Ασθένειες Κοκατίλ πληγωμένο

Bluewinter

PB New Member
Εγγραφή
3 Απρ 2009
Μηνύματα
71
Πόλη
Άλιμος
Καλημέρα παιδια.. όπως σας ειπα εχτες πήρα ενα μικρό αρσενικό κοκατίλ πολύχρωμο. Το πηρα γιατι στο petshop του επιτεθηκαν τα αλλα κοκατιλ (!) και αυτο δεν εκανε τιποτα.
Ειχε γεμισει το κλουβι με αιματα.. Του εβαλαν μπεταντιν απανω, και εγω μολις σχολαγα εκεινη την ωρα, (εκει δουλευα) να μην πολυλογω.. Τον πηρα. Πηρα και βιβλίο!
Ειναι η δευτερη φορα που εχω Κοκατιλ στην ζωη μου.. Αλλα θελω να το φροντισω όσο μπορω καλύτερα αυτη την φορά!
Ειναι πληγωμενος στην φτερούγα του, την κουνάει ομως κανονικα και την καθαρίζει κι ολας. Δεν τρεχει αιμα πια..
Αυτο που με ανησυχη ειναι οτι δεν εχει φαει απο χτες τιποτα! Απλα καθεται στο κλαδάκι του! Δεν διχνει ομως να πονάει. Όταν τον πλησιάζω κανει ενα ''φύσιμα'', πιθανών αγχώνεται.. Το λοφίο του ειναι μονίμος όρθιο.
Υπαρχη κατι που θα πρεπει να προσέξω; Να τον πάω στον Κτηνίατρο λέτε; Απλα λέω μηπως ειναι επειδη αλλαξε περιβάλλον γιαυτο δεν τρωει..

Ευχαριστω παιδια
 
πιστευω οτι το πουλι πλεον ειναι καλα και μπραβο σου που τον πηρες... Ολα τα αλλα που κανει ειναι κλασσικες αντιδρασεις κοκατιλ των πρωτων μερων.. Το να μην μιλαει να μην κουνιεται και να μην τρωει.. Και φυσικα το φυσημα δηλωνει τον εκνευρισμο του...
 
Την τροφούλα του.. Θα πρεπει να την εχω χαμηλα;
Νόμιζω κανει και διάροια..
 
κοιτα για πρακτικους λογους θα σου προτεινα να την εχεις χαμηλα πχι ομως σε σημειο που θα πηαινουν περιττωματα του... Αν δεν υπαρχει καποιο τετοιο σημειο ας την βαλεις οπου μπορεις ωστε να παραμεινει καθαρη...
 
Οταν το πουλακι ζουσε στο κλουβι του πετ σοπ με τετοιες συνθηκες, δικαιολογουνται πολλα. Εγω στην θεση σου, θα το πηγαινα σιγουρα να του ριξει μια ματια ενας ειδικος 😉
 
Παιδια.. Πηρα ενα στυλο και πολυ σιγα προσπάθησα να του αλλάξω θέση.
Μετακινήθεικε όντως και πήγε κατα τύχη απάνω στην ταϊστρα.. Οχι μονο δεν φοβίθηκε αλλα με το που κατάλαβε οτι εκει ηταν φαγητο επεσε με τα μούτρα!
Τρωει ασταμάτητα! Πολύ χαιρομαι τωρα που επιτέλους τρωει κάτι.
Ελπίζω το νερο να το βρει μόνος του.. 😉
 
Μια χαρά ειναι ο Παπαγαλίνος, τρωει πινει νεράκι, του εβαλα και ψωμακι κ ξετρελάθηκε. 🙂
Μονο που.. Κανει επιθεση αν βαλω το χερι μεσα να αλλαξω νερο, όσο σιγα και αν το κανω.. ελπίζω να συνηθήσει γρηγορα. Ακομα δεν ανταποκρίνεται στα σφυριγματα μου αλλα το λοφιο του ειναι πιο χαμηλα τωρα.. αρα πιο ήρεμος. Προς το παρών όλα καλά!:D
 
Να εισαι σιγουρος οτι θα ηρεμησει κι αλλο! Απλα θελει πολυ υπομονη απο μερια σου και ηρεμες κινησεις..
Εγω στη θεση σου θα πηγαινα και σε εναν γιατρο να εχω το κεφαλι μου ησυχο... Οταν ευκαιρησεις πηγαινε το μια βολτιτσα...
Καλοριζικο και να το χαιρεσαι
 
μπραβο σου για αυτο που εκανες! απο τι καταλαβα σιγουρα ηταν τρομερα αγχωμενο και φοβισμενο και σιγα σιγα ξεθαρευει! Επισης αμα ηταν πολλα κοκατιλ στο ιδιο κλουβι μαζι του μπορει να μην τον αφηναν και να φαει. αυτο το φησυμα το κανουν τα αγρια κοκατιλ αμα τα πλησιασεις πολυ κοντα αλλα προσεξε το επειδη το πηρες απο ενα τετοιο μερος αμα κανει και ενα φησυμα οταν ειναι ηρεμος. Να το χαιρεσαι το μικρουλη σου!
 
Ναι ναι παιδια θα τον παω απο εδομάδα στανταρ γιατι αυτες τις ημερες ειναι η εκθεση Σκύλων και πρεπει να παρευρευρισκομαι ολο το ΣΚ.
Σημερα δεν μου εκανε αυτο το ''φησυμα'' πολύ.. αλλα επιτηθετε αν βαλω μεσα το χερι μου!
Ακουστε.. Τον παπαγαλο τον ειχαν μαζι με αλλα Κοκατιλ με Κακαρίκι και τα μικρα παπαγαλάκια. Τα μικρά παπαγαλάκια του εκανα επίθεση στην φτερούγα, του την ετρωγαν και αυτος καθόταν ακινητος. Πλημύρα το αιμα! Τελος παντων.. όλα καλα τωρα. Και η φτερούγα του επίσης καλα δειχνη!
Μαθαινω τοσα πολλα εδω μέσα.. Μόλις βρισκω λιγο χρονο διαβάζω... Δεν ειχα σκοπο να παρω παπαγαλο.. Εχω 4 σκυλια στο σπιτι και καταλαβαινετε! Θελω ομως να τον βοηθησω τον φουκαρα.. Και αφου τον πήρα, πρεπει να μαθω τα παντα ωστε να τον προσεχω καταλληλα.
 
χαιρομαι τοσο πολυ για σενα! Μπραβο σου! Που ειναι η εκθεση σκυλων; Εγω εχω 5! Χιχι! Οτι θες για το μωρακι σου εδω ειμαστε και εμεις!
 
Σε ευχαριστώ! Ειναι η Εκθεση του Oka και γινεται στο Mec Παιανιας επι της Λ. Λαυρίου. Αυριο ειναι τελευται ημέρα. Μορφολογίας ειναι και συμμετεχω οταν εχω λιγο χρονο.. 🙄:)
 
Κατεβάζω το Pointer αυριο, στην ανοιχτη κατηγορία!
(αν κανεις μια αναζητηση στο google ''χαθηκε ο ice'' θα καταλάβετε τι περασα με αυτον τον σκύλο.. αλλα και τι επιμονή ειχα!) Τα υπόλοιπα ειναι Κοκερ και Σπρίγκερ.
Τα μωρά μου! Που ζηλέυουν οταν μιλαω στον παπαγάλο.. Α! Και τωρα που εγραφα, αλλαξα νερο στον κυριο και τελικα με αφησε να βαλω το χερι μου μεσα υστερα απο 3-4 προσπαθειες δαγκώματος!
Μακαρι να ηταν ηρεμος.. Θα τον εβγαζα καθε μερα στο δωματιο.. 😛
 
εγω εχω 4 ημιαιμα και ενα λουκανικο τεκελ! απιστευτο ειναι αυτο! Εμενα βεβαια γινεται το αντιθετο παιζω με τα σκυλακια και νευριαζει ο παπαγαλος μου γιατι θελει την αποκλειστηκοτητα! Εγω βγαζω πολλα μωρα κοκατιλ καθε χρονο!
 
Back
Top