Ασθένειες Κοκατίλ, τραύμα σε φτερούγα - Ζακό, μαδημένος λαιμός

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vagbou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vagbou

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2008
Μηνύματα
53
Πόλη
Καβάλα
Πριν λίγες μέρες παρατήρησα μικρό τραύμα στην αριστερή φτερούγα του κοκατίλ μου. Είναι στο άκρο της φτερούγας, λείπουν πούπουλα κ έχει κοκκινίλες (απ'το αίμα). Δεν δείχνει ανησυχητικό κ γι'αυτό δεν έκανα κάποια ενέργεια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως προήλθε.Λαμπάκι υπάρχει για πιθανό night fright (φίλε Άγγελε!),έξω δεν βγήκε να κουτουλήσει κάπου, η μόνη μου υποψία είναι η παράνομη παρουσία γάτας καθώς έλειπα που έσκισε την σίτα κ μπήκε στο δωμάτιο. Πιθανά στρεσαρίστηκε κ χτύπησε. Πάντως όπως κ να'χει χτυπιέται (φτερουγίζει) κ σε ανυποψίαστες στιγμές-μήπως είναι εκδήλωση χαράς ή κάτι που συνηθίζουν τα κοκατίλ;

Κινούμενος με μηχανάκι σε μια οδό, ακούω ένα ωραίο σφύριγμα. Παρατηρώ κ βλέπω έναν ζακό σε κλούβα σε μπαλκόνι χαμηλό αλλά σε άθλια κατάσταση! 😡
Ξεπουπούλιασε την περιοχή γύρω απ'τον λαιμό του,τα πατζούρια του σπιτιού ολόκλειστα, μια ταϊστρα κ ποτίστρα, μια πατήθρα, παιχνίδια μηδέν, ο πάτος του κλουβιού χωρίς στρώση(σύρματα)-λες και εγκαταλείψαν έναν ζακό σε κλούβα σε μπαλκόνι ☹.
Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιον να δω τι παίζει κ 2 μέρες μετά βρήκα την γιαγιά του παιδιού που τον έχει κ μου είπε ότι εμείς δεν τον θέλουμε αλλά ο εγγονός μου κ ότι λείπει για τριήμερο διακοπές!Ρώτησα εάν τον πουλάει αλλά μου είπε χλωμό ☹
Κρίμα τέτοιοι παπαγάλοι να πέφτουν σε λάθος χέρια. Όλα για το εμπόριο...
 
Κρίμα ο Ζακο τώρα για το κοκατιλ...η δικιά μου δεν είχε θέμα με τις γάτες μου. Μόνο που τις τρομαζε 😀!
 
Πιθανά στρεσαρίστηκε κ χτύπησε. Πάντως όπως κ να'χει χτυπιέται (φτερουγίζει) κ σε ανυποψίαστες στιγμές-μήπως είναι εκδήλωση χαράς ή κάτι που συνηθίζουν τα κοκατίλ;
Εχω κι εγω ακριβως την ιδια απορια!

Το καινουριο μωρο που εχω καπως ετσι το βρηκα κι εγω σημερα!
Ειδα αιματα αλλα δεν ειδα που ακριβως εχει χτυπησει!

Πολλες φορες πεταγεται και "κανει σαν τρελο" φτερουγιζει, κοπανιεται και τρεχει στον πατο!
Το βραδυ δεν ειναι τελειως σκοτεινα!

Ο Ρουλης που κλεισαμε χρονο αντε να εχει πεταχτει ετσι 2 φορες ολες κι ολες!


Οσο για το ζακο...
τι ρωταγες;απο μονο του παει το πραγμα...
βλέπω έναν ζακό σε κλούβα σε μπαλκόνι χαμηλό... Τα πατζούρια του σπιτιού ολόκλειστα, μια ταϊστρα κ ποτίστρα, μια πατήθρα, παιχνίδια μηδέν, ο πάτος του κλουβιού χωρίς στρώση(σύρματα)-λες και εγκαταλείψαν έναν ζακό σε κλούβα σε μπαλκόνι
🙁
 
Βγάλτε απο το κλουβί τα πράγματα που έχουν γωνίες, αλυσίδες, σιρματάκια, μέχρι και το σιδερένιο στήριγμα για κόκκαλο σουπιάς μπορεί να φταίει. Τα παιχνίδια βάλτε τα σιγά σιγά, ενα-ενα για να τα συνηθίσει το πουλί.
 
Δεν υπαρχουν "επικινδυνα σημεια"...

Με τα παιχνιδια παιζει ολη μερα, ειναι πληρως εξοικιωμενη...

Το θεμα ειναι γιατι το κανει;
Την ενοχλει κατι;
 
κανει τι;
Πολλες φορες πεταγεται και "κανει σαν τρελο" φτερουγιζει
Αυτό; Ειναι λογικό! Χαίρεται τη ζωή! Και ο δικός μου κρέμεται ανάποδα απο τη οροφή του κλουβιού η απο τη σκάλα του και αρχίζει να φτερουγίζει...
 
κανει τι;

Αυτό; Ειναι λογικό! Χαίρεται τη ζωή! Και ο δικός μου κρέμεται ανάποδα απο τη οροφή του κλουβιού η απο τη σκάλα του και αρχίζει να φτερουγίζει...



Αληθεια;:)

Χαρηκα τωρα!

Ναι αλλα φαντασου το κανει και νυχτα που ειναι μισοσκοταδο!
Σαν κοτα κανει που τρεχει... 😀
 
Back
Top