Ασθένειες Κοκατίλ σε κρίσιμη κατάσταση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Xrhstosk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Xrhstosk

PB New Member
Εγγραφή
7 Αυγ 2020
Μηνύματα
258
Πόλη
Καρδίτσα
Χρειάζομαι την βοήθεια σας..Μια φίλη μου έχει 2 κοκατηλ το ενα 2 χρόνια και το άλλο κάτι μήνες τα οποία αρωστησαν ξαφνηκα μεσα σε λίγες μέρες...τα πήγε λέει σε έναν κτηνίατρο που ξέρει και της είπε λέει ότι είναι άρρωστα και μπορεί να παιθανουν...ο κτηνίατρος επίσης είπε να τα ξεχωρίσει και να τα αφήσει ήρεμα και ότι θα γίνουν καλά και τετια πράγματα...να πω την αλήθεια δεν τον/την πολυπιστεψαμε...προσφέρθηκαν λιπον να βοηθήσω και να της κρατήσω τον έναν παπαγάλο μέχρι να βρούμε μια λύση...γιατην και αυτήν έχει ένα κλουβί μόνο...
Συμπτώματα: εμετος, διαθεσία, δυσκολία στο πέταγμα και γενικά είναι πολύ αδύναμα
Τα πουλιά τρέφονται αποκλειστικά με χύμα τροφή σπόρια και δεν είχαν πρόσβαση σε πέτρα ασβεστίου ή σουπιοκοκαλο όλον αυτόν τον καιρό λαχανικά από ότι μου είπε δεν έχουν φάει σχεδόν ποτέ...υπάρχει περίπτωση να σωθούνε; Ξέρουμε από τι πάσχουν; Έχω συνενωηθει με το κορίτσι πλέον της έχω δώσει κατάλληλες τροφές και πελετ μέχρι να αγοράσει δικά της..
(Ξανά λέω προσφέρθηκαν να κρατήσω το ένα πουλί επειδή δεν είχε κλουβί δεύτερο και τσακονταν συνεχια)
[automerge]1607654783[/automerge]
Screenshot_2020-12-10-21-29-42-688_com.instagram.android.webp
[automerge]1607654970[/automerge]
Screenshot_2020-12-10-21-25-41-752_com.instagram.android.webp
[automerge]1607655063[/automerge]
Σε περίπτωση που θέλετε πιο αναλυτικές φοτο από τα φτερά τους ας πούμε πείτε το μου! Επησης τα πουλιά δεν έχουν φάει τίποτα από σήμερα το μεσημέρι...ειδικά το θυλικο...γίνετε κάπως να τα ταιζουμε με το ζόρι?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο είχα ξαναγράψει και σε παλιότερο θέμα σου. Έχετε την πολυτέλεια να ζείτε σε πόλη με πανεπιστημιακή κλινική. Αυτή θα ήταν η πρώτη μου κίνηση για να βρω τον ειδικότερο που υπάρχει να μου δώσει απαντήσεις. Ακόμη και στα κοτόπουλα να ειδικεύεται, θα είναι πολύ σχετικότερος απο έναν που εξετάζει αποκλειστικά σκύλους και γάτες.

Το να πάρεις στο σπίτι σου ακόμη και το πουλί που φαινομενικά δεν ασθενεί είναι η χειρότερη κίνηση που μπορείς να κάνεις για να ρισκάρεις την υγεία των δικών σου πουλιών.
 
@Φοίβος το γνωρίζω απλά υπάρχει μόνο ένα κλουβί και τα πουλιά είναι δύο...τι κορίτσι δεν έχει κοιμηθεί όλο το βράδυ κάθετε και προσέχει το πουλί που κοιματε στο σαλόνι...άλλο κλουβί δεν επιτρέπεται να φέρει στο σπίτι...
[automerge]1607658287[/automerge]
Πάντως ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
 
Βρε Χρήστο, και που το γνωρίζεις όμως, τι έκανες; Έφερες ένα άρρωστο πουλί (με πολύ καλές προθέσεις να το βοηθήσεις αυτό και τη φίλη σου) και δημιουργείς το ρίσκο να κολλήσουν τα δικά σου πτηνά. Αν δεν το ζήσεις (που ελπίζω ότι δεν...) δεν μπορείς να το καταλάβεις...τι τραγικές συνέπειες μπορεί να έχει αυτή σου η κίνηση. Δεν υπάρχει άλλος άνθρωπος να το κρατήσει;
 
@ianos δεν έχω φέρει το κοκατηλ σπίτι ακόμα γι'αυτό σας ρώτησα πρώτα...σκευτικα ότι άμα είναι σε τελείως διαφορετικα δοματια θα ήταν οκευ αλλά τώρα που το ξανασκέυτομαι δεν θέλω να το ρισκαρω
[automerge]1607658830[/automerge]
Υπάρχει άτομο που μπορεί να το κρατήσει αλλά δεν θέλω να του πω γιατί έχει και αυτός πουλιά και άμα γίνει καμιά στραβή θα έχω εγώ μετά ευθύνες...
[automerge]1607659589[/automerge]
@Φοίβος Screenshot_2020-12-11-05-59-01-735_com.android.chrome.webpΤο βρήκα αυτό είναι! Όντως είχες στηλει λινκ.. ευχαριστώ πολύ μόλις βοήθησες δύο ψυχουλες 🐦
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Φοίβος το γνωρίζω απλά υπάρχει μόνο ένα κλουβί και τα πουλιά είναι δύο...τι κορίτσι δεν έχει κοιμηθεί όλο το βράδυ κάθετε και προσέχει το πουλί που κοιματε στο σαλόνι...άλλο κλουβί δεν επιτρέπεται να φέρει στο σπίτι...

Aυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα να λύσεις. Είναι ωραίο που νοιάζεσαι αλλά το να ρισκάρεις τα δικά σου πουλιά δεν είναι υπεύθυνο. Έπειτα σε δύο πουλιά που ζουν μαζί στο ίδιο κλουβί και το ένα ήδη νοσεί, ότι ήταν να κολλήσει και το άλλο το κόλλησε ήδη.
 
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες είναι τεράστιο ρίσκο!Διότι και ας είναι σε ξεχωριστά δωμάτια μπορεί να ξεχαστείς και να αλλάξεις μπολ και κάπως έτσι μπορεί να χάσεις πανεύκολα όλα σου τα πτηνά.Μπορείς να βοηθήσεις και με άλλους τρόπους😃Βοήθα την με τις εξετάσεις βρείτε που θα γίνουν!
 
Back
Top