Ασθένειες Κοκκινο εξογκωμα στην αμαρα του θηλυκου budgie μου

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

PB Member
Εγγραφή
7 Μαϊ 2009
Μηνύματα
140
Πόλη
Χαλκιδική
καλησπερα σασ. Εχω ενα φιλικο μπατζι το οποιο εδω και 2 μερεσ εχει βγαλει απο πισω του ενα κοκκινο εξογκομα. Τι μπορει να ειναι. Ειναι στην περιοχη τησ αμαρασ
 
Θα βοηθουσε πολύ να έβαζες μια φωτογραφια με το συγκεκριμένο σημείο:) Πως είναι η γενικότερη εικόνα του πουλιού; Απο διάθεση πως είναι; Ειναι κινητικό και δραστηριο ή είναι μελαγχολικό και άτονο; Τρώει κανονικά; Παρατηρησες γενικά κάτι διαφορετικο στην όλη συμπεριφορά του;
 
μεχρι πριν 5 μερεσ κλωσουσε αυγα αλλα μετα σπασαν. Ξαφνικα το εβγαλε και το πουλι συνεχεια το δαγκωνει αυτο. Μηπωσ ειναι απο τισ γεννεσ, δεν εχει αλλαξει κατι στη συμπεριφορα του τρωει κανονικα πλωσ φαινεται να το ενοχλει αυτο πολυ.. Τι μπορει να ειναι;
 
σε μενα εκανε 2 γεννεσ ασπορεσ αλλα απο το εκει που το πηρα μου ειπαν οτι γεννησε αρκετεσ φορεσ κατω στον πατο του κλουβιου
 
Ειναι μεγαλο αυτο το εξογκωμα; Μπορεις να το φωτογραφησεις; Εχεις ακουστα για την προπτωση αμαρας;

Δες ενα αναλογο περιστατικο με αυτο που σου λεω σε καναρινι. https://community.petbirds.gr/threads/Βγήκε-έξω-η-μήτρα-κανάρας.2970/
Δεν λεω οτι σιγουρα ειναι αυτο, απλα υποθεσεις κανουμε αφου δεν ειμαστε κτηνιατροι. Καλυτερα να το δει πτηνιατρος το πουλακι. Αν ειναι παντως αυτο αντιμετωπιζεται στην αρχη χωρις να κινδυνεψει το πουλι απο μολυνσεις.
 
Back
Top