Ασθένειες Κοκατιλ μάλλον κάνει εμετό

Rocky junior

PB New Member
Εγγραφή
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σε όλους! Έχουμε ένα ζευγάρι κοκατιλ, κ έκαναν δυο γεννες που ενώ κλωσησαν δεν βγήκε πουλάκι (είχε σχηματιστεί αλλα για κάποιο λόγο σταμάτησε) κ τώρα η θηλυκιά γέννησε τρία αυγουλάκια κ κλωσανε φυσιολογικά. Το πρόβλημα ειναι ότι κάνει κουτσουλιές πολύ δύσοσμες, κ όταν βγαίνει απο τη φωλιά το πρωί, ( η θηλυκιά) ειναι βρεγμένο το κεφαλάκι της γύρω γύρω, ακόμα κ πίσω. Επίσης έχει αδυνατίσει, αν κ τρώει με όρεξη, κ ειναι ενεργητική, δεν φαίνεται άρρωστη, παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει.
 
Υποπτευεσαι εμετο λογω του οτι ειναι βρεγμενο το κεφαλι; Αν ειναι εμετος, θα ηταν ισως κολλημενα τα φτερα γυρω απο το ραμφος.
Οι μεγαλες κουτσουλιες ειναι επειδη κλωσσαει, βγαινει πιο σπανια απο τη φωλια και επομενως εφοσον δεν αποβαλλει τακτικα, μαζευεται. Τι διατροφη τους παρεχεις;
 
Υποπτευεσαι εμετο λογω του οτι ειναι βρεγμενο το κεφαλι; Αν ειναι εμετος, θα ηταν ισως κολλημενα τα φτερα γυρω απο το ραμφος.
Οι μεγαλες κουτσουλιες ειναι επειδη κλωσσαει, βγαινει πιο σπανια απο τη φωλια και επομενως εφοσον δεν αποβαλλει τακτικα, μαζευεται. Τι διατροφη τους παρεχεις;
Τα φτερά ειναι όντως κολλημένα κ αυτά που ειναι γύρω απο το Ράμφος κ τα πίσω απο το κεφάλι.
Τρώνε σποράκια, κεχρί, κ βιταμίνες σε σκόνη.
 
Τα φτερά ειναι όντως κολλημένα κ αυτά που ειναι γύρω απο το Ράμφος κ τα πίσω απο το κεφάλι.
Τρώνε σποράκια, κεχρί, κ βιταμίνες σε σκόνη.
Η διατροφη τους δεν ειναι οσο πλουσια θα επρεπε ειδικα οταν βρισκονται σε αναπαραγωγη..
Διαβασε τα αρθρα για τη <Link Removed>,
καθως και τη <Link Removed>.

Πρωτο και κυριο, εφοσον το κοριτσι σου κανει αυγα, ενισχυεις το ασβεστιο της με σουπιοκοκκαλο (το βρισκεις στα πετσοπ), αυγο σφιχτοβρασμενο (12-15 λεπτα) με το τσοφλι, οστρακα σπασμενα (επισης στο πετσοπ), σουσαμι ωμο αναποφλοιωτο, και μονο αν κριθει απαραιτητο μπορεις να προσθεσεις στο νερο λιγο υγρο ασβεστιο οταν κανει αυγα για 3-4 ημερες.

Βιταμινες τι μαρκα τους δινεις; Αν ειναι πολυχρωμες σε διαφανη σακουλακια να τις κοψεις, ειναι αρτοπαρασκευασματα που δεν προσφερουν τιποτα παρα μονο παχος.

Επισης τροφη δινουμε παντα συσκευασμενη, <Link Removed>.

Πιστευω θα βρεις ενδιαφερουσες τις παρακατω κατηγοριες αρθρων, για τη <Link Removed>
την <Link Removed>
και την <Link Removed>των πουλιων.

Πρεπει να τα παρατηρεις, και αν οντως κανει εμετο θα πρεπει να βρουμε την αιτια.
 
Έχω κ σουπιοκόκκαλο όλα τα αλλα θα τα κάνω, κ βλέπουμε, μήπως φταίει η φτωχή διατροφή. Πάντως ο Ροκυ τρελαίνεται για αυτή τη βιταμίνη τη πολύχρωμη που λες, άντε να την κόψω...
 
Στην φωλιά κάθονται μαζί με τον αρσενικό; Μήπως την λερώνει εκείνος και δεν λερώνεται μόνη της; Όταν την ταΐζει ή στις ερωτικές συνευρέσεις;
Μπορείς να μας διευκρινίσεις τι είναι οι βιταμίνες σε σκόνη;
Τώρα είδα για τις βιταμίνες. Ναι κόψε τις δεν έχει νόημα, πρέπει να τους δίνεις αυγό όμως ή αυγοτροφή επίσης συσκευασμένη.
 
Έχω κ σουπιοκόκκαλο όλα τα αλλα θα τα κάνω, κ βλέπουμε, μήπως φταίει η φτωχή διατροφή. Πάντως ο Ροκυ τρελαίνεται για αυτή τη βιταμίνη τη πολύχρωμη που λες, άντε να την κόψω...
ΘΑ σου πω εκ πειρας, ενα μου καναρινι το εχω σε διατροφη απο το Μαιο γιατι η μαμα μου ηθελε να του βαζει τετοιες πολυχρωμες βιταμινες, με αποτελεσμα το πουλι να μην τρωει ΚΑΝ σπορια, και να γινει τετραπαχο σε σημειο που καθοταν μονιμα στην αυγοθηκη με τη "βιταμινη". Ειδα κ επαθα να το ξανακανω σποροφαγο και οχι μπισκοτοφαγο. Απλα θα την αφαιρεσεις, μη φοβασαι :)
 
ΘΑ σου πω εκ πειρας, ενα μου καναρινι το εχω σε διατροφη απο το Μαιο γιατι η μαμα μου ηθελε να του βαζει τετοιες πολυχρωμες βιταμινες, με αποτελεσμα το πουλι να μην τρωει ΚΑΝ σπορια, και να γινει τετραπαχο σε σημειο που καθοταν μονιμα στην αυγοθηκη με τη "βιταμινη". Ειδα κ επαθα να το ξανακανω σποροφαγο και οχι μπισκοτοφαγο. Απλα θα την αφαιρεσεις, μη φοβασαι :)
Εντάξει λοιπόν, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
 
Είναι φυσιολογικό να κάνει μεγάλες δύσοσμες κουτσουλιές κάθε πρωί δίοτι δεν κουτσουλάει όλο το βράδυ για να κρατάει τη φωλιά της καθαρή. Επίσης είναι σύνηθες να έχουν λίγο λερωμένο πρόσωπο και ράμφος απο τα ταίσματα του αρσενικού. Αν όμως η αμάρα της είναι λερωμένη εκεί θέλει περισσότερη προσοχή για επόμενα σημάδια κακοδιαθεσίας.
 
Είναι φυσιολογικό να κάνει μεγάλες δύσοσμες κουτσουλιές κάθε πρωί δίοτι δεν κουτσουλάει όλο το βράδυ για να κρατάει τη φωλιά της καθαρή. Επίσης είναι σύνηθες να έχουν λίγο λερωμένο πρόσωπο και ράμφος απο τα ταίσματα του αρσενικού. Αν όμως η αμάρα της είναι λερωμένη εκεί θέλει περισσότερη προσοχή για επόμενα σημάδια κακοδιαθεσίας.
Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση, τι εννοείς ταισματα του αρσενικού;
 
Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντηση, τι εννοείς ταισματα του αρσενικού;
Οταν η θηλυκια ειναι μεσα στη φωλια, ο αρσενικος την ταιζει για να μην βγαινει εξω. Τρωει, και την ταιζει απο αυτο που εφαγε.
 
Οταν η θηλυκια ειναι μεσα στη φωλια, ο αρσενικος την ταιζει για να μην βγαινει εξω. Τρωει, και την ταιζει απο αυτο που εφαγε.

Αυτό ακριβώς, αλλά για να σου δώσω μια πιο περιγραφική εικόνα θα συμπληρώσω:
Της δίνει έναν χυλό στο στόμα που περιέχει αναμασημένη τροφή απο το στομάχι του., ότι δηλαδή έχει φάει ο ίδιος. Πολλές φορές κι επειδή εκείνη την ώρα κουνάνε με ένταση το κεφάλι τους για να ανεβάσουν την τροφή, ξεφεύγει λίγο απο το πλάι του ράμφους και πασαλείβονται.
 
Κατάλαβα, όπως ταΐζουν κ τα μικρά δηλαδή, αν κ αμφιβάλω να γίνεται αυτό γιατί δεν θα Ακουγόταν; Όποτε ειναι κ τα δυο στη φωλιά ειναι πολύ ήσυχα! Πάντως ευχαριστώ κ πάλι!
 
Κατάλαβα, όπως ταΐζουν κ τα μικρά δηλαδή, αν κ αμφιβάλω να γίνεται αυτό γιατί δεν θα Ακουγόταν; Όποτε ειναι κ τα δυο στη φωλιά ειναι πολύ ήσυχα! Πάντως ευχαριστώ κ πάλι!

Όχι τα ενήλικα όταν ταίζονται μεταξύ τους δεν κάνουν ήχο όπως τα μικρά.
 
καλησπέρα! τόσο η myra όσο και ο Φοίβος σου έδωσαν πάρα πολλά στοιχεία και τόνισαν ποια σημεία να παρατηρήσεις ώστε να δεις τι ακριβώς συμβαίνει με το κορίτσι σου! από ότι διάβασα, πιστεύω πως έτσι έχουν τα πράγματα και δεν ειναι κάτι άλλο! απλά ότι παρατηρήσεις.. Να μας το πεις! Ισως και κάποια φωτό να βοηθουσε πολύ τους έμπειρους φίλους να σε συμβουλεύσουν πιο στοχευμένα!
όλα καλά θα πάνε.. Μην ανησυχείς!👍
 
Back
Top