Ασθένειες Κοκατίλ με φτέρνισμα και αντιβίωση baytril

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά,εδώ και 4-5 μέρες το κοκατιλακι μου ο Όντι μου έχει λίγο φτέρνισμα και αραιές κουτσουλιες και περνά πτεροροια μιας και έχει γεμίσει ο τόπος μικρά πούπουλα.πήγα στον κτηνίατρο εχθές με κουτσουλια σε χαρτί είπα για το φτέρνισμα και μου είπε ότι κάτι έχει αρπάξει,του λέω κρύωσε; μόλυνση; ή κάτι άλλο τέλος πάντων.Μου είπε σίγουρα κάτι έχει και μου έδωσε αντιβίωση για 7_10 μέρες.Λέγεται baytril και λέει για κότες και γαλοπούλες πουθενά για πουλιά,την έχετε υπόψη σας,του δίνω απο εχθές αλλά με μεγάλη επιφύλαξη
 
@Vada Όχι μια ματιά στα γρήγορα είπε έχει διάρροια και μου έδωσε αμέσως αυτό...να τονίσω ότι το πουλάκι είναι ζωηρό παίζει τρώει κελαηδαει δεν έχει άλλα συμπτώματα μόνο 1-2 φορές την ημέρα κάνει 4-5 συνεχόμενα φτερνισματα
[automerge]1619700922[/automerge]
@Tony Forpus τώρα διάβασα το άρθρο ,δεν ξέρω τι να κάνω γιατί να μου έδωσε τόσο ισχυρή αντιβίωση χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα; εκτός αν το φτέρνισμα στα παπαγαλάκια θεωρείται τόσο ανησυχητικό
 
Τελευταία επεξεργασία:
μόνο 1-2 φορές την ημέρα κάνει 4-5 συνεχόμενα φτερνισματα
Αυτό δεν υποδηλώνει με σιγουριά κάποια ασθένεια. Πολλή επιπολαιότητα για τα λιγοστά ευρώ μιας αντιβίωσης.
 
@Φοίβος και πιστεύετε πολύ ισχυρή για την διάρροια; εσείς τι γνώμη έχετε να του δώσω για 3 μέρες όπως σκέφτομαι ή να κάνω ότι μου είπε χωρίς να έχει δει καν το πουλάκι;
 
@Katerina70 Εαν είναι να την δώσεις να την δώσεις με τρόπο που να κάνει σωστά τον κύκλο της. Ο γιατρός είναι σίγουρα πιο ειδικός για την συνταγογράφησή της, η διάγνωση μου φάνηκε αρπακόλλα.
 
@Katerina70 Είναι ο ίδιος γιατρός που τον έβλεπε στο προηγούμενο θέμα σου; Ξέρω ότι δεν έχεις άλλον κοντά σου αλλά το ότι δεν εξέτασε με μικροσκόπιο τις κουτσουλιες, η διάγνωση του ότι σίγουρα κάτι έχει 😒 και το ότι τα παιδιά που ξέρουν μιλάνε για μια ισχυρή αντιβιωση, εμένα τουλάχιστον με τρομάζει. Δεν θέλω να σπείρω την διχόνοια απλά το σκέφτομαι σαν να είμαι εγώ στη θέση σου. 😉
 
@marapo ναι ο ίδιος είναι αλλά για καλή μου τύχη αύριο πάω στο πατρικό μου και εκεί υπάρχει κτηνίατρος οχι ότι ειδικεύεται στα πτηνά αλλά μια δεύτερη γνώμη είναι ευπρόσδεκτη και αν συμβεί και κάτι θα τον έχω κοντά
 
Back
Top