Ασθένειες Κοκατίλ τραβάει φτερά από την πλάτη του

Εχει κενα στο πτερωμα του;
Υπαρχουν δηλαδη σημεια που τα εχει βγαλει σε βαθμο να φαινεται το δερμα του η να υπαρχουν "τρυπες" στο πτερωμα;

Βρισκεις πολλα φτερα στο κλουβι του;
Μιλαμε για φτερα ή πουπουλα;
 
Τι ηλικία έχει το πουλάκι, που ζει, με ποιους και πώς τρέφεται; Η πρώτη κίνηση είναι να ελέγξεις (εσύ ή ο γιατρός) για εξωπαράσιτα. Έπειτα πρέπει να αποκλειστούν άλλοι ιατρικοί λόγοι και μετά να κοιτάξεις το ψυχολογικό κομμάτι. Μένει μόνο του για πολλές ώρες;
 
Εχει κενα στο πτερωμα του;
Υπαρχουν δηλαδη σημεια που τα εχει βγαλει σε βαθμο να φαινεται το δερμα του η να υπαρχουν "τρυπες" στο πτερωμα;

Βρισκεις πολλα φτερα στο κλουβι του;
Μιλαμε για φτερα ή πουπουλα;
Ναι υπαρχουν κάποια σημεία μου φαίνετε δέρμα
 
Ναι υπαρχουν κάποια σημεία μου φαίνετε δέρμα

Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να τσεκάρεις την κατάσταση συμφωνα με αυτα που προτεινει και ο @Φοίβος πιο πανω.
Υπαρχουν διαφορετικοι λογοι που μπορει να συμβαινει κατι τετοιο.
Θα ξεκινησεις απο το πιο απλο,τον ελεγχο για εξωπαρασιτα και αν οχι θα περασεις στα πιο πολυπλοκα μετα.
Εχεις καποιον γιατρο που τον βλεπει;
 
Τι ηλικία έχει το πουλάκι, που ζει, με ποιους και πώς τρέφεται; Η πρώτη κίνηση είναι να ελέγξεις (εσύ ή ο γιατρός) για εξωπαράσιτα. Έπειτα πρέπει να αποκλειστούν άλλοι ιατρικοί λόγοι και μετά να κοιτάξεις το ψυχολογικό κομμάτι. Μένει μόνο του για πολλές ώρες;
Τής δίνω την καλύτερη τροφή τής αγοράς την έχω στο δωμάτιο μου είναι 3 χρονών και την αγόρασα την Δευτέρα
[automerge]1575459317[/automerge]
Σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να τσεκάρεις την κατάσταση συμφωνα με αυτα που προτεινει και ο @Φοίβος πιο πανω.
Υπαρχουν διαφορετικοι λογοι που μπορει να συμβαινει κατι τετοιο.
Θα ξεκινησεις απο το πιο απλο,τον ελεγχο για εξωπαρασιτα και αν οχι θα περασεις στα πιο πολυπλοκα μετα.
Εχεις καποιον γιατρο που τον βλεπει;
Δεν την εχω πάει ακομα σε γιατρό μήπως χρειάζεται μπάνιο;
 
Τής δίνω την καλύτερη τροφή τής αγοράς την έχω στο δωμάτιο μου είναι 3 χρονών και την αγόρασα την Δευτέρα
Tην τροφή ή το πουλί; Απο ιδιώτη το πήρες;
 
Έχω φωτογραφία το post Παρουσιάζω
Στη συγκεκριμένη φωτογραφία δεν δείχνει ένα ζωηρό υγιές πουλί. Γενικά η συμπεριφορά του πως ήταν πριν το πάρεις και αλλάξει περιβάλλον γνωρίζεις;
Γύρω από το μάτι του έχει αραίωση στα πούπουλα...
αρχείο λήψης (726 x 1500) (363 x 750).jpg
Σε τι περιβάλλον ζούσε; Είχε παρέα άλλα πουλιά; Από κατάστημα το πήρες; Δώσε μας κάποιες πληροφορίες ώστε να δημιουργήσουμε μια εικόνα γι΄αυτό.
Βγάλε και 2-3 άλλες φωτογραφίες να τον δούμε σε άλλες στιγμές, καθώς επίσης και την πλάτη του.
 
Στη συγκεκριμένη φωτογραφία δεν δείχνει ένα ζωηρό υγιές πουλί. Γενικά η συμπεριφορά του πως ήταν πριν το πάρεις και αλλάξει περιβάλλον γνωρίζεις;
Γύρω από το μάτι του έχει αραίωση στα πούπουλα...

Σε τι περιβάλλον ζούσε; Είχε παρέα άλλα πουλιά; Από κατάστημα το πήρες; Δώσε μας κάποιες πληροφορίες ώστε να δημιουργήσουμε μια εικόνα γι΄αυτό.
Βγάλε και 2-3 άλλες φωτογραφίες να τον δούμε σε άλλες στιγμές, καθώς επίσης και την πλάτη του.
Ήταν αρκετά ήρεμο σήμερα έκανα προσπάθεια να ανέβει στο δάχτυλο μου και ανέβηκε μας το έδωσε μια φίλη της μητέρας μου που το είχε στο υπόγειο με ένα αλο κοκατιλ αλα δεν είχε άμμο και είχε εφημερίδα δεν την έκαναν μπάνιο εγώ την κάνω καθημερινά μπάνιο και της αρέσει (ανοίγει τα φτερά) τώρα είναι ποιό ενεργητική και σταμάτησε να ξύνει την πλάτη της έχει κάποια σημεία στον λαιμό της που φαίνετε δέρμα αλα το βλέπεις μόνο αν τεντωθεί
 

Συνημμένα

  • 01.webp
    01.webp
    33,8 KB · Προβολές: 2
  • 02.webp
    02.webp
    54 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top