Ασθένειες Κοκατίλ που ήταν χθες μια χαρά, σήμερα κατέληξε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά, αυτο το ποστ δεν εχει ιδιαιτερο νοημα παρολα αυτα νιωθω την αναγκη να το συζητησω.
Ειχα ενα κοκατιλ 7 ετων, ημερο, εμενε μεσα στο σπιτι εβγαινε καθημερινα απ το κλουβι για να μου κανει παρεα.
Τον προηγουμενο καιρο δεν ειχα παρατηρησει καμια αλλαγη , ετρωγε κανονικα και ειχε την ιδια ορεξη και διαθεση. Χθες παρατηρησα εκκρισεις στα ρουθουνια του και στο σημειο των ακουστικων πορων στα φτερακια, παρολα αυτα ηταν ενεργητικο οπως συνηθως.Σημερα το πρωι βγαζοντας το απ το κλουβι παρατηρησα οτι κραταει το δακτυλο μου πολυ αδυναμα. Μεχρι να το παω στον κτηνιατρο ξεκινησα aviomycine και ζαχαρονερο. Στο μεταξυ το πουλακι αρχισε να εμφανιζει αδυναμια και ασταθεια, ωστοσο ηπιε λιγο νερο οταν του δωσα και τσιμπησε κανενα σπορακι.
Μη τα πολυλογω το πηγα στον κτηνιατρο και εκεινη την ωρα αρχισε να εμφανιζει και νευρολογικα, ο κτηνιατρος δηλωσε πως δεν εχει μεγαλη γνωση απο πτηνα και ειπε πως δεν ξερει τι εχει, αλλα οτι του φαινεται αδυνατο και πιθανον προκειται για κατασταση που οδηγει σε χρονια υποθρεψια- στις τροφες το απεδωσε.
Του εκανε και μια ενεση με αντιβιοτικο.
Τωρα εγω να πω οτι το πουλακι μου φαινοταν μια χαρα και υγιες μαλλον περιττευει..Παρολα αυτα μετα απο λιγο εφυγε.

Και πραγματικα αναρωτιεμαι τι συνεβη.Χθες ηταν μια χαρα και σημερα το πρωι επισης ξυπνησε μια χαρα με σχετικη αδυναμια που μεσα σε 4 5 ωρες επιδεινωθηκε και κατεληξε εκει που κατεληξε.
Στο μυαλο μου οι εκκρισεις με εκαναν να σκεφτω καποια λοιμωξη και δεν περιμενα τοσο γρηγορη επιδεινωση.

Θα ηθελα να ακουσω αποψεις ή καποιες σκεψεις περι αυτου..Ισως καποιο αλλο πουλακι βοηθηθει
 
Καλησπέρα.
Λυπάμαι για την απώλεια σου, σίγουρα ήταν κάτι που εξελίχθηκε ραγδαία και για αυτό κατέληξε έτσι, μόνο η νεκροψία θα μπορούσε ίσως να δώσει κάποια απάντηση για το πρόβλημα που αντιμετώπισε το πουλάκι.

ο κτηνιατρος δηλωσε πως δεν εχει μεγαλη γνωση απο πτηνα
Στο παρακάτω θα βρεις Κτηνιάτρους με εμπειρία, μπορείς να δεις και τις αξιολογήσεις από φίλους που τους έχουν επισκεφτεί.

Η ραγδαία εξέλιξη του προβλήματος ίσως να μην έδινε χρόνο και σε ένα έμπειρο στα πουλιά Κτηνίατρο να το βοηθήσει.
 
Κανεις απο εμας δεν μπορει να υποθεσει κατι δυστυχως,σχεδον παντα τα πουλια κρυβουν την ασθενεια τους και οταν την δειχνουν ειναι αργα.
 
Ρε παιδια ξερετε που κολλαω;
Ηταν μια χαρα δραστηριο χαρουμενο.
Δηλαδη κυριολεκτικα ξυπνησε το πρωι μια χαρα και το απογευμα ειχε φυγει.
Ειναι δυνατον να ειχε χρονια προβλημα και να εξελιχθηκε τοσο γρηγορα;Μεσα σε ωρες δηλαδη;
Επειδη ο κτηνιατρος μιλησε για χρονια υποθρεψια(την ειδε αδυνατη με καρινα) , πιθανον λογω ηπατικου νοσηματος.
Εμενα ο τροπος που εφυγε με εκανε να σκεφτω καποια λοιμωξη...Μεσα σε μερικες ωρες εγινε ο,τι εγινε, κανενα σημαδι πριν, γι αυτο αμφιβαλλω πολυ για το αν υπηρχε χρονιο νοσημα..
 
Back
Top