Ασθένειες Κοκατίλ 5 μηνών κάνει εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Poppy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Poppy

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2019
Μηνύματα
23
Καλησπέρα παιδιά. Εχω ένα κοκατιλ μικρό 5 μηνών ήμερο. Από το Σάββατο έκανε εμετο 1 2 φορές. Χθες έκανε συνεχόμενα πολλές φορές οπότε πηραμε τηλέφωνο στον πτηνιατρο γιατί εδώ στη Λάρισα δεν έχουμε βρει κάποιον ειδικό μιλήσαμε και μας σύστησε το aviomycine. Πίνει που και που νερό τρώει κανονικά και μετά ανεβαίνει πάνω γυρνάει το κεφαλάκι και κοιμάται πάλι. Και σήμερα πρώτη μέρα με το φάρμακο παρατήρησα ότι μυρίζει και το στόμα του. Γνωρίζει κάποιος κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Είναι όλα κλειστά σήμερα εδω. Πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο πάλι

Και τα κτηνιατρεία; Δοκίμασες να πάρεις τηλέφωνο να δεις αν είναι κάποιος εκεί;
 
Και τα κτηνιατρεία; Δοκίμασες να πάρεις τηλέφωνο να δεις αν είναι κάποιος εκεί;
Τηλεφώνησα στο ζωοφιλια που πρότεινε κάποιος και μου είπε να επικοινωνήσω με τον συνάδελφό του ο οποίος μου σύστησε τη θεραπεία αυτό τίποτα άλλο
 
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις αύριο πρωί με κούριερ δείγμα κουτσουλιάς σε αλουμινόχαρτο κι εμετού αν γίνεται σε χωριστό αλουμινόχαρτο στο https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-διαγνωστικό-εργαστήριο-Κομοτηνής.33158/. Θα σου κάνουν ανάλυση και θα σου συστήσουν ακριβώς το φάρμακο που χρειάζεται το πουλάκι.

Στρώσε κομμάτια αλουμινόχαρτο στο πάτωμα του κλουβιού ελπίζοντας να μαζέψεις καθαρά δείγματα. Αφού τα στείλεις θα πάρεις τηλ να πεις ότι είναι επείγον εξηγώντας την κατάσταση και πιστεύω να έχεις απάντηση το συντομότερο.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μέχρι τότε μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Ζέστη, 30 βαθμούς αν είναι δυνατόν κι αν έχεις πάρει το άλλο φάρμακο και ξεκίνησες θεραπεία συνέχισε μήπως και είναι το κατάλληλο και χάσεις χρόνο έστω και 1 μέρα περιμένοντας.
 
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις αύριο πρωί με κούριερ δείγμα κουτσουλιάς σε αλουμινόχαρτο κι εμετού αν γίνεται σε χωριστό αλουμινόχαρτο στο https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-διαγνωστικό-εργαστήριο-Κομοτηνής.33158/. Θα σου κάνουν ανάλυση και θα σου συστήσουν ακριβώς το φάρμακο που χρειάζεται το πουλάκι.

Στρώσε κομμάτια αλουμινόχαρτο στο πάτωμα του κλουβιού ελπίζοντας να μαζέψεις καθαρά δείγματα. Αφού τα στείλεις θα πάρεις τηλ να πεις ότι είναι επείγον εξηγώντας την κατάσταση και πιστεύω να έχεις απάντηση το συντομότερο.


κι εγω αυτό συστήνω να κάνεις και να μιλήσεις μαζί τους ώστε να τους πεις αν έχει πάρει το πουλάκι κάποιο φάρμακο ώστε να γνωρίζουν.
Το πουλάκι έχει ταιστεί με κρέμα από εσένα ή το πήρες από κάπου ταισμένο με κρέμα;
 
Το πουλάκι έχει ταιστει με κρέμα από την παιδική μου φίλη δεν το πήρα από κάποιον άγνωστο. Το έχω σκεπάσει έτσι ακριβώς το έχω βάλει στο δωμάτιο που είναι πολύ ζεστό και κοιμάται.. από το μεσημέρι δεν έκανε ξανά εμετό ευτυχώς ενώ έτρωγε λίγο λίγο και περιμένω αύριο το πρωί να δω πως θα είναι
[automerge]1553021772[/automerge]
Πιστεύει κάποιος από εσάς ότι θα μπορούσε να φταίει το ότι του άλλαξα κλουβί και του πήρα ένα πολυ μεγαλύτερο; Γιατί η 1η φορά που έκανε εμετό ήταν όταν τον έβαλα στο καινούριο κλουβί..
 
Τελευταία επεξεργασία:
και περιμένω αύριο το πρωί να δω πως θα είναι

Nα δεις πώς θα είναι αλλά να μην χάσεις την ημέρα, να στείλεις αύριο δείγματα. Τα πουλιά κρύβουν την ασθένειά τους πολλές φορές και την εκδηλώνουν αργά.
 
Nα δεις πώς θα είναι αλλά να μην χάσεις την ημέρα, να στείλεις αύριο δείγματα. Τα πουλιά κρύβουν την ασθένειά τους πολλές φορές και την εκδηλώνουν αργά.
Αύριο πρωί θα τον πάω και στους δύο γιατρούς που συστήνουν εδω. Ναι το γνωρίζω αυτό. Γενικά τον παρακολουθώ πολλές φορές όταν πιστεύει ότι είναι μόνος του όπως και παρακολουθώ τις κουτσουλιές κάθε μέρα που το βγάζω
 
Παιδιά καλησπέρα μια εβδομάδα μετά. Θα ήθελα να σας πω ότι πρέπει να διαγράψετε τους κτηνιάτρους που προτείνουν για Λάρισα γιατί δεν γνωρίζουν τίποτα απολύτως. Ταλαιπώρησα το αγόρι μου το έτρεχα από εδώ και από εκεί και ενώ στο τηλέφωνο μου έλεγαν πρέπει να το δω από κοντά το πήγαινα εκεί και μου είπαν και οι 2 πως δεν γνωρίζουν και δεν έχουν τα απαιτούμενα φάρμακα και μου ζήτησαν και το λόγο γιατί τους τον πήγα.
 
Μια βδομάδα πάλεψε πολύ είμαι πολύ περήφανη γι'αυτον.. Πήγαμε εδώ στην κλινική ζώων τελικά όπου μας δέχτηκαν είπαν πως έχει ακάρεα στο προλοβο και μου έδωσαν μια αντιβίωση η οποία με τις μέρες τον έκανε χειρότερα και ασπριζε το στόμα του. Πίστευα πως ήταν μύκητες οπότε παίρνω απόφαση το σταματάω και πάω αμέσως και του παίρνω το nystamysyn. Η που θα τον βοηθούσα η που θα τον διέλυα. Πήρα και πολυβιταμινες να πάρει τα πάνω του και ευτυχώς σήμερα είναι μια χαρά.. Παίζει τραγουδάει με φωνάζει με κυνηγάει.. όλα όπως πριν. μη με βρίσετε που πήρα την πρωτοβουλία αλλά και αυτός και εγώ ήμασταν σε κατάσταση σοκ
 
Πολύ χαίρομαι που είναι καλύτερα. Μακάρι να θεραπεύτηκε.
Καλού κακου θα μπορούσες να στείλεις και δείγμα σε διαγνωστικό κέντρο για να βεβαιωθείς ότι έχετε ξεφορτωθεί οριστικά το οποιοδήποτε πρόβλημα.
 
Θα το κάνω απλά πρώτα δεν πρέπει να τελειώσει η θεραπεία;
Νομιζω πως ναι. Μπορείς να τηλεφωνησεις ώστε να σου πουν οι ίδιοι πότε και ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις.
 
Back
Top