Ασθένειες Κοκατιλ με ενα δακτυλο λιγοτερο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης katerinaa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

katerinaa

PB Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2008
Μηνύματα
400
Πόλη
Ρέθυμνο
Γεια σας παιδια! Εδω και πολυ καιρο διαβαζω το forum και το βρισκω πολυ κατατοπιστικο! Μετα απο πολλη σκεψη και μελετη αποφασισα να παρω ενα κοκατιλ! Με εντυπωσιασε ο χαραχτηρας αυτων των πουλιων οπως τα περιγραφετε! Μετα απο μια βολτα σε ολα τα pet shops βρηκα αυτον που μου αρεσε πιο πολυ. Του σφυριζα και αυτος με κοιταγε θαρρετα και μου απαντουσε στο σφυριγμα. Πριν λιγο που τον εφερα πρωτη φορα σπιτι και ενω του μιλαγα παρατηρησα οτι ενα δακτυλο του ειναι κομμενο ☹ Το πουλακι ειναι πολυ ενεργητικο, πανεξυπνο, παιζει και σκαρφαλωνει κανονικα, ενω εφαγε ηδη απο το χερι μου και μου εδωσε και φιλι! Εντυπωσιακο για πρωτη μερα! Με προβληματιζει ομως η "αναπηρια" του παρολο που δεν δειχνει να το επιρρεαζει καθολου. Εσεις τι λετε για ολα αυτα; Να το κρατησω η να το επιστρεψω στο μαγαζι;
 
Καλως ηρθες καταρχην Κατερινα!

Να το κρατησεις εννοειται!:D Δεν το επηρεαζει σε τιποτα αυτο και μπορει να γινει το ιδιο αξιαγαπητο κατοικιδιο με ενα οποιοδηποτε κοκατιλ που εχει ολα του τα δαχτυλα! 😉

Περιμενουμε να τον δουμε και σε φωτο! :D
 
Το ότι έχει ένα δάχτυλο λιγότερο δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ζήσει μια φυσιολογική ζωή.:) Μπορεί να κάνει ότι θα έκανε αν είχε το επιπλέον δάχτυλο που του λείπει.

Αν εσύ δεν έχεις κανένα πρόβλημα γιατί να το γυρίσεις πίσω; 🙄Ίσα ίσα που είναι κοινωνικό και θαρραλέο και θα το εκπαιδεύσεις πολύ εύκολα 😉
 
Αφού σου δινει την πρωτη μερα κιόλας φιλιά, δεν το συζητώ ούτε εγώ.. Ένα δαχτυλο λιγότερο δεν το εμποδίζει σε τίποτα! Να το χαίρεσαι το νεο σου φιλαράκι!
 
Ετσι ακριβως ειναι το κοκατιλ της ξαδερφης μου. Το αγορασε χωρις να δει οτι του ελειπε.
Ομως ειναι υγιεστατο, πανεξυπνο, ημερο και μιλαει!

Δεν ειναι σοβαρη αναπηρια, δεν ειναι "με ειδικες αναγκες" και δεν θα σε δυσκολεψει στη φροντιδα του. Θα το φροντιζεις κανονικα, οπως οποιοδηποτε αλλο κοκατιλ
 
Καλώς ήρθες Κατερίνα να τον κρατήσεις αφου σε εμπιστεύεται για να σου δώσει φιλάκι μήν τον προδώσεις ένα δάχτυλο να μπεί εμπόδιο είναι κρίμα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
Γεια σου Κατερινα, εισαι πολυ τυχερη που βρηκες ενα τοσο καλο και ημερο πουλι, πρεπει να του δειχνεις ποσο το αγαπας και μην αισθανεσαι ασχημα για την αναπηρια του οπως δεν αισθανεται κι'αυτο.Αλλοι ψαχνουν σαν τρελοι να βρουν ενα τετοιο πουλι
 
μπας και ειναι παρανομα πιασμενο; Και του τοκοψε καμια παγιδα;
και αυτο να συμβαινει δεν εχει πια καμια σημασια... Να το ξρατησεις και να του δωσεις οσο πιο πολυ αγαπη μπορεις..
 
μπας και ειναι παρανομα πιασμενο; Και του τοκοψε καμια παγιδα;
και αυτο να συμβαινει δεν εχει πια καμια σημασια... Να το ξρατησεις και να του δωσεις οσο πιο πολυ αγαπη μπορεις..

υπαρχουν χιλιοι δυο λογοι που μπορει να κοπηκε το δαχτυλακι του! Αν ηταν αγριο δεν θα τον πλησιαζε καν! Και τωρα στο θεμα μας! Κι εγω εχω ενα Lovebird χωρις ποδι! Και τι μ αυτο;δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα! Ειδικα αφου κανει απο την πρωτη μερα κι ολας αυτα που λες ειναι κελεπουρι! Να περνατε καλα μαζι και καλα παιχνιδια!
 
μπας και ειναι παρανομα πιασμενο; Και του τοκοψε καμια παγιδα;
και αυτο να συμβαινει δεν εχει πια καμια σημασια... Να το ξρατησεις και να του δωσεις οσο πιο πολυ αγαπη μπορεις..


Παρανομα πιασμενο και να δινει φιλια και να φερεται σαν αρνακι δε νομιζω να ισχυει... :) (ασε που παλι δε νομιζω να συμφερει η μεταφορα αγριων απο την Αυστραλια-οπου οι νομοι περι εξαγωγης των ζωων τους εχουν γινει πολυ αυστηροι- τη στιγμη που αναπαραγονται ευρεως σε κλουβια και η τιμη τους δεν ειναι απαγορευτικη).

ποιος να ξερει τι του ετυχε...😕
 
Και βέβαια να τον κρατήσεις. Είναι πολύ γλυκός χαρακτήρας. Μα να σου δώσει φιλάκι απο την πρώτη μέρα; 😛 Χάνουμε τέτοιους φίλους; 'Οχι βέβαια
 
na τον δωσεις. Για να τον παρω εγω:D... Πλακα κανω... Μια χαρα ειναι το πουλι να δεις που θα γινει πολυ καλο φιλαρακι...
 
Ευχαριστω!

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες και σαφεις απαντησεις σας! Το κοκατιλ τελικα το κρατησα και το εκανα δωρο στην αδερφη μου οπως το προοριζα απο την αρχη! Τα βρηκανε οι δυο τους και η εκπαιδευση του προχωρει! Αλλα θελω και γω κοκατιλ τωρα! 😛 Ζηλεψα! Χεχε! Οποτε ειμαι στο ψαξιμο...
 
wind το εδωσα γιατι απο την αρχη το πηρα για να της το κανω δωρο! Οποτε να της πω μολις το πηρα... Τελικα μ'αρεσει και μενα, θα το κρατησω δεν ελεγε! Χεχε!
 
Εγώ πάλι
Ευχαριστω!

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες και σαφεις απαντησεις σας! Το κοκατιλ τελικα το κρατησα και το εκανα δωρο στην αδερφη μου οπως το προοριζα απο την αρχη! Τα βρηκανε οι δυο τους και η εκπαιδευση του προχωρει! Αλλα θελω και γω κοκατιλ τωρα! 😛 Ζηλεψα! Χεχε! Οποτε ειμαι στο ψαξιμο...
πιστεύω ότι σε χαλαγε το κομμένο δάχτυλο και το πασαρες στον αδελφό σου δεν πειράζει τουλάχιστον είναι καλά
 
Μα.. αφού είπε η γυναίκα οτι απο την αρχή το είχε πάρει, για να το κάνει δώρο στην αδελφή της!
 
Back
Top