Γενικά Κοκατιλ θηλυκό τσιρίζει συνέχεια

Εγγραφή
4 Νοε 2013
Μηνύματα
207
Καλημερα σας φιλοι!
μολις ηρθα απτην δουλεια και ακουσα το θυληκο μου κοκατιλ την κικη να κελαηδαει συνεχωμενα και φενεται πολυ ενεργητικη ξερω οτι τα κοκατιλ ετσι ειναι αλλα ενα μηνα που την εχω δεν εβγαζε αχνα! Ισως να εχει συνηθησει το νεο της περιβαλλον; 🙂
επισης φενεται οτι μετα απο την χρηση σκορδονερου και την επομενη μερα ηταν πιο δραστηρια
 
εισαι σιγουρος οτι ειναι θηλυκο; Τι μεταλλαξη ειναι;
Εγω εχω 3 χρονια την κικη(συνονοματη!) και συνεχομενα δεν πρεπει να την εχω ακουσει να τραγουδαει εκτος απο ελαχιστες φορες, εξαρταται βεβαια και απο το πουλι, αλλα συνηθως τα αρσενικα κελαηδανε ετσι.
Σιγουρα παντως ειναι καλο σημαδι, δειχνει οτι εχει αρχισει να συνηθιζει το καινουριο περιβαλλον, εχεις αρχισει την εκπαιδευση;
 
εκπαιδευση ειναι λιγο δυσκολο λογο του οτι εχω ταιρι μαζι της ναι ειμαι σιγουρος οτι τσιριζει ετσι πρωτη φορα το κανει! Ο αρσενικος ολη μερα η κικη μου πρωτη φορα σημερα :) ενα απλο κελαηδημα κανει ενος δευτερολεπτου και σταματαει
 
καλησπέρα καλό μήνα! Είσαι σίγουρος για το φύλο; αν ναι, μήπως την πειράζει ο αρσενικός και φωνάζει;
 
ναι ειμαι σιγουρος για το φυλο τους εχω κοψει δυο τρεις φορες να προσπαθει να δαγκωσει το ενα το αλλο αλλα ποτε δεν τα καταφεραν κτυπιονταν ραμφος με ραμφος
η θυληκια μου εχει ποιο ανοιχτο χρωμα κοκκινου στα μαγουλα της και κιτρινο στην ουρα της
ενω ο αρσενικος μου ποιο κλειστο χρωμα και κιτρινο το κεφαλι του χωρις ιχνου κιτρινο στην ουρα
επισης ειχαν ζευγαρωσει πριν 2-3 βδομαδες!
 
αφου ειχαν ζευγαρωσει κιολας.. Τοτε εχεις ενα αρσενικο κι ενα θηλυκο. εκτος βεβαια εαν ειναι και τα δυο αρσενικα.. Δεν αποκλειεται δυο αρσενικοι παπαγαλοι να εμφανισουν ομοφυλοφιλικες τασεις. απο οτι καταλαβαινω απο την περιγραφη σου, ο αρσενικος σου ειναι normal grey και το θηλυκο pied. εαν θες ανεβασε φωτογραφιες να σου πουμε με ακριβεια.
 
Ναι ζευγαρακι εχεις κανονικου γκρι χρωματισμου. :) Τα θηλυκα εχουν μονοτονη κοφτη φωνη οπως στο βιντεο αυτο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ετσι ακριβως εκανε το εκανε και χθες μπορει να εχει κατι; Ειναι σημαδι οτι συνιθησαι το περιβαλλον;
 
Υποθέτω ναι είναι σημάδι πως συνήθισε. Αφού η φωνή είναι χαρακτηριστική του είδους της. Γενική εικόνα καλή έχει;
 
εχει το λοφιο της συνεχεια πανω και καθεται φουσκομενη τες περισσοτερες φορες που την βλεπω τρωει κανονικα παιζει κανονικα με το παιχνιδι ολα κανονικα!
 
Back
Top