Φροντίδα Κοκατίλ φοβάται όταν βάζω το χέρι για τροφή

JohnMoumos

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Κατερίνη
Καλησπέρα παιδιά έχω θέμα με το κοκατιλ μου μόλις πλησιαζω το κλουβί και πάω να βάλω χέρι για τροφή κτλπ φοβάται πολύ τι να κάνω;
 
Πόσο καιρό το έχεις;
Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να βάζεις το χέρι σου με πολύ απαλές κινήσεις όταν το φροντίζεις και να κάθεσαι κοντα του χωρίς απότομες κινήσεις και να του μιλάς χαμηλοτονα μέχρι να εξοικειωθεί μαζί σου
 
μαλλον τον εχεις λιγο καιρο. Νομιζω αυτα που σου ειπε ο γιαννης ειναι και τα βασικα για την εξικοιωση μαζι σου. μιλα του χαμηλοφονα και σε αποσταση που να ειναι ηρεμος. με τον καιρο θα σε συνηθηση. χρειαζετε πολη υπομονη, και η γνωμη μου μην κανεις εσυ την πρωτη κινηση για επαφη, θα την αναζητηση ο παπαγαλος.
 
Η αλήθεια είναι ότι τον έχω λίγο καιρό ούτε μήνα είναι ενός έτους και είναι άγριο θα κάνω υπομονή !

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι λιχουδιά μπορώ να πάρω
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Γιάννη, αυτό που έχεις στο άβαταρ σου είναι το άγριο που δεν το έχεις ούτε ένα μήνα; Αν ναι, δεν του φαίνεται καθόλου.
 
Οχι άλλο είναι αυτό που έχω στο αβαταρ πέθανε.. Και πήρα άλλο..Αυτή τη λιχουδιά τη ξέρω υπάρχει καμία άλλη;

Επίσης εάν πάρω ένα ήμερο θηλυκό θα ημερευσει πιο εύκολα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εάν το έχεις λίγο καιρό αντιδράει γιατί ένα ξένο σώμα (το χέρι σου) μπαίνει στο σπίτι του που το θεωρεί ακόμα τη μόνη του ασφάλεια. Με τον καιρό, την υπομονή και τα γλυκόλογα και βεβαια την αγάπη και τη φροντίδα θα συνηθίσει και θα έρθει πιο κοντά σου. Να είσαι ήρεμος, με απαλές κινήσεις και να του μιλάς με ήρεμη χαμηλή φωνή να καταλαβαίνει πως δε θες να τον βλαψεις. Και φυσικα στην αρχή όσο γίνεται λιγότερες "επεμβάσεις" στο χώρο του.
Για γλύκισμα κεχρί σενεγάλης όπως είπε η Παναγιώτα παραπάνω, μακράν η αγαπημένη λιχουδιά για τα παπαγαλάκια.
 
Back
Top