Διατροφή Κοκατίλ τρώει ασταμάτητα, πόσο κακό είναι;

Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
10
Γεια σας φίλοι μου είχαμε ένα πρόβλημα με το κοκατίλ. Πριν 3μέρες έκανε εμετό και δεν κουνιόταν μόνο κοιμόταν όλη μέρα. Την επόμενη μέρα συνήλθε αλλά το πήγαμε παρ όλα αυτά στο γιατρό του έκανε ακτινογραφία και όλα ήταν καλά. Σήμερα φαινόταν λίγο περίεργο δεν κελαηδούσε πολύ αλλά ήταν γεμάτο ενέργεια και τρώει ι ασταμάτητα. Πίνει νερό μετά τρώει σποράκια και μετά ξαναπίνει νερό. Αυτό το κάνει όλη την ημέρα. Φοβάμαι ότι θα σκάσει. Ο πρόλοβός του έχει φουσκώσει πάρα πολύ και στο τέλος θα ξανακάνει εμετό. Του την έβγαλα την τροφή αλλά δε ξέρω αν κάνω σωστά. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να μην καταλαβαίνει πόσο τρώει;
 
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει περίπτωση να μην καταλαβαίνει πόσο τρώει;
Με βάση τη λογική, όχι. Η συγκεκριμένη λειτουργία ελέγχεται από αυτόνομο νευρικό σύστημα και δεν χρειάζεται καν η συμμετοχή του εγκεφάλου, της λογικής ή άλλης παρέμβασης για να σταματήσει ένας οργανισμός να τρώει όταν χορτάσει.

Μήπως πρόκειται για υπερβολική ανησυχία από μέρους σου;
 
Με βάση τη λογική, όχι. Η συγκεκριμένη λειτουργία ελέγχεται από αυτόνομο νευρικό σύστημα και δεν χρειάζεται καν η συμμετοχή του εγκεφάλου, της λογικής ή άλλης παρέμβασης για να σταματήσει ένας οργανισμός να τρώει όταν χορτάσει.

Μήπως πρόκειται για υπερβολική ανησυχία από μέρους σου;
πες το υπερβολη αλλα πραγματικα απο την μερα που γυρισαμε απο τον γιατρο ειναι λες και μου εδωσαν αλλο πουλι... εχει αλλαξει η συμπεριφορα του εντελως, εκει που δεν ξεκολλουσε απο πανω μου και εψαχνε τροπο να βγει απο το κλουβι για να ερθει να κατσει μαζι μου τωρα ασχολειται μονο με το φαι. Ουτε μου σφυριζει
 
Να ξαναβάλεις την τροφή στο κλουβί του πουλιού, για να τρώει σημαίνει πως το έχει ανάγκη, ακτινογραφία γιατί του έκανε ο γιατρός σας είπε;
μου ειπε απο το γραφειο του μακρια οτι ζητησε ακτινογραφια για να δει εαν εχει κατι στην κοιλια η στο εντερο αλλα μαλον ηταν για να ανεβασουν την τιμη... 20 βενζινη 60 επισκεψη 30 κατι η ακτινογ. και το φπα και ολα αυτα για να τον δω να καθεται για 5 λεπτα, να ανοιγει ενα παλιο βιβλιο και να μου γραφει μια συνταγη σε περιπτωση που την χρειαστω. - Μα να μου θελουνε να μεινει ξαπλα το πουλι ακινητο για τηνν ακτινογραφια; ουτε ο σκυλος μου δεν καθεται ετσι!
 
Μα να μου θελουνε να μεινει ξαπλα το πουλι ακινητο για τηνν ακτινογραφια; ουτε ο σκυλος μου δεν καθεται ετσι!

Κανένα ζώο δεν κάθεται ακίνητο στη θέση που θέλει ο γιατρός για να βγει μια ακτινογραφία (εκτός αν είναι ναρκωμένο), γι αυτό βάζουν τους ιδιοκτήτες να τα ακινητοποιούν (και κατ΄επέκταση να δέχονται και αυτοί ραδιενέργεια)...
 
κουτσουλιές δεν πήρε για εξέταση;
Οχι ουτε κουτσουλιες ουτε σαλιο. Τεσπα το πουλι ειναι ποολυ καλα πια και χωρις να γινει κατι τελικα. εχει αλλαξει χαρακτηρας του μονο αποτομα αλλα τι να κανουμε.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top