Φροντίδα Κοκατίλ σε δωμάτιο με μούχλα

chantilique

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
5
Πόλη
Θεσσαλονίκη
γεια σας! σκεφτομαι εδω και παρα μα παρα πολυ καιρο να παρω κοκατιλ, μετα απο πολυ ψαξιμο βεβαια και αναζητηση και οργανωση. στο δωματιο μου, οπου και θα μπει ο παπαγαλος, εχω ενα μεγαλο σημαδι μουχλας το οποιο, εξαιτιας της καμιναδας η οποια εχει σπασει, δεν φευγει μεχρι να φτιαχτει. Θα φτιαχτει μεν, αλλα εαν εγω παρω κοκατιλ και το βαλω σε εκεινο το δωματιο, θα παθει κατι; θα προσβληθει απο την μουχλα;
 
Η μουχλα μπορει να δημιουργησει προβληματα στο πτηνο, με ενα απο αυτα να ειναι η ασπεργιλλωση
υπαρχει τροπος να το αποφυγω; Πρεπει να ερθει σε επαφη με την μουχλα, η την εισπνεει οπως και να εχει;
 
Τα σποριδια της μουχλας μεταφερονται με τον αερα.
Μπορεις να καθαρισεις το μουχλιασμενο σημειο προσεχτικα με διαλυμα χλωρινης.
οπως και να εχει, η μουχλα θα ξαναβγει, την καθαρισα χθες και εχει αρχισει ηδη να ξαναβγαινει σιγα σιγα. Πρεπει να περιμενω μεχρι το καλοκαιρι για να φτιαχτεί η καμιναδα με αποτελεσμα να σταματησει να βγαινει μουχλα;
 
Αν δεν εχεις τροπο να την περιορισεις, ναι θα πρεπει να περιμενεις.

Παντως θα σου ελεγα να δοκιμασεις με διάλυμα χλωρινης γιατι προκειται για ζωντανο οργανισμο και μονο η χλωρινη το σκοτωνει.
 
Έχει ένα καθαριστικό Τώρα θα κάνω κ Διαφήμιση αναγκαστικά. Της durostick που είναι σε σπρέι και είναι ειδικό για μούχλα κάνει πολύ καλή δουλειά το είχε πάρει ο μάστορας πριν μας βάψει το μπάνιο κάποτε. Αλλά προσοχή μυρίζει παρά πολύ. Οσο για το πουλάκι Κι εγω θα πρότεινα να περιμένεις.. Μπορει να μη παθει κ τιποτα αλλα μπορει να πάθει τοσα πολλα και ειναι κρίμα η ταλαιπωρία του κ η δική σου μετέπειτα. Κάνε λίγη υπομονή να στρώσει και ο καιρος και να είναι εποχή που θα έχουμε και ανοιχτά τα παράθυρα! (Φιλική γνώμη )
 
@chantilique , δεν υπάρχει άλλο δωμάτιο στο οποίο να μπορεί να μείνει το κοκατίλ με ασφάλεια;
Η αλήθεια είναι ότι όση χλωρίνη και να ρίξεις, ακόμα και αδιάλυτη, η μούχλα θα βγει πάλι και πάλι, οπότε δεν χρειάζεται να επιβαρύνεις τον αέρα στο δωμάτιο και τον εαυτό σου με ατμούς χλωρίνης.
Μαίρη, @User23658 , εννοείς την αντιμουχλική σιλικόνη σε σπρέι; Αν ναι, αυτό είναι στεγανωτικό προϊόν που χρησιμοποιείται ως σιλικόνη και είναι απλά ανθεκτικό στη μούχλα
 
@ianos δε θυμάμαι ειλικρινά πάντως το είχε πάρει ο μάστορας και ήταν κ ακριβό και μου είπε θα πλένω τη μούχλα κ τη μαυριλα.Από τότε δεν είχα ξανά θέμα και έχουμε στον τόπο μας κ αρκετή υγρασία και σπίτι με πλακα.
 
@chantilique , δεν υπάρχει άλλο δωμάτιο στο οποίο να μπορεί να μείνει το κοκατίλ με ασφάλεια;
Η αλήθεια είναι ότι όση χλωρίνη και να ρίξεις, ακόμα και αδιάλυτη, η μούχλα θα βγει πάλι και πάλι, οπότε δεν χρειάζεται να επιβαρύνεις τον αέρα στο δωμάτιο και τον εαυτό σου με ατμούς χλωρίνης.
Μαίρη, @User23658 , εννοείς την αντιμουχλική σιλικόνη σε σπρέι; Αν ναι, αυτό είναι στεγανωτικό προϊόν που χρησιμοποιείται ως σιλικόνη και είναι απλά ανθεκτικό στη μούχλα

Η μουχλα φυσικα και θα παρουσιαστει ξανα εφ'οσον δεν λυθει η αιτια που την προκαλει.
Δεν στεγανωνει η χλωρινη,τον μυκητα της μουχλας εξολοθρεύει.
 
οπως και να εχει, η μουχλα θα ξαναβγει, την καθαρισα χθες και εχει αρχισει ηδη να ξαναβγαινει σιγα σιγα. Πρεπει να περιμενω μεχρι το καλοκαιρι για να φτιαχτεί η καμιναδα με αποτελεσμα να σταματησει να βγαινει μουχλα;
Ναι, πιστεύω ότι πρέπει να περιμένεις μέχρι να επισκευαστεί ΟΡΙΣΤΙΚΑ. Ως τότε μη βάλεις πουλί στο χώρο. Δεν είναι κατάλληλος ούτε και για τη δική σας υγεία, ειδικά αν υπάρχουν άτομα με χρόνια αναπνευστικά προβλήματα.
 
Back
Top