Ασθένειες Κοκατιλάκι κάθεται σκυφτό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλημέρα καλη μου ομαδούλα.
Εχουμε αποκτήσει εδώ και δύο εβδομάδες το κοκατιλάκι μας. Ενω στην αρχή ήταν πιο ζωηρό τις τελευταίες δύο μέρες μου φαίνεται ότι είναι σαν σκεφτικό σαν να έχει κάτι. Τρώει κανονικά, πίνει νερακι δεν φωνάζει όμως όπως έκανε τις τελευταίες δύο ημέρες. Λέτε να είναι αρρωστο οι ακαθαρσίες του εχουν χρώμα νομίζω φυσιολογικό πρασινοασπρομαυρες.

Του μιλάμε συνέχεια δεν μπορώ να πώ. Του ανοίξαμε το πορτάκι αλλα δεν μπορούσε; δεν ηθελε; να βγεί εξω; δεν ξέρω. Για βοηθήστε με σας παρακαλώ...
 
Είναι μικρό το χρονικό διάστημα που το έχετε, έτσι ώστε να έχει συνηθίσει τον καινούριο του περιβάλλον. Γράψε μερικές παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή του, τον χώρο διαμονής του και το κλουβί του. Είναι αγορασμένο από Pet Shop ή από εκτροφέα. Είναι ήμερο ή άγριο; Αν είναι άγριο γιατί θέλετε να το βγάλετε έξω; Επίσης μερικές φωτογραφίες από το πουλάκι, το κλουβί και τις κουτσουλιές θα βοηθούσαν έτσι ώστε κι εμείς να έχουμε πιο ολοκληρωμένη άποψη κι εσύ πιο στοχευμένες απαντήσεις.
 
2 εβδομάδες είναι πολύ μικρό διάστημα για να βγει έξω, . Το θεμα δεν ειναι να βγει εξω απλα αλλα κ να μη χρειαστει να χρησιμοποιησεις βια για να το ξαναβαλεις μεσα. Καμια φωτό - βιντεο θα βοηθουσε πιστευω . ευχομαι ολα να ειναι καλα
 
σας βαζω φωτο του Μήτσου
[automerge]1570186198[/automerge]
Είναι μικρό το χρονικό διάστημα που το έχετε, έτσι ώστε να έχει συνηθίσει τον καινούριο του περιβάλλον. Γράψε μερικές παραπάνω πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή του, τον χώρο διαμονής του και το κλουβί του. Είναι αγορασμένο από Pet Shop ή από εκτροφέα. Είναι ήμερο ή άγριο; Αν είναι άγριο γιατί θέλετε να το βγάλετε έξω; Επίσης μερικές φωτογραφίες από το πουλάκι, το κλουβί και τις κουτσουλιές θα βοηθούσαν έτσι ώστε κι εμείς να έχουμε πιο ολοκληρωμένη άποψη κι εσύ πιο στοχευμένες απαντήσεις.
προσπαθώ να τον εντάξω σε φρούτα αλλα δεν τα πολυθέλει, σπόρους τρώει κατα βάση και πολύ ηλιόσπορο.
Είναι αγορασμένο απο petshop που σημαίνει ότι την πραγματική ηλικία δεν μπορώ να την ξέρω. Μου είπανε ότι είναι αρσενικό.
αγριο τι εννοείς άγριο.?
 

Συνημμένα

  • Μητσακος.webp
    Μητσακος.webp
    30,3 KB · Προβολές: 25
Φρούτα δύσκολα και με το χρόνο, μπορείς να δοκιμάσεις λαχανικά πχ σπανάκι - άνηθο το δικό μου τρελαίνεται για άνηθο. Ο χώρος του έχει ησυχία - σωστό φωτισμό πχ με το που νυχτώσει να μπορει να ξεκουραστεί - κοιμηθεί οπως πρέπει;
 
@Letkoy Όπως σου έγραψαν και πιο πριν 2 εβδομάδες είναι ελάχιστος χρόνος κι ειδικά για ένα πουλάκι που δεν είναι μεγαλωμένο απο ανθρώπους. Υπομονή χρειάζεται και όχι βιαστικές κινήσεις. Γιατί του ανοίγεις να βγει; Μετά δεν θα θέλει να μπει μέσα και θα καταλήξεις να το κυνηγάς και να το πιάσεις αναγκαστικά με τα χέρια σου με αποτέλεσμα να το τρομάξεις. Προσπάθησε να το εξημερώσεις μέσα στο κλουβί του και θα έρθει ο καιρός για τις βόλτες.
 
Back
Top