Ασθένειες Κοκκίνισαν τα πόδια Galah cockatoo από πατήθρα ασβεστίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης emmakou
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

emmakou

PB New Member
Εγγραφή
28 Αυγ 2023
Μηνύματα
4
Καλησπέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα galah cockatoo είναι 25 χρόνον υγιέστατος. Του πήρα μια καινούρια πατηθρα για να λημαρει το ράμφος του και τα νύχια του όμως παρατήρησα στο κάτω μέρος των ποδιών του που πατάει στην πατηθρα ότι είναι λίγο κόκκινα σαν να ερεθιστικάν. Μου είπαν λοιπόν να του βάλω μια κρεμουλα που είναι για ανθρώπους λέγετε procto-synalar N ειναι αναπλαστικη και έχει λίγο αναισθησία και μετά για μερικές ημέρες ακομα fusidin. Είναι εντάξει? Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο ?
 
@emmakou Καλησπερα
Αν αναφερεσε σε Sand perches πολλα αρθρα δεν τις εχουν σε εκτιμηση .ευλογα.
Ειναι ευκολο να μας πεις ποιο προιον πηρες?
δυσκολα σε καποια πατηθρα να μπορεσει να λιμαρει μονο τα νυχια εκτος αν ειναι μονο τραχυ το κατω μερος της ή στα σημεια που ακουμπανε αποκλειστικα τα νυχια.Αν ειναι ολοκληρη αγρια τοτε λογικο δεν ειναι να πληγωνει τα πελματα του? Ισως υπαρχει και αλλος τροπος χρησης τουλαχιστον για το ραμφος
Δεν εχω τωρα παπαγαλους τωρα αλλα το σκεφτομαι με την λογικη σε ποσο μερος της πατηθρας ακουμπαει το πελμα του και που και ποσο ακουμπανε τα νυχια του
Μπορει να κανω και λαθος βεβαια. Ο ερεθισμος χρονικα συμπιπτει με την αλλαγη στις πατηθρες? Καταλαβα σωστα?
[automerge]1693246520[/automerge]
 
@emmakou
Καλησπέρα.
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για ποδοδερματίτιδα σε αρχικό στάδιο.
Στις περιπτώσεις αυτές γίνεται απολύμανση με αραιωμένο διάλυμα betadine, ξέπλυμα με φυσιολογικό ορό, και χρήση κάποιος αλοιφής για το δέρμα όπως η Fucidine η Celestoderm.
Η procto synalar είναι για τις αιμορροΐδες από ότι γνωρίζω και δεν έχω άποψή άν μπορεί να βοηθήσει.
Επειδή το πουλάκι είναι κάποιος ηλικίας καλό θα ήτανε να το δει κάποιος γιατρός για καλύτερη διάγνωση και κατεύθυνση της θεραπείας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης η πατηθρα ήταν μισή αιχμηρή για να λιμαρει το ράμφος και τα νύχια και μισή κανονική για να πατάει βέβαια φαίνεται πατούσε και στις δυο πλευρές μέχρι που παρατήρησα την κοκκινίλα και την έβγαλα 2 εβδομάδες την είχα μόνο. @Vada τα ποδαράκια του από κάτω είναι απλά λίγο κόκκινα βέβαια είναι λεία και χωρίς κάποιο πρήξιμο.
[automerge]1693255498[/automerge]
@Stavros
 

Συνημμένα

  • IMG_20230828_232611.webp
    IMG_20230828_232611.webp
    33,5 KB · Προβολές: 20
  • Screenshot_2023-08-28-23-36-33-871_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2023-08-28-23-36-33-871_com.miui.gallery.webp
    54,3 KB · Προβολές: 20
  • Screenshot_2023-08-28-23-44-25-933_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2023-08-28-23-44-25-933_com.miui.gallery.webp
    46,2 KB · Προβολές: 20
Τελευταία επεξεργασία:
@emmakou αυτό είναι το προϊόν?

 
Βγάλε άμεσα αυτή την πατήθρα από το κλουβί και ρώτα γιατρό για το τι θα του βάλεις στα ποδαράκια του, επίσης μπορεί να χρειάζεται παυσίπονο. Κάνε μια επίσκεψη σε γιατρό

Περαστικά!
 
@Vada τα ποδαράκια του από κάτω είναι απλά λίγο κόκκινα βέβαια είναι λεία και χωρίς κάποιο πρήξιμο.
Έτσι είναι στο πρώιμο, πριν το Στάδιο Ι η ποδοδερμάτιτιδα.
Ξεκινά με έναν απλό ερεθισμό και αν δεν βρούμε την αιτία και δεν το φροντίσουμε μπορεί να εξελιχθεί σε μακροχρόνιο πρόβλημα.
Την πατήθρα την βρίσκω ακατάλληλη για την υφή της, αλλά και για την σύσταση της.
Σε όλα τα πουλάκια αποφεύγουμε τις πλαστικές πατήθρες, στους μεγάλους παπαγάλους είναι απαγορευτικές.
Μόνο ξύλινες από ασφαλές δέντρο, και διαφορετικού διαμετρήματος, τις οποίες θα πρέπει να τις αλλάζουμε κάθε ένα με δύο χρόνια.
Ίσως για την περίπτωση σου, και λόγω της ηλικίας μία πατήθρα με την μορφή πλατφόρμας ίσως να το βοηθούσε.
Επίσης εκτός από την πατήθρα θα πρέπει να ελεγχθεί και το βάρος του.
Ένα υπέρβαρο πουλί έχει περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσει ποδοδερμάτιτιδα.
Η γνώμη μου είναι ότι η Fucidine θα βοηθήσει.
Καθημερινά για μια εβδομάδα, 1-2 φορές την ημέρα.
Εάν δεν υπάρξει βελτίωση θα πρέπει να απευθυνθείς σε γιατρό που να γνωρίζει από πουλιά.
Εντελώς πληροφοριακά.
Το έχεις εσύ και το φροντίζεις όλα αυτά τα χρόνια;
Είναι ήρεμο, βγαίνει εκτός κλουβιού, ποιό είναι το φύλο του και η διατροφή του;
 
@Sissy την έχω βγάλει
Ρώτησα και μου είπαν procto-synalar N
Συνδυασμός τοπικού κορτικοστεροειδούς και αναισθητικού ειναι συμφωνα με το εντυπο που επισυναπτω και συνοδευει το φαρμακο που προοριζεται για ανθρωπινη βεβαια χρηση..Αναπλαστικες ιδιοτητες πως προκυπτουν ειναι λιγο περιεργο :-)
 

Συνημμένα

Back
Top