Ασθένειες Κοκατιλ δεν κοιμαται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης thanos22
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

thanos22

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πετράλωνα
καλησπερα σε ολους. το κοκκατιλ μου που το εχω σχεδον 15 μερες αρχισε να μην κοιμαται οτι ωρα και να παω στο δωματιο και αναψω το φως το βλεπω ορθιο δεν περνει την σταση που επερνε πριν να γυρναει το κεφαλι και να το βαζει στην φτερουγακαι το πρωι οταν παω κοντα στο κλουβι αρχιζει να φυσαει και να αγριευει και μετα απο κανα τεταρτο ημερευει; Σας παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας για το τι πρεπει να κανω.
 
δοκιμασε να ριξεις ενα σκεπασμα πανω στο κλουβι, μη ριξεις βεβαια καμια κουβερτα και σκασουν, κατι που να κοβει το πολυ φως. Γενικα στο μερος που τα εχεις υπαρχει φως το βραδυ; το παραμικρο φως μπορει να τα ενοχλει, μην κανεις εσυ αιφνιδιαστικους ελεγχους και το ενοχλεις τωρα που προσαρμοζεται, οταν νιωσει ασφαλες θα κοιμηθει, μπορει να παει και 2 η ωρα για να νιωσει ασφαλες αν κανεις ετσι και γι αυτο να μην το βλεπεις η να ανοιγει τα ματια κατευθειαν μολις ανοιγεις το φως. Την υπολοιπη μερα το βλεπεις ενεργητικο η ειναι φουσκωμενο;
 
καλημερα βασιλη ενω κοιμοταν κονονικα πριν δεν ξερω τι το επιασε. το πρωι ειναι ενεργητικο μεχρι περιπου τις 10 που μετα καθεται χαλαρο.
 
Καλημέρα, δεν είναι απαραίτητο να κοιμάται με το κεφάλι γυρισμένο στα πούπουλα. Προφανώς το ξυπνάς εσύ με το άναμμα του φωτός. Επίσης το σκοτάδι να μην είναι απόλυτο στον χώρο που βρίσκεται. Καλό θα είναι να κοιμάται φυσιολογικά την ώρα που νυχτώνει και να ξυπνάει με το χάραμα στις ώρες της εποχής.
 
σκεφτομαι να το σκεπαζω και να αφησω ανοιχτη την μπροστινη πλευρα ωστε να βλεπει το πρωινο φως οταν ξημερωνει..
 
ναι δοκίμασέ το. Πάντως κατά την διάρκεια της νύχτας χρειάζεται να μπορεί να δει τον χώρο, ιδίως τα κοκατίλ, παθαίνουν νυχτερινό τρόμο και κοπανιούνται αν είναι απόλυτο σκότος
 
μαρια μηπως ξερεις γιατι μπορει να βγαζει μικρα φτερακια γιατι ειδικα σημερα μοθ γεμισε το δωματιο..
 
Ξύνεται; Μήπως έχεις υψηλή θερμοκρασία στο δωμάτιο; Κοίταξες το φτέρωμα για ζουζουνάκια;
 
δω μπορω να το κοιταξω επειδη με δαγκωνει μολις παω να την πιασω αλλα τις βαζω συνεχεια το σπρει για ψειρες κτλ στο πατω του κλουβιου για να ειμαι σιγουρος..
 
Δεν χρειαζεται να βαζεις συνεχεια σπρει για παρασιτα στο πατωμα του κλουβιου, φροντισε να ειναι καθαρο κι αυτο αρκει. 😉 Οπως σου ειπε η Μαρια δεν ειναι απαραιτητο να κοιμαται με το κεφαλι γυρισμενο στο πλαι κατω απο τη φτερουγα. Ειδικα αν μπαινοβγαινεις στο δωματιο καθε βραδυ αυτος πιστευω πως ειναι ο λογος που σταματησε να το κανει, δεν χαλαρωνει τελειως...
 
Back
Top