Αναπαραγωγή Κοκατιλ καθονται συνεχεια στη φωλια, ειναι φυσιολογικο;

kostelidis

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2009
Μηνύματα
57
εδω κ δυο εβδομαδες τα κοκατιλ μου γεννησαν. το μονο που μου φαινετε λιγο παραξενο ειναι οτι απο την πρωτη μερα που γεννησαν ειναι κ τα δυο ολη μερα μεσα στην φωλια. ειναι φυσιολογικο;☹
 
Φυσικά και είναι φυσιολογικό! Εχεις ενα πολύ στοργικό ζευγάρι!

Να τους προσφέρεις τα απαραίτητα και να μην τα ενοχλέις και πολύ αυτο το διάστημα! Σε τι φαση βρίσκονται τώρα;
 
εχω και εγω το ιδιο προβλημα, πως μπορω να δω σε ποια φαση βρισκονται;
 
εχω και εγω το ιδιο προβλημα, πως μπορω να δω σε ποια φαση βρισκονται;




Καλημερα:)
Δεν ειναι προβλημα ειναι απολυτα φυσιολογικο!
Τι τυπου φωλια τους εχεις βαλει;
Οταν καποια στιγμη βγουν εξω η τουλαχιστον το ενα με χαλαρες αλλα σιγουρες κινησεις ανοιξε το πορτακι της φωλιας και κοιτα προσεκτικα και σχετικα γρηγορα...
 
Είναι από ξύλο osb με πόρτα από πάνω και μια τρύπα μπροστά όπου μπαινοβγαίνουν. Την άνοιξα και είδα 6 αβγά. Λες να πιάσω ένα να δω αν έχει έμβρυο μέσα με το φανάρι; Πόσες μέρες διαρκεί εκκόλαψη; Αν μετακινήσω το κλουβί θα διακόψουν την διαδικασία;
 
Είναι από ξύλο osb με πόρτα από πάνω και μια τρύπα μπροστά όπου μπαινοβγαίνουν. Την άνοιξα και είδα 6 αβγά. Λες να πιάσω ένα να δω αν έχει έμβρυο μέσα με το φανάρι; Πόσες μέρες διαρκεί εκκόλαψη; Αν μετακινήσω το κλουβί θα διακόψουν την διαδικασία;

Μπορείς να κάνεις μια ωοσκόπιση και να δείς αν είναι γόνιμα ή όχι. Καλό θα είναι να αποφύγεις τυχόν μετακινήσεις τώρα που είναι στην φωλιά. Η επώαση κρατάει 19 μέρες περίπου.
To osb (ξυλόπλακα) θέλει λίγο προσοχή σε τυχόν υγρασίες και ψείρες.
 
Αυτό το είδος της φωλιάς έχουμε κι εμείς αλλά δυστυχώς καμία πρόοδο...☹
Την πηγαίνω από δω κι από κει μπας και δεν τους αρέσει το μέρος αλλά, ακόμα δεν μπήκαν μέσα... Και ούτε φαίνεται να το έχουν σκοπό...
Τα βολεύει μονάχα να κάθονται πάνω, δεν ξέρω...
Θα κάνουμε υπομονή... Και ελπίζω μια μέρα να την αξιοποιήσουν!
 
Back
Top