Γενικά Κοκατιλ εκτροφειου 45 ευρω, χαμηλη τιμη για ημερο κοκατιλ;

ThanassisCon

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2009
Μηνύματα
19
Πόλη
Αμπελόκηποι
γεια σας παιδια! στο πετ σοπ της γειτονιας μου (Αμπελοκηποι) η κοπελα μου ειπε οτι τα κοκατιλ της ειναι εκτροφειου και κοστιζουν 45 ευρω το ενα. εχει διαφορα να ειναι απλα εκτροφειου με το να ειναι ταισμενα στο χερι; θελω να πω ο εκτροφεας δεν τα ταιζει; ρωταω επειδη μου φανηκε καπως χαμηλη τιμη για ημερο κοκατιλ
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 
δυσκολο να ειναι στο χερι ταισμενο σε τετοια τιμη. εκτροφειου σημαινει οτι ειναι απο εκτροφη με ζευγαρια κοκατιλ που αναπαραγωνται και τα ταιζουν οι γονεις. Δαχτυλιδι εχουν;
 
Το να ταίζει ένας εκτροφέας στο χέρι σημαίνει οτι έχει διαθέσει πάρα πολύ προσωπικό κόπο και χρόνο για αυτην την επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία. Γεγονός που εχει επιπτωση στην τιμή του πουλιού, μιας και οι ειδικές τροφές για τους νεοσσούς έχουν ένα κόστος.

Αν ένα ζευγάρι πουλιών ταίζει κανονικά τους νεοσσούς του και δεν συντρέχει λογος να ταιστούν στο χέρι, και ετσι δεν απαιτείται διέθεση χρόνου και εξόδων, η τιμή είναι πιό χαμηλη, παρόλο που τα πουλιά θεωρούνται εκτροφείου.:)
 
εξαρταται απο την ηλικια του οσο πιο νεο τοσο καλυτερα. απλα θελει πολυ υπομονη να εξημερωθει ενα που δεν εχει ταιστει στο χερι.
 
Θα συμφωνήσω με την άποψη του Στεφανου:)

Ομως έχει συμβεί να εξημερωθούν μετά απο επίμονη προσπάθεια και συνεχή ενασχόληση και μεγαλυτερης ηλικίας πουλιά:)

Τωρα το θέμα της ηλικίας είναι λιγο περίπλοκο γιατί το δαχτιλίδι αναφέρει μονο την χρονολογία. Αν γραφει 2009 υπολογίζεις οτι μπορεί να είναι 2-3 μηνων. Αν όμως γραφει 2008, δεν ξέρεις ποιον μηνα γεννήθηκε και θα υπάρχει μια διακύμανση στην ηλικία του.

Πάντως ασχετα απο την ηλικία του ή αν είναι ταισμένο στο χέρι ή όχι, αν του αφιερώσεις άπλετο προσωπικό χρόνο θα τον εξημερώσεις σίγουρα
 
μακαρι! βεβαια δεν νομιζω να το παρω τωρα αλλα σε κανενα μηνα
το σιγουρο ειναι οτι θα του αφιερωσω πολυ χρονο! Αλλιως δεν θα το σκεφτομουν καν να το παρω
 
Back
Top