Γενικά Κοκατιλ δαγκωνει

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Σας ειχα μιλησει για το κοκατιλ που πηγε στο μπαλκονι ενος φιλου μου...
Το κρατησαν και εδω και 1 μηνα το βγαζουν κανονικα εξω και στο μπαλκονι και ξαναμπαινει μονο του στο κλουβι, ομως μολις το πλησιασουν με το χερι αγριευει και παει να δακωσει, πως μπορουν να το ηρεμησουν δεν δεχεται κανενα χαδι
 
Ό,τι έχουμε πει και σ' εσένα ισχύει Σπύρο, δώσε του να διαβάσει τα άρθρα που σου έχω δώσει. Δεν υπάρχουν τρικς, υπάρχει προσπάθεια και υπομονή. Όποιος σου πει κάτι άλλο, ή κάνει λάθος ή τερατολογεί.
 
Κοίτα και πολύ άγριος δεν φαίνεται από τα λίγα λεγόμενά σου. Απλά δεν έχει μάθει το χέρι. Θέλει σιγά σιγά. Πως τον βγάζει από το κλουβί; Και κυρίως πως τον ξαναβάζει.
 
Τις πρωτες φορες απλα ανοιγε την πορτα και μετα πηγεναι το κλουβι διπλα στο πουλι και με λιγο ζορι εμπαινε,τωρα μπαινει και βγαινει μονο του αλλα μολις δει χερι κοντα αγριευει πολυ,το εχω δει και εγω
 
Προφανώς έχει κάποια αρνητική εμπειρία και αυτό θα δυσκολευτεί να το ξεπεράσει. Μόνο μέσω της τροφής. Να βάζει πιάτο στο τραπέζι ο φίλος σου να φάει υποτίθεται και όταν πλησιάζει το πουλί να του δίνει με το χέρι, μήπως σιγά-σιγά ξεφοβηθεί.
 
Τις πρωτες φορες απλα ανοιγε την πορτα και μετα πηγεναι το κλουβι διπλα στο πουλι και με λιγο ζορι εμπαινε,τωρα μπαινει και βγαινει μονο του αλλα μολις δει χερι κοντα αγριευει πολυ,το εχω δει και εγω
Το γεγονός πως κάποιο πουλί αγριεύει στο χέρι που πλησιάζει δείχνει τον έντονο φόβο του...
Δεν είναι επίδειξη θάρρους αλλά τελευταία προσπάθεια... απέλπιδα θα έλεγα να απομακρύνει το θανάσιμο κίνδυνο.
Έχει την ίδια σημασία και αξία... με το να πάρουμε εμείς πέτρα για να διώξουμε την τίγρη που μας επιτίθεται...
Αν δεν το καταλαβαίνουμε αυτό και συνεχίζουμε να το πιέζουμε... κάνουμε ένα πουλί σκιά της ανθρώπινης παρουσίας... Κι αυτό σε κάθε κούνημα του ανθρώπου... Δίνει σήμα συναγερμού στο πουλί.
Αν θέλετε τα πουλιά συμμάχους... μην τα κάνετε εχθρούς... και μιλάω για όλα τα οικόσιτα πτηνά...
 
Back
Top