Αναπαραγωγή Κοκατιλ δεν κλωσαει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σας παιδια σημερα γεννησε ενα αυγο το κοκκατιλ μου... Πριν το γεννησει εμπαινε καθε μερα, κ αρκετεσ φορεσ στην φολια.. Με το που το βγαλε δεν ξαναμπηκε.. Το παρατησε..σε μια γωνια. Γιατι; Μου φενεται πολυ μικρο.. Μηποσ δεν ειναι κανονικο αυγο;οσο ενα νυχι ειναι... Αν ειναι φυσιολογικο. Γιατι το παρατησε;θα μπει καθολου ή θα το αφυσει ετσι;θα κανει κ αλλο..σασ παρακαλω πειτε μου δεν ξερω τι να κανω.. Ευχαριστώ... Μηποσ φταιει το οτι η φολια δεν εχει μεσα κουρμπα για να κατσει το αυγο;
 

Συνημμένα

  • moto_0142.webp
    moto_0142.webp
    35,6 KB · Προβολές: 126
Τα κοκατιλ κανουν ενα αυγο μερα παρα μερα.Λογικα μεθαυριο θα δεις κι αλλο.Απ οσο μπορω να δω το αυγο εχει κανονικο μεγεθος και ειναι οπως πρεπει να ναι. Η φωλια δεν εχει κυλλωμα;Γιατι ειναι στην φωνια το αυγο; Αν εχει με λιγο χαρτι σπρωξε το προς το βαθουλωμα. Μπορει να αρχησει να κλωσσαει απο το απομενο αυγο η απο το τριτο η απο το τελευταιο. Οταν αρχησει ομως να το κλωσσαει δεν θα σταματησει. Μην ανυσηχεις... Εισαι σε καλο δρομο αν και βιαστηκες λιγο...
 
Συμφωνω με οσα ειπε ο Φωτης και θα ηθελα να συμπληρωσω οτι καλυτερα θα ηταν αν εβαζες λιγο πριονιδι μεσα στη φωλια.
 
για ποιο λογο λεσ οτι βιαστηκα; Μακαρι να ναι ετσι κ να αρχισει στην πορεια να κλωσσαει. Γιατι τορα ουτε καν απ εξω περναει..λοιπον τορα για τη διατροφη δεν τηελει κατι συγκεκριμενο.. Απλα αυγο(βραστο) καθε 3 μερεσ, μυλο μποκολο.. Κ γενικα φρουτα κ λαχανικα..χρειαζονται κ κατι αλλο μια πολυβιταμηνη για το νερο που βαζο.. Που εχει ολεσ την βιταμηνεσ μεσα κ βοηθαει στο πυρωμα να συνεχισω να την δινο; Ποιο πολυ για τισ βιταμηνεσ που περιεχει, σευχαριστω πολυ!
 
για ποιο λογο λεσ οτι βιαστηκα;

Οπως σου χα πει και σε αλλο ποστ επρεπε πρωτα να τους βαλεις το καταλληλο κλουβι. Ειναι πολυ μικρο που ουτε καν δεν μπορουν να πεταξουν.. Τωρα στα οπως ειναι αλλα οταν βγουν τα μικρα να παρεις οπωσδηποτε μια κλουβα. Ειδικα αν τα κρατησεις ολα. 😉
 
ειναι τωνοτικο-δυναμωτικο για το πυρωμα κ το κελαιδισμα.. Κ ειναι τησ αιτερια ταφαρμ... Περιεχει-βιταμινεσ=α, ε, β1, β2, β6, παντοθενικο ασβεστιο, βιταμινηΡΡ, β12 κ βιοτινη.
 
ναι αυτο θα κανω.. Αφου κλωσυσει θα παρω το καταλληλο κλουβι.. Με την διατροφη.. Ειναι σωστη αυτη που κανω.. Κ για αυτεσ τισ βιταμινεσ τι να κανω να συνεχισω να τισ δινω;
 
ναι αυτο θα κανω.. Αφου κλωσυσει θα παρω το καταλληλο κλουβι.. Με την διατροφη.. Ειναι σωστη αυτη που κανω.. Κ για αυτεσ τισ βιταμινεσ τι να κανω να συνεχισω να τισ δινω;

Η διατροφη που κανεις ειναι καλη. Για ποσο καιρο εκανες αυτη την διατροφικη προετοιμασια;

Τωρα που χει αρχησει και κανει αυγα σταματα να βαζεις πολυβιταμινες να δινεις αυγο λαχανικα κλπ για να μην εχει προβληματα η θηλυκια σου με τον αρσενικο. Μην ξεχασεις στις 10 μερες να κανεις ωοσκοπηση για να δεις αν ειναι γονιμα τα αυγα.
 
οκ... Κατι τελαιταιο το αυγο ειναι μεσ την φωλια σε μια γωνια...η φωλια δεν εχει βαθουλωμα... Τι να κάνω;να βαλω μπολικο πριονιδη ωστε να σταθεροποιηθει καπου το αυγο; Ή να προσπαθυσω προσεχτικα μενα ηλεκτρικο πριονακι.. Να φαω λιγο το ξυλο ωστε να κανω ενα βαθουλωμα;
 
βαλε πριονιδι. Γιατι ετσι δεν θα μπορει να το κλωσισει...
ελπιζω να εχεις καλη καταληξη!
 
του δημηουργησα κ αλλη πορτα, αλλη ερωτηση.. στο πετ σοπ.. Δεν εχει για τισ ψειρεσ σπρει... Πειραζει αν δεν ψεκασω την φολια με τα πριονιδια; Κ τι πριονιδια να ζητησω; Για κουνελια; Κ αφου βαλω τα πριονιδια..σε ποια θεση να σταθεροποιησω το αυγο; Προσ την τρυπα τησ φωλιασ ή προσ τα μεσα; Ή θα το βαλει η ζουζου.. Οπου την βολευει... Ευχαριστώ!
 
θα επρεπε να ψακασεις πριν γεννιθει το αυγο και την φωλια και το πριονιδι(εγω ψεκαζω 3 μερες νωριτερα το πριονιδι)καλο θα ηταν να βρεις γιατι ειναικριμα να βγουν μωρα και να τα χασεις απο ψειρες...
το αυγο θα το βαλεις8-10 εκατοστα απο το βαθος...
 
σορρυ.. Δεν καταλαβαινω, απο ποιο βαθοσ?η φωλια οπωσ ειπα παραπανω, δεν εχει μεσα βαθουλωμα οποσ η δικια σου. Για να μπουν τα αυγα.. Ενοεισ προσ τα μεσα;
 
μαλλον ενοεισ..8 εκ απο το βαθοσ τησ φωλιασ προσ το ανοιγμα.. Οκ ευχαριστω...
 
οχι..8 εκ απο το βαθος της φωλιας...8 εκ απο την σανιδα στο τελος της φωλιας...
 
αγγελε βρηκα σπρει κ ειναι αυτο στην φοτο.. Πηρα κ πριονιδια (για κουνελια).. Να ψεκασω. Αρχισε κατα τισ 8 να κλωσσαει τελικα.. Μαλλον δηλαδη.. Μπηκε.. Αν δεν κσαναβγει.. Κ πρεπει να ψεκασω τι να κάνω;να την πετυχω την ωρα που τηα ειναι εξω;το σπρει σιγουρα ειναι καλο; Ή θα μου παθουν τιποτα; Κ σε ποια σημεια να ψεκασω; Ευχαριστω!
 

Συνημμένα

  • moto_0145.webp
    moto_0145.webp
    42 KB · Προβολές: 71
Αυτο που πηρες ειναι καλο! Διαβασε τις οδηγιες χρησεως προσεκτικα:)
Επρεπε πρωτα να ενημερωθεις καταλληλα και μετα να κανεις εκτροφη! Τωρα τρεχεις και δεν φτανεις...
Αυτο ευχομαι να σου γινει μαθημα 😉
 
ναι θα μου γινει μαθημα... Τισ διαβασα τισ οδηγιεσ.. Αλλα δεν ξερω.. Επειδη ειμαι σε πρωχωρημενη φαση ηδη υπαρχει ενα αυγο δεν ξερω αν πρεπει να ψεκασω.. Κ πωσ?οπωσ λεν οι οδηγιεσ ή πιο ηπια;
 
Back
Top