Ασθένειες Κοκατίλ 5 μηνών κοιμάται με φουσκωμένα φτερά όλη μέρα

Αλεξανδρος 21

PB New Member
Εγγραφή
10 Σεπ 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Γιαννιτσά
Έχω ένα παπαγαλάκι κοκατιλ το οποίο είναι 5 μηνών πριν μια εβδομάδα άρχισε να κοιμάται όλη μέρα και να κάθεται με φουσκωμένα τα φτερά ρώτησα έναν κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη (επειδή στην περιοχή μου δεν υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος που να ξέρει από παπαγάλους) και μου είπε να του δώσω teniazine για μια μέρα και μετά aviomycine.. Του τα έδωσα αλλα η κατάσταση ήταν ίδια καθόταν δίπλα στο καλοριφέρ και κοιμόταν όλη μέρα..σταμάτησε και να τρώει και του έδινα βιταμίνες aidonine.. Προχθες αναγκάστηκα να το πάω σε έναν κτηνίατρο της περιοχής μου ο οποιος δεν είχε και πολλές γνώσεις από κοκατιλ. Μου είπε να σταματήσω την aviomycin αφού δεν εκανε τιποτα μέχρι την Τετάρτη μέρα και να του ξεκινήσω μια άλλη που μου έδωσε σε μια σύριγγα.. Δεν ξέρω την μάρκα της απλά μου είπε ότι είναι γενικής χρήσης αντιβίωση και ότι είναι καλή. Μου είπε 2 φορές την μέρα πρωί βράδυ να του δίνω στο στόμα μια μικρή ποσότητα επειδή το παπαγαλάκι είναι 60 γραμμάρια αραιωμένη με νερό. Ξεκίνησα από χθες και σήμερα το πρωί το παπαγαλάκι είναι χειρότερα δεν ξέρω τι φταίει.. Ισως που τόσες μέρες δεν τρώει τιποτα και είναι μονο με τις βιταμίνες.. (έχει σταματήσει να πίνει και νερό με την σύριγγα του έδινα εγώ).. Δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του δεν έχει δυνάμεις πέφτει.. Δεν ξέρω τι να κάνω αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω τωρα παρακαλώ πολύ πειτε μου.. Δεν ξέρω αν μπορώ να του δώσω κάτι να φάει με την σύριγγα.. Κρέμα νεοσσών σκέφτηκα αλλα δεν έχω και δεν έχει και κανεις στην περιοχή.
 
Έχω ένα παπαγαλάκι κοκατιλ το οποίο είναι 5 μηνών πριν μια εβδομάδα άρχισε να κοιμάται όλη μέρα και να κάθεται με φουσκωμένα τα φτερά ρώτησα έναν κτηνίατρο στην Θεσσαλονίκη (επειδή στην περιοχή μου δεν υπάρχει κάποιος εξειδικευμένος που να ξέρει από παπαγάλους) και μου είπε να του δώσω teniazine για μια μέρα και μετά aviomycine.. Του τα έδωσα αλλα η κατάσταση ήταν ίδια καθόταν δίπλα στο καλοριφέρ και κοιμόταν όλη μέρα..σταμάτησε και να τρώει και του έδινα βιταμίνες aidonine.. Προχθες αναγκάστηκα να το πάω σε έναν κτηνίατρο της περιοχής μου ο οποιος δεν είχε και πολλές γνώσεις από κοκατιλ. Μου είπε να σταματήσω την aviomycin αφού δεν εκανε τιποτα μέχρι την Τετάρτη μέρα και να του ξεκινήσω μια άλλη που μου έδωσε σε μια σύριγγα.. Δεν ξέρω την μάρκα της απλά μου είπε ότι είναι γενικής χρήσης αντιβίωση και ότι είναι καλή. Μου είπε 2 φορές την μέρα πρωί βράδυ να του δίνω στο στόμα μια μικρή ποσότητα επειδή το παπαγαλάκι είναι 60 γραμμάρια αραιωμένη με νερό. Ξεκίνησα από χθες και σήμερα το πρωί το παπαγαλάκι είναι χειρότερα δεν ξέρω τι φταίει.. Ισως που τόσες μέρες δεν τρώει τιποτα και είναι μονο με τις βιταμίνες.. (έχει σταματήσει να πίνει και νερό με την σύριγγα του έδινα εγώ).. Δεν μπορεί να σταθεί στα πόδια του δεν έχει δυνάμεις πέφτει.. Δεν ξέρω τι να κάνω αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω τωρα παρακαλώ πολύ πειτε μου.. Δεν ξέρω αν μπορώ να του δώσω κάτι να φάει με την σύριγγα.. Κρέμα νεοσσών σκέφτηκα αλλα δεν έχω και δεν έχει και κανεις στην περιοχή.
Λυπάμαι για το παπαγαλάκι σου... Το ίδιο είχε πάθει κ το δικό μου ότι να ναι αντιβιοτικο μου έδωσε ένας κτηνίατρος της περιοχής μου... Βρες πτηνιατρο ή στείλε κουτσουλιές αύριο πρωί πρωί για εξετάσεις να δεις τι έπαθε... Οσο για το τάισμα θα σου πουν οι έμπειροι.. Δεν γνωρίζω δυστυχώς!
 
Δεν ξέρω αν θα ζει αύριο.. Είναι σε πολλή άσχημη κατάσταση..
Δεν ξέρω αν θα ζει αύριο.. Είναι σε πολλή άσχημη κατάσταση..
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει βάλε ηλεκτρολύτες στο νεράκι που του δίνεις με την σύριγγα μπας κ πάρει λίγο τα πάνω του...
 
Του δίνω με την σύριγγα βιταμίνες.. Αχ δεν ξέρω τι να κάνω ραγίσει η καρδια μου να το βλέπω έτσι κάνει το κεφάλι του κατά πίσω πέφτει κάτω.. Θέλω τόσο πολύ να το σώσω.. Παιδιά απαντήστε μου αν ξέρω κάποιος κάτι. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το ενδιαφέρον
 
Του δίνω με την σύριγγα βιταμίνες.. Αχ δεν ξέρω τι να κάνω ραγίσει η καρδια μου να το βλέπω έτσι κάνει το κεφάλι του κατά πίσω πέφτει κάτω.. Θέλω τόσο πολύ να το σώσω.. Παιδιά απαντήστε μου αν ξέρω κάποιος κάτι. Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για το ενδιαφέρον
Σε καταλαβαίνω πέρασα ακριβώς το ίδιο. Βάλε ηλεκτρολύτες almora το ανθρώπινο από φαρμακείο... (φίλη είμαι..)! Θα σου απαντήσουν μην ανησυχείς...
 
Στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν πτηνιατροι. Αν όλα πάνε καλά μέχρι αύριο να πας οπωσδήποτε. Εκεί θα κάνουν ανάλυση περιττωμάτων για να δουν τι ακριβώς έχει ώστε να δοθεί η κατάλληλη αντιβίωση. Και άλλη φορά να μην δεχτείς ποτέ να δωσεις φάρμακο χωρίς να γίνουν εξετάσεις. Τα φάρμακα που σου έδωσαν κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν τα κατάλληλα και το μόνο που έκαναν είναι να επιβαρύνουν την κατάσταση.

Μέχρι αυριο να δώσεις, όπως σου είπε και η Βάσω παραπάνω, ηλεκτρολύτες. Μπορείς να βρεις στο φαρμακείο Almora plus .
 
Επικοινωνισα με τον κύριο Σαντοριναίο και μου είπε να βράσω έναν κρόκο και να του το δίνω με την σύριγγα
Μπράβο...άντε μακάρι να πάνε όλα καλά για το μικρό σου.
 
Για να μην εχει δυναμεις το πουλακι εχει εξαντληθει παρα πολυ και σιγουρα τα φαρμακα χωρις να εχει γινει εξαση πιθανον επιβαρυναν την υγεια του! 60 γραμμαρια ειναι πολυ λιγα! Θα εδνα και γω ηλεκτρολυτες μηπως και τονωθει λιγο και αυριο απευθειας στον πτηνιατρο!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους να είστε καλά
Πόσο λυπάμαι δεν φαντάζεσαι.λες κ το ζούσα 2 η φορά.. Έτσι κ το δικό μου πριν λίγες εβδομάδες... Μέσα στα χέρια μου... Με σύριγγα του έδινα νεράκι... κουράγιο το ξέρω είναι πολύ πολύ δύσκολο.. Έκανες ότι μπορούσες όμως... μπράβο σου... Και να σκέφτεσαι πως έφυγε ευτυχισμένο με πολύ αγάπη...
 
Αυτό που με ποναει περισσότερο είναι ότι με την κατάλληλη θεραπεία θα μπορούσε να γίνει καλά.. Δεν είχα μέσο να το πάω στην Θεσσαλονίκη μονο με το κτελ και εκεί το βάζουν στις αποσκευές και θα είχε μεγάλη ταλαιπωρία και αυτό δεν το ήθελα.. Ακόμα και τωρα περιμένω μήπως γίνει κάποιο θαύμα..ήταν το καλύτερο φιλαράκι μου
[automerge]1551012151[/automerge]
Λυπάμαι πολύ και για το δικό σου πουλάκι
 
Back
Top