πουλιού, γιατί έχει γεννήσει όπως και το άλλο που ήταν μαζί. Οι κουτσουλιές είναι όπως στην εικόνα που δείχνει (διάρροια) απλά δεν είναι διάσπρτη αλλά έχει σχήμα (λεπτά σαν σωληνάκια) και το υγρό είναι διάφανο. Τρώει, πίνει κανονικά και είναι ήρεμη. Η αντιβίωση που πήρε είναι η Tabernil για μία ημέρα και μετά για πέντε ημέρες μέσα στο νεράκι της βάζαμε vitamix plus.
 
Δεν είναι διάρροια αυτό, έχει πολλά ούρα. Λευκό έχουν τα περιττώματα ή μόνο μαύρο και διαφανές;
 
Διαρροια ειναι οταν τα κακα δεν ειναι σηματισμενα (σαν μακρια πρασινα σκουληκια) μεσα στα ουρα. Αυτο που περιγραφεις εσυ ακουγεται σαν φυσιολογικο. Η γενικοτερη συμπεριφορα του δειχνει καλη διαθεση; Φωναζει μεσα στην ημερα, ειναι ζωηρο; Βαλε μια ασπρη καθαρη κολλα Α4 στο πατωμα του κλουβιου και μολις κανει 2-3 κουτσουλιες βγαλε καναδυο φωτογραφιες να τις δουμε. Κανονικα θελει καλλιεργεια αφου εντοπισατε παρασιτα με το ματι ωστε να σιγουρευτειτε 100% οτι εχει θεραπευτει. Που μενεις;
 
Στη φώτο του προφίλ βλέπετε την κουκλίτσα μου. Ολη την ημέρα φωνάζει και ανεβοκατεβαίνει στα κάγκελα είναι ζωηρή. Τις φωτογραφίες με τις κουτσουλιες δεν μπορώ να τις ανεβάσω. Πατάω (Ανέβασμα αρχείου) και μόλις τελειώσει το φόρτωμα μου βγάζει μήνυμα ότι το αρχείο είναι μεγάλο. Τη φώτο όμως στο προφίλ που είναι ίδιο μέγεθος με τις άλλες τη δέχτηκε. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει;
Υ. Γ. Είμαι απο Χαλκιδική
 
Θέλω να πιστεύω ότι τα κατάφερα.rsz_4dsc_0723.webp rsz_dsc_0721.webprsz_dsc_0722.webp rsz_1dsc_0718.webpΤα σποράκια που φαίνοντε πέσανε απο την ταίστρα.
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0722.webp
    rsz_dsc_0722.webp
    18,1 KB · Προβολές: 157
Μαρια η εικονα απο τις φωτογραφιες σου εμενα μου δινει την αισθηση του φυσιολογικου. Υπαρχουν μεν αρκετα ουρα που σημαινει ειτε οτι τρωει αρκετα φρουτα-λαχανικα ειτε οτι πινει αρκετο νερο. Εγω θα εκανα μια καλλιεργεια σε κανενα μηνα ξανα για παρασιτα για να δω σε τι επιπεδο βρισκεται.
 
Αυτό θα κάνω, σας ευχαριστώ πολύ όλους...
 
Ναι κι εμένα φυσιολογικά. Ίσως κάποιες είναι ελαφρά νερουλές και βέβαια σίγουρα πολλά ούρα.
Μπορείς να δώσεις 3-4 μέρες σκορδόνερο και στην συνέχεια κάποιο τσάι ρίγανης ή τριών βοτάνων, ρίγανης, βασιλικού, θυμαριού που είναι όλα αντιμυκητιακά, αντιμικροβιακά και σίγουρα θα τονώσουν και δεν θα βλάψουν τον οργανισμό του.
 
Back
Top