Ασθένειες Κοκατίλ που αρχικώς φαινόταν υγείες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dimitre
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dimitre

PB New Member
Εγγραφή
30 Σεπ 2022
Μηνύματα
122
Πόλη
Καστοριά
Κοκατιλ αγορασμένο 26-9-2023
Αρχικως φαινόταν υγείες. Ήταν δραστήριο.13-10-2023 (δείγμα κουτσουλιάς 10-10-2023) διαγνώστηκε με κοκκιδια-ασκαριδες. 2-11-2023 (δείγμα κουτσουλιάς 26-10-2023) διαγνώστηκε με τριχομοναδες-ψιτακκωση-albican candida.
Απογοήτευση.
 
Φιλομαθης ,γιατι μπερδευεις τα πραγματα. Αυτο που επισυνάπτεις τελειωσε.
Το σκεφτομουν πολυ να ξανααγορασω παπαγαλο (εχω χασει τεσσερις).
Οι φόβοι μου επιβεβαιωθήκαν.
Τωρα ακολουθησα αλλη μεθοδο. Απευθειας δειγμα στο εργαστηριο μπας και το σωθει.
 
Φιλομαθης ,γιατι μπερδευεις τα πραγματα. Αυτο που επισυνάπτεις τελειωσε.
Το σκεφτομουν πολυ να ξανααγορασω παπαγαλο (εχω χασει τεσσερις).
Οι φόβοι μου επιβεβαιωθήκαν.
Τωρα ακολουθησα αλλη μεθοδο. Απευθειας δειγμα στο εργαστηριο μπας και το σωθει.
καλημερα. Το ξερω οτι ειχες απωλεια.Δεν μπερδευω τιποτα.
αλλα περιπου πριν ενα χρονο ιδιο εργαστηριο ιδια ευρηματα σχεδον και εχεις και τα καναλια επικοινωνιας.
Μηπως υπαρχει καποιος κοινος παραγοντας στις περιπτωσεις
εποχη ασθενειας ιδια
κλουβι ισως ιδιο (ιδιοκατασκευη ειναι) ισως νεο αλλα ιδιων υλικων και τεχνοτροπιας
η πηγη των cockatiel ? ειναι ιδια?
Επισης το γεγονος οτι εχεις χασει ηδη 4 μηπως σε βοηθησει στο να δεις τι κοινο υπηρχε στην διαδικασια και στην εξελιξη των ασθενειων ? Αν υπαρχει βεβαια κοινος τοπος.
 
Αυτοί είναι οι παπαγάλοι μου. Κάτω ένα ζευγάρι υγείες με τέσσερις νεοσσούς. Πάνω τρία νεαρά κοκατιλ. Το ένα τριών μηνών απόγονος του ζευγαριού μου, ήταν υγιέστατο.
Τα αλλά δυο αγορασμένα 26-9-2023. Και τα δυο αποδειχτήκαν άρρωστα.
Το δικο μου δεν εχει δείξει ακόμη κανενα σημάδι ασθένειας. Εχει πιει βέβαια ολες τις θεραπειες που εκανα στα αλλα.
 

Συνημμένα

  • _X5A4733.webp
    _X5A4733.webp
    84,9 KB · Προβολές: 17
  • _X5A4733..webp
    _X5A4733..webp
    115,5 KB · Προβολές: 17
  • _X5A4733...webp
    _X5A4733...webp
    98,6 KB · Προβολές: 17
Τελευταία επεξεργασία:
Περαστικά! Μακάρι να γίνουν καλά! Θα πρότεινα το υγειές πουλάκι να απομακρυνθεί από τα άρρωστα. Επίσης αν θέλεις στείλε και το όνομα του pet απ' όπου τα αγόρασες για να το αποφύγουμε και εμείς οι υπόλοιποι.
 
  • Συμφωνώ
Αντιδράσεις: ianos
Εργαστηριο Κομοτηνης.
Σταλθηκαν δειγματα και απο τα δυο πουλια.
Αυτο που φαινοταν άρρωστο αρχικός είχε :κοκκιδια,ασκαριδια και albican candida.
Αυτο που φαινοταν υγιες είχε : ασκαριδια και κοκκιδια.
Μετα απο 15 ημερες και αφου εγινε θεραπεια για κοκκιδια και ασκαριδες βλεποντας το δευτερο πουλι ,αυτο που αρχικος έδειχνε καλα,να χειροτερευει ξανα εστειλα δείγμα μονο απο αυτο και μου βρηκαν αυτα που γράφω στο πρωτο μηνυμα.
Τα πουλια τωρα φαινονται καλυτερα, ειναι αρκετα δραστηρια. Εγινε η θεραπεια για τριχομοναδες και εκρεμει η ψιτακκωση.
Οταν ειχα στειλει το δευτερο δειγμα τοτε ειχα ξεκινησει την θεραπεια για την καντινιαση.
 
@Dimitre

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ειδικά σε περιπτώσεις σαν την δική σου,πρέπει να γίνεται και κλινική εξέταση.
[automerge]1699436409[/automerge]
Η ψιττακωση απειλεί ΑΝ οντως υπάρχει και την δική σου υγεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Στον τοπο που μενω δεν υπαρχει γιατρος σχετικος. Οτι γινεται ειναι εξ αποστασεως.
Πηρα καποια μετρα και για την δικη μου υγεια. Ενημερωσα και αυτον που το αγορασα.

Μου εκανε εντυπωση που δεν ανεβρεθηκε στο πρωτο δειγμα.
[automerge]1699439680[/automerge]
Σε οσους εχουν κοκατιλ. Βλεποντας τα κλουβια μου ελπιζω να καταλαβενεται τη χρησιμοτητα του σανιδιου. Ριχνουν πολυ περπατημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου εκανε εντυπωση που δεν ανεβρεθηκε στο πρωτο δειγμα
(δείγμα κουτσουλιάς 26-10-2023) διαγνώστηκε με τριχομοναδες-ψιτακκωση-
Μερικές χρήσιμες πληροφορίες για την ψιττάκωση.
Η διάγνωση της ψιττάκωσης γίνεται μέσω εργαστηριακών εξετάσεων αντιγόνων και αντισωμάτων ή μέσω της μοριακής διαγνωστικής τεχνικής PCR test (polymerase chain reaction – αλυσιδωτή αντίδρασης πολυμεράσης). Τα τεστ μπορούν να πραγματοποιηθούν: α) στα ρινικά ή στα οφθαλμικά εκκρίματα των μολυσμένων πτηνών, τα οποία αποτελούν φορείς του βακτηρίου, β) στα φτερά και γ) στα περιττώματα.
Υπεύθυνο για την ψιττάκωση είναι το βακτήριο Chlamydophila Psittaci. Μεταδίδεται μεταξύ των πτηνών με εκκρίσεις (π.χ. σάλιο, οφθαλμικές και ρινικές εκκρίσεις) και συνήθως προσβάλλει μικρά σε ηλικία πτηνά ή πτηνά που έχουν έρθει σε επαφή με πτηνά που νοσούν και έχουν υποστεί κάποιου είδους στρες (π.χ. μεταφοράς, αλλαγής περιβάλλοντος)
Τα συμπτώματα στα πτηνά είναι κυρίως αναπνευστικά, αλλά το συγκεκριμένο βακτήριο μπορεί να προσβάλει και εσωτερικά όργανα, όπως το συκώτι.
Κάποια πτηνά δεν παρουσιάζουν καθόλου συμπτώματα, αλλά μπορεί να είναι φορείς.
Τα πτηνά συνήθως που παρουσιάζουν κλινικά συμπτώματα, αναπνέουν με δυσκολία, έχουν υγρά μάτια και τα περιττώματα τους έχουν κίτρινο ή πράσινο ουρικό οξύ.
Η θεραπεία είναι μακροχρόνια, με χορήγηση συγκεκριμένων αντιβιοτικών.
Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί από ένα πτηνό που νοσεί, μέσω των εκκρίσεών του. Συνήθως προσβάλλονται άτομα μικρής και μεγάλης ηλικίας, καθώς και ανοσοκατεσταλμένοι οργανισμοί.
Τα κλινικά συμπτώματα είναι όμοια με μιας βαριάς μορφής γρίπη. Συχνά παρατηρείται πολύ υψηλός πυρετός, μυϊκός πόνος, αδυναμία και βήχας.
Η διάγνωση γίνεται από τον γιατρό, με δείγμα αίματος και πτυέλου.
Η θεραπεία είναι όπως και στα πτηνά με αντιβίωση πολλών ημερών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top