Ασθένειες Κοκατίλ υπνηλία

Κωστας101

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2018
Μηνύματα
12
Πόλη
Βέροια
Καλησπερα σας. Θα ηθελα να αναφερω σχετικα με το θυλικο παπαγαλο μου τις τελευταιες 2 μερες την πιανω να κλεινει τα ματια της που και που και θα ελεγα οτι περνει την σταση του υπνου.Απο την λιγη πειρα μου πριν απο μια εβδομαδα παρατηρισα οτι βασανιζοταν απο διαφορα παρασιτα και θεωρισα οτι ηταν ακαραια (Εντονο τριξιμο στο ραμφος και φαγουρα). Γιαυτο λοιπον πηρα το acaricine και αρχισα την εφαρμογη. Το πουλι ζωηρεψε απο τοτε αλλα συναιχιζει και ξυνετε και μασαει τα πουπουλα του. Μηπως το ενοχλουν ακομα τα παρασιτα; η θεραπεια ειναι ακομη στην πρωτη βδομαδα. Το φαρμακο λεει οτι πρεπει να συναιχιστει μετα απο 2 εβδομαδες. Το κλουβι και οι ταϊστρες καθαριζοντε καθημερινος. Η αλλαγη τροφης γινετε καθημερινος το νερο 2 φορες την ημερα. Μπορω να κανω κατι αλλο;

Ευχαριστω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Όλα τα πουλάκια κατά την περίοδο της πτερορροιας μασάνε τα πούπουλα τους. Αυτό δεν είναι ανησυχητικό. Για τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω αλλά θα έπρεπε να συμβουλευτείς πτηνιατρο πριν αρχίσεις να δίνεις οποιοδήποτε φάρμακο. Όταν λες ότι παίρνει στάση ύπνου, εννοείς ότι βάζει το κεφάλι πίσω στις φτερούγες;
 
Για τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω αλλά θα έπρεπε να συμβουλευτείς πτηνιατρο πριν αρχίσεις να δίνεις οποιοδήποτε φάρμακο.
Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου. Οσο για πτηνιατρο εδω που ειμαι δύστυχος δεν υπαρχει.
Όταν λες ότι παίρνει στάση ύπνου, εννοείς ότι βάζει το κεφάλι πίσω στις φτερούγες;
Οχι το γερνει προς τα πισω και κλεινει τα ματια.Αυτο ηταν για 10 λεπτα. Τωρα την βλεπω ζωηρεψε.
 
Κοίταξε, όλα τα πουλάκια παίρνουν έναν υπνάκο για μερικά λεπτά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ίσως το έκανε και παλιότερα και δεν το είχες προσέξει 👎
επίσης η ζέστη και η πτερόρροια επιβαρύνουν την κατάσταση και τα κάνουν λιγότερο δραστήρια. Κατά τα άλλα πώς είναι; Πόσο καιρό το έχεις; Οι κουτσουλιες του πως είναι; Ίσως μπορείς να βρεις στην περιοχή κάποιον απλό κτηνίατρο που να έχει γνώσεις.
 
Κοίταξε, όλα τα πουλάκια παίρνουν έναν υπνάκο για μερικά λεπτά κατά τη διάρκεια της ημέρας. Ίσως το έκανε και παλιότερα και δεν το είχες προσέξει 👎
επίσης η ζέστη και η πτερόρροια επιβαρύνουν την κατάσταση και τα κάνουν λιγότερο δραστήρια.
πολυ σωστο και το σημιονω.
Κατά τα άλλα πώς είναι; Πόσο καιρό το έχεις; Οι κουτσουλιες του πως είναι;
Μια χαρα τρωει πινει κανονικα οι κουτσουλιες της ειναι κανονικες της εβαλα και σουπιοκοκαλο και το καθαρισε σε 4 μερες. Το πουλι ειναι 70 ημερων μου το εδωσαν 55 ημερων και το εχω 15 μερες.
Ίσως μπορείς να βρεις στην περιοχή κάποιον απλό κτηνίατρο που να έχει γνώσεις.
θα προσπαθησω να βρω καποιον κτηνιατρο που να ασχοληται με πουλια λιγο δυσκολο αλλα μπορει καποιος απο τους λιγους εδω να ασχοληται.
 
Αυτό είναι φυσιολογικό. Το κάνουν όλοι οι παπαγάλοι. Είναι σαν να σου λέει ότι έχει χαλαρώσει, ότι νιώθει καλά μαζί σου, ότι είναι χαρούμενος κτλ. Είναι πάντως φυσιολογικό. Σιγά σιγά θα μάθεις τι προσπαθεί να σου πει. Για τη φαγούρα δεν ξέρω τι να σου πω. Δεν είχα ποτέ εμπειρία από ακαρεα. Σίγουρα κάποιος άλλος που του έχει συμβεί θα σου απαντήσει πάνω σε αυτό. Εγώ νομίζω ότι το πουλάκι σου είναι μια χαρά και κακώς το φορτώνεις με φάρμακα. Επίσης, μια και είναι τόσο μικρό είναι λογικό να κουράζεται εύκολα και να ψιλοκοιμαται κατά τη διάρκεια της ημέρας αρκεί να μην είναι φουσκωμένο και να μην το κάνει συνέχεια.
 
κάνε το και μπανάκι. Πάρε ένα ψεκαστήρι και ψέκασέ το από λίγη απόσταση.
να πέφτει σαν βροχούλα το νεράκι πάνω του.
(όχι πολύ αργά όμως. Να έχει τουλάχιστον 4 ώρες περιθώριο πριν τον ύπνο, για να έχει στεγνώσει καλά πριν κοιμηθεί)
εάν ο ήχος που κάνει, μοιάζει με αυτόν, δεν είναι ανησυχητικό. Είναι ήχος χαλάρωσης
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολυ καλο δεν το σκεφτηκα.Βασικα το βαζω ενα μπολ μεγαλουτσικο και δειλα δειλα μπενει λιγο λιγο.Αλλα δεν βρεχεται ολοκληρο. Οποτε καλη η περιπτωση για το ψεκαστιρι. Ευχαριστω.
 
Θα ελεγα να μελετησεις λιγο τη συμπεριφορα και τα χαρακτηριστικα του ειδους ωστε να εισαι ενημερωμενος! Το μεσημερι κι αυτα χαλαρωνουν. το τριξιμο του ραμφους το κανουν οταν χαλαρωνουν και πριν τον υπνο! Ισως οντως εδωσες αδικα φαρμακο στο πουλακι! Αναλυσε μας λιγο ποτε το κανει και σε τι συχνοτητα μεσα στην ημερα!
 
Back
Top