Αναπαραγωγή Κοκατίλ 22 ημερών γεμίζει αέρα συνέχεια στη γούσα του

PEPSICAT

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιουν 2009
Μηνύματα
5
Πόλη
Αρτέμιδα
παιδια βοηθεια! Εχω ενα μωρο κοκατιλ 22 ημερων περιπου και γεμιζει αέρα υνέχεια στην γουσα του,τι κάνω;
 
-pepsicat το μικρό το ταϊζεις εσύ ή το ταϊζουν οι γονείς;
-Ο αέρας στη γούσα του είναι εμφανής συνέχεια;
 
το ταιζω εγω απο 14 ημερων..
ο αέρας είναι μαζι με την τροφή,2 ημέρες τωρα από εκει που ετρωγε 11 ml τωρα τρωει με το ζορι 8 ml
 
τωρα τον έχω αφήσει από το πρωι χώρις φαγητό μόνο με νερό για να καθαρισει και να αδειασει, εχω κάνει καλά;



το ταιζω εγω απο 14 ημερων..
ο αέρας είναι μαζι με την τροφή,2 ημέρες τωρα από εκει που ετρωγε 11 ml τωρα τρωει με το ζορι 8 ml
 
Προσπάθησε να παίρνεις μόνο την κρέμα κι όχι αέρα όταν γεμίζεις την σύριγγα. Κάνε αυτό που σου είπα και στο μεταξύ δες αν θα υποχωρήσει το φούσκωμα ή όχι.
 
αν μου επιτρεπεις να ρωτησω γιατι το ταιζεις εσυ; οι γονεις του;
εχεις εμπειρια απο ταισμα νεοσσου;
 
το αγόρασα από έναν εκτροφέα, πρωτη φορα ταιζω μωρο,ταιζω κ ενα αγγλικο, αυτο είναι μια χαρα. Δεν έχει προβλημα.
 
ο εκτροφεας σου εδειξε πως να το κανεις σωστα;

δεν ειναι απλη υποθεση το ταισμα ενος νεοσσου, πρεπει η θερμοκρασια του μειγματος να ειναι συγκεκριμενη, να βαζεις την συριγγα απο την αριστερη μερια του ραμφους του πουλιου με κατευθυνση προς τα δεξια, πρεπει να εισαι προσεκτικος για να αποφυγεις ενα απο τα προβληματα δηλ. αυτο ακριβως που αντιμετωπιζεις τωρα, τον αερα
να πλενεις πολυ καλα τη συρριγγα κ καλυτερα να την αντικαθιστας συχνα
να σκουπιζεις προσεχτικα το νεοσσο οταν τελειωνεις

αν ξερεις αγγλικα δες κ εδω Breeding Cockatiels,Photographs of Breeding Baby Cockatiels,Handfeeding Cockatiels,Cockatiel Chicks,Baby Birds,

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
όλα αυτα που λες τα κάνωκαι θερμοκρασια κοιταω και το μειγμα φροντιζω να είναι σωστο και αποστειρωνω και τα υλικά, μέρα παρα μέρα βάζω καινουρια σύριγγα. Μου τα εξήγησε όλα ο εκτροφεας. Αλλα αυτο που έχει ο μικρος ούτε ο εκτροφέας ξέρει γιατι το έπαθε.
 
ο αερας εμφανιζεται κατα τη διαρκεια του ταισματος;
 
κοιτα προσωπικη εμπειρια δεν εχω, μια φορα ταισα νεοσσο κ αυτο γιατι εμεινε ορφανο
μετα απο μια γρηγορη αναζητηση στο google μπορω να σου πω οτι αν εισαι βεβαιος οτι ο αερας ειναι απο το ταισμα μπορεις να προκαλεσεις "ρεψιμο", πατωντας πολυ πολυ ελαφρα απο εξω τη φουσκα για να βγει ο αερας
ΑΛΛΑ
αν δεν εισαι σιγουρος, επειδη μπορει να υπαρχουν κ αλλες αιτιες, πρεπει να συμβουλευτεις πτηνιατρο

δες κ εδω
en.allexperts.com/q/Birds-General-2349/baby-cockatiel-crop-problem.htm
en.allexperts.com/q/Birds-General-2349/Air-baby-cockatiels-crop.htm
 
Το ότι το πήρες πάρα πολύ μωρό και ότι δεν είχεις ξαναταισει, είναι ενας κακός συνδυασμός...
Αν θες την γνώμη μου, το γρηγορότερο σε έναν πτηνίατρο.. Να δει το μωρό...
 
Back
Top