Ασθένειες Κοκατίλ 8 μηνών έχει μαδήσει η καρίνα της

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Adpro
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Adpro

PB New Member
Εγγραφή
7 Οκτ 2021
Μηνύματα
11
Πόλη
Αίγινα
Το κοκατιλ μου είναι κοριτσάκι 8 μηνών και έχει μαδησει η καρίνα της.
Και λίγο στο φτερό και έχει αδυνατίσει. Είναι ζωηρουλα, τρώει παίζει, θέλω να πιστεύω ότι είναι απλά πτερορροια. Να ανησυχήσω;
 
θέλω να πιστεύω ότι είναι απλά πτερορροια. Να ανησυχήσω;
Νομίζω ότι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία δεν είναι μια απλή πτερρορια.
Πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πτέρωμα του, και η συνολική του εικόνα δεν είναι καλή.
Καλύτερα να το δει γιατρός.
 
Πιο παλιά στην οικογένεια, κάποια πουλάκια έχαναν τα φτερά πτήσης και δεν έβγαζαν μεγάλα φτερα ξανά .μόνο ασθενικά μικρά φτερά ,στις φτερούγες και την ουρά. Δοκιμασε διάφορα ο γιατρός και τελικά κατέληξε ότι είναι κάτι κληρονομικό που όμως δεν ήξερε τι. Πιθανόν να είναι το ίδιο.
[automerge]1634241093[/automerge]
Πιο παλιά στην οικογένεια, κάποια πουλάκια έχαναν τα φτερά πτήσης και δεν έβγαζαν μεγάλα φτερα ξανά .μόνο ασθενικά μικρά φτερά ,στις φτερούγες και την ουρά. Δοκιμασε διάφορα ο γιατρός και τελικά κατέληξε ότι είναι κάτι κληρονομικό που όμως δεν ήξερε τι. Πιθανόν να είναι το ίδιο.
Τωρα είναι μόνη της σε άλλο κλουβί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τι συμβαίνει με το λοφίο του επίσης;
 
Πιο παλιά στην οικογένεια, κάποια πουλάκια έχαναν τα φτερά πτήσης και δεν έβγαζαν μεγάλα φτερα ξανά .μόνο ασθενικά μικρά φτερά ,στις φτερούγες και την ουρά. Δοκιμασε διάφορα ο γιατρός και τελικά κατέληξε ότι είναι κάτι κληρονομικό που όμως δεν ήξερε τι. Πιθανόν να είναι το ίδιο.
[automerge]1634241093[/automerge]

Τωρα είναι μόνη της σε άλλο κλουβί.
Συγνώμη και γιατί αφήνετε να ζευγαρώνουν τα πουλάκια αυτά και διαιωνίζετε ένα πρόβλημα; Αναφέρατε ότι και το συγκεκριμένο είχε ξεκινήσει να ζευγαρώνει και τώρα το βάλατε μόνο του. Αντιλαμβάνομαι ότι ασχολείστε και τα αγαπάτε, δε θα πρέπει όμως να τα ζευγαρώνετε όταν εκτός από εμφανή προβλήματα έχουν και ιστορικό γενετικών ανωμαλιών που το γνωρίζετε.
 
Συμφωνώ με όσα είπαν και τα προηγούμενα μέλη. Επίσης 8 μηνών είναι εντελώς ακατάλληλη ηλικία για να ζευγαρώνει ένα θηλυκό κοκατίλ. Μετά τον 1-1,5 χρόνο αν δεν θέλεις να κινδυνέψει η υγεία της (για ένα ήδη υγιές πουλί).
 
Μα για αυτό την εβγαλα από τα άλλα . Δεν περίμενα ότι θα ζευγαρώσει τόσο μικρη. Δεν την έχω για αναπαραγωγη. ο προπάππους της που είχε το πρόβλημα δεν αναπαράχθηκε ξανά. Απλά σκέφτηκα μήπως αδυνάτισε από αυτό;
[automerge]1634271134[/automerge]
Μα για αυτό την εβγαλα από τα άλλα . Δεν περίμενα ότι θα ζευγαρώσει τόσο μικρη. Δεν την έχω για αναπαραγωγη. ο προπάππους της που είχε το πρόβλημα δεν αναπαράχθηκε ξανά μόλις καταλάβαμε ότι είναι κάτι κληρονομικο. Απλά σκέφτηκα μήπως αδυνάτισε από αυτό;
 
Είστε σίγουρη πως δεν είναι απόγονος αιμομιξίας?
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται ένα φτερό ψαλιδισμενο, σίγουρα δεν είχε γίνει κάποια προσπάθεια να τα κόψετε?
 
Δεν ξέρω το αρχικό ζευγάρι . Μετά Όχι δεν ήταν αιμομιξία σίγουρα. Και για το φτερό ναι τα κόβω κάποιες φορές μαζί με το γιατρό γιατί είναι πολλές ώρες έξω απ'το κλουβί και φοβάμαι. Ο γιατρός που μίλησα τώρα μάλλον θεωρεί ότι είναι ορμονική διαταραχή επειδή ζευγάρωσε μικρή ή στρες γιατί ήταν δύο θυληκα στο κλουβί.
 
Back
Top