Ασθένειες Κοκκινίλα στο πόδι του καναρινιού

mioannou

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
163
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας! Παρατήρησα σήμερα το πρωί ότι το ένα δαχτυλάκι του καναρινιού είναι λίγο πιο κόκκινο. Υπάρχει λόγος να ανησυχώ; Σας στέλνω φωτογραφίες... Ελπίζω να φαίνεται...
 

Συνημμένα

  • EB670B8F-93D6-4A12-967D-15F6318D8E09.webp
    EB670B8F-93D6-4A12-967D-15F6318D8E09.webp
    133,7 KB · Προβολές: 66
  • 3500363D-4E20-4FE9-A80C-B67592F0FD12.webp
    3500363D-4E20-4FE9-A80C-B67592F0FD12.webp
    144,8 KB · Προβολές: 70
Μπορεί να είναι κάποιος μικροτραυματισμός. Εαν δεν έχει αλλαξει κάτι στην συμπεριφορά του δεν θα το πείραζα για μια δυο μέρες άλλα θα το παρατηρούσα. Δεν νομίζω ότι είναι κάτι επίφοβο.

Αυτό που απαραιτήτως θα έκανα θα ήταν να αντικαταστήσω άμεσα τα πλαστικά πάτηθρα με ξύλινα.
Ο μικροερεθισμός μπορεί να προέρχεται από αυτά.

Είτε μπορείς να φτιάξεις από καβίλιες 8-10mm είτε μπορείς να προμηθευτείς έτοιμα πάτηθρα από το εμπόριο.
63851
 
Παρατήρησα σήμερα το πρωί ότι το ένα δαχτυλάκι του καναρινιού είναι λίγο πιο κόκκινο.

Καλησπέρα, προσωπικά θα του έβαζα αλοιφή μπεταντίν. Η κοκκινίλα δείχνει μιας μικρής έκτασης φλεγμονή. Ας μην αφήσεις να επεκταθεί..
 
Στέφανε @Stfns .. Βλέπεις και λίγα ακάρεα; Δεν είμαι σίγουρος.. επειδή φαίνεται ότι είσαι περισσότερο παρατηρητικός για αυτό ρωτώ..
Πιστεύω πως μια επάλειψη με επιθόλ δεν θα έβλαπτε. Καθαρά για πρόληψη...
 
Πιστεύω πως μια επάλειψη με επιθόλ δεν θα έβλαπτε. Καθαρά για πρόληψη...
Σωστό, αλλά όχι για πρόληψη, αλλά για θεραπεία Στέφανε. Θέλει καθάρισμα απο τα λέπια και πιθανά απο το άκαρι. Η κοκκινίλα είναι είτε τσίμπημα κουνουπιού -είτε αρχή φλύκταινας (προσβολή απο ξηρής μορφής ευλογιά). Οπως και νάναι,θέλει παρακολούθηση. Μια επάλειψη με μπεταντίν για 2-3 μέρες μάλλον θα πρέπει να προηγηθεί του Επιθόλ.

Υ. Γ Το πουλάκι δεν προέρχεται απο καθαρή διασταύρωση Γκλόστερ . Πιστεύω οτι μόνο ο ένας εκ των γονέων ήταν Γκλόστερ.
 
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια! Άρα αυτό που πρέπει να κάνω είναι να ξεκινήσω από σήμερα αλοιφή μπεταντίν και αν σε δυο τρεις μέρες δεν υποχωρήσει να του βάλω στο συγκεκριμένο σημείο επιθολ;
Επειδή δεν γνωρίζω, τα προμηθεύομαι και τα δυο άποψη φαρμακείο απλώς ονομαστικά ή πρέπει να πω κάτι άλλο;
Επίσης πώς θα του τα βάλω; Θα το πιάσω και θα τα βάλω τοπικά με κάποια μπατονέτα;
[automerge]1559727993[/automerge]
Υ. Γ Το πουλάκι δεν προέρχεται απο καθαρή διασταύρωση Γκλόστερ . Πιστεύω οτι μόνο ο ένας εκ των γονέων ήταν Γκλόστερ.

Είναι πολύ πιθανόν! Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τα είδη προέλευσης του. Από το pet shop μου το είπαν... σε κάθε περίπτωση ο μόνος λόγος που ήθελα να ξέρω είναι για τις προτιμήσεις σε διατροφή... ευχαριστώ παρα πολύ
 
Μια επάλειψη με μπεταντίν για 2-3 μέρες μάλλον θα πρέπει να προηγηθεί του Επιθόλ.
Συγγνώμη για την επιμονή, αλλά ήθελα να σας ρωτήσω... Πήρα την επιθολ από το pet shop, καθώς και την αλοιφή μπεταντιν.
Να ξεκινήσω δυο τρεις μέρες τοπικά μόνο στην δαχτυλάκι με μπεταντιν και μετά να βάλω επιθολ μέχρι να φύγουν τα λέπια; Επίσης από τι μπορεί να προέρχεται;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ξεκινας με την αλοιφή μπεταντιν να κατσει η φλεγμονη και μετα κανεις θεραπεια με epithol, περισσοτερα για τα ακαρεα εδω.
Ευχαριστώ παρα πολύ! Θα του βάλω τωρα μπεταντιν μέχρι να υποχωρήσει και μετά επιθολ
 
Την καλησπέρα μου! Εύχομαι να ιαθεί σύντομα το πόδι του! Μπράβο σου για την άμεση κινητοποίηση σου! 😉👍
Ευχαριστώ πολύ! Προς το παρόν είμαστε στα ίδια, αλλάξει σιγά σιγά ελπίζω να γίνει καλύτερα! Πάντως όρεξη για κελάηδημα έχουμε... Ανεξαρτήτως συνθηκών💪🏻
 
Ευχαριστώ πολύ!
Μην με ευχαριστείς, αλίμονο! Για αυτό είμαστε εδώ!

Προς το παρόν είμαστε στα ίδια, αλλάξει σιγά σιγά ελπίζω να γίνει καλύτερα! Πάντως όρεξη για κελάηδημα έχουμε... Ανεξαρτήτως συνθηκών💪🏻
Αυτά που ανέφερες είναι αισιόδοξα! Η διάθεση για κελάηδισμα είναι καλή και φανερώνει ευρωστία του πτηνού, παρά το δερματολογικό του πρόβλημα. Μπράβο σας!
 
Γεια σας! Άρχισα την επιθολ στα ποδαράκια του, αλλά επειδή την πρώτη μέρα έκοψα και τα νύχια του και το ένα το έκοψα λίγο παραπάνω(πρόσεχα πραγματικά όσο μπορούσα), τον ενοχλεί και σηκώνει το ποδαράκι του πάνω μερικές φορές! Βέβαια όχι σε σημείο να μην το πατάει, απλώς μερικές φορές το σηκώνει όταν κάθεται. Κελαηδάει-τρώει κανονικότατα! Έχω παρατηρήσει όμως ότι εδώ και 5-6 μέρες που το πιάνω ειναι λίγο υποτονικός καποιες ώρες της μέρας... Και κουρνιάζει!
Σήμερα λοιπόν το ξανάπιασα για να του βάλω επιθολ και στο ένα ποδαράκι του το τραβούσε! Σκέφτομαι να τον αφήσω 2-3 μέρες να ηρεμήσει! Θα υπάρξει πρόβλημα; Είναι φυσική η συμπεριφορά του υπό αυτές τις συνθήκες;
 
Λογικό είναι να είναι κάπως το πουλάκι. Η χρήση της epithol είναι έτσι κι αλλιώς μια στρεσογόνος διαδικασία. Καλύτερα θα είναι να την ολοκληρώσεις σύμφωνα με τις οδηγίες που σου έχουν δοθεί και μετά να αφήσεις το πουλάκι να ηρεμήσει με την ησυχια του.
Με το να διακόψεις και να συνεχίσεις δεν το βοηθάς.
 
Back
Top