Διατροφή Κοκκινη αυγοτροφη χωρις μιγμα σπορων σε καρδερινοκαναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vaggos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vaggos

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2008
Μηνύματα
77
Πόλη
Κρήτη
εχω ενα μουλο στον οποιο θελω οσο τον δυνατων καλλητερα να σχηματιστει η κοκκινη μασκα γυρο απο το προσωπο του.. Μπορω να του δινω για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μονο κοκκινη αυγοτροφη χωρις μιγμα σπορων; Γιατι δεν της δινει και πολυ σημασια της αυγοτροφης οταν εχει σπορους...
 
Φιλε διαβασε λιγο το φορουμ των ιθαγενων και ιβριδιων της σελιδας. Υπαρχουν σποροι που βοηθανε στον εντονο χρωματισμο της μασκας.Ακομα η ορνιταλια εχει κατι σαν σταγονες που βοηθανε σε αυτη τη δουλεια
 
βοηθησεμε που ακριβως να διαβασω γιατι εχει απεριοριστα θεματα για διατροφες οσο τωρα για τισ σταγονες εχεις κατι αλλο να μου πεις για αυτες;
 
ωραια ολα αυτα αν σε αυτο που ρωτισα θα παρουσιαστει καποιο προωλιμα αν μεινει μονο με αυγοτροφη για λιγο χρονο;
 
Δεν αφήνουμε τα πουλιά μας χωρίς τροφή! Βάλτου τα συμπληρώματα για να το κοκκινίσεις αλλά η τροφή να είναι μέσα στο κλουβί.:)
 
Οι σπόροι που λέει ο Θοδωρής, κόκκινη αυγοτροφή, φρέσκο καρότο τριμμένο, ήλιος και χώρος για να πετάει το πουλί. Αυτά χρειάζονται για τον καλό χρωματισμό της μάσκας. Γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να χορηγήσεις επιπλέον πρόσθετα χημικά όπως σταγόνες ή σκόνες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: vaggos
Δεν ειπε ο ανθρωπος οτι θα τα αφησει χωρις τροφη. Ειπε αν πειραζει προσωρινα να δινει ως προσθετο κοκκινη αυγοτροφη μονο. Οχι φιλε μου δεν πειραζει προτιμησε απλα μια αυγοτροφη επωνυμη κοκκινη που να περιεχει και χρωστικη. Στη Λαρισα θα βρεις orlux, beafar, raf. Παρε συσκευασμενη ομως οχι χυμα
 
εχω ενα μουλο στον οποιο θελω οσο τον δυνατων καλλητερα να σχηματιστει η κοκκινη μασκα γυρο απο το προσωπο του.. Μπορω να του δινω για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μονο κοκκινη αυγοτροφη χωρις μιγμα σπορων;γιατι δεν της δινει και πολυ σημασια της αυγοτροφης οταν εχει σπορους...

Όπως το καταλαβαίνω εγώ, πρέπει να εννοεί να αφαιρέσει εντελώς το βασικό μίγμα σπόρων για να αναγκαστεί το πουλί να φάει την αυγοτροφή. Αν εννοείς όντος αυτό μην το κάνεις. Θα δημιουργήσεις στρες στο πουλί και για όσο διάστημα θα το κάνεις στην πραγματικότητα δεν θα τρέφεται σωστά. Η καρδερίνα είναι σποροφάγο πτηνό και όχι "αυγοφάγο", αυτό σημαίνει ότι το αυγό μόνο σαν συμπλήρωμα μπορεί να δίνεται. Εκτός αυτών υπάρχει περίπτωση να λιμοκτονήσει και να μην αγγίξει την αυγοτροφή. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να την δεχτεί είναι να την προσφέρεις συχνά (και ας μην την τρώει απλά για να την συνηθίζει.) και να ρίξεις μέσα λίγους σπόρους από το βασικό της μείγμα μήπως και ξεγελαστεί και δοκιμάσει. Όσα πουλιά δεν την έτρωγαν με αυτόν τον τρόπο την συνήθισαν σε μένα τουλάχιστον και τώρα την τσακίζουν.
 
Βασιλη δε πηγαινε σε σενα η παρατηρηση αλλα ελπιζω να μην εννοει αυτο.Απλα επειδη εχουν σκασει μυτη στην αγορα κατι μειγματα σπορων που περιεχουν και σκονη κοκκινη η κιτρινη με την ταμπελα "εισαγωγης" η "την δινουν αυτοι που ασχολουνται με εκθεσεις" νομισα οτι για κατι τετοιο μιλουσε
 
αυτο εννουσα, οσο για την αυγοτροφη ηδη εχω στην κατοχη μου μια της orlux (και δεν μιλαμε για καρδερινα και ενα μουλο καρδερινικαναρο μιλαμε)
 
Παρασύρθηκα από το γεγονός ότι δεν τρώει την αυγοτροφή και κόλλησα στο ότι είναι καρδερίνα. Τα ίδια ισχύουν πάντως και πιθανόν το καρδερινοκάναρο θα συνηθίσει και πιο εύκολα στην αυγοτροφή, απλά θέλει υπομονή.
 
εγω ρωτισα απλα αν εκανα αυτο το πραγμα δεν το εχω εφαρμοσει... Το να αφερεσω τελειως την τροφη και να εχει μονο αυγοτροφη...
 
άρα σωστά κατάλαβα...η απάντηση είναι στο post #7

Δεν πρέπει να τους βγάζουμε τελείως την τροφή για να τα κάνουμε να φάνε με το ζόρι αυγοτροφή, λαχανικά, φρούτα ή ότι άλλο.
 
οκ θα κανω αυτο πυ μου ειπες θα ριξω λιγο τροφη μεσα, δεν θελω να το φορτωνω με πολλα χημικα...
 
από ότι ξέρω η αυγοτροφή είναι συμπλήρωμα στην δια τροφή των σποροφάγων πουλιών. (πλουτίζει με πρωτεΐνες)
 
ναι δεν διαφωνω 8520, αλλα οταν εχει σπορους δεν της δινει καθολου σημασια... (αν σου ειναι ευκολο πες μας ενα ονοματακι να μην σε φωναζω με νουμερα...)
 

Σχετικά θέματα

Back
Top