Κολάρο ή αμπούλα για την προστασία των σκυλιών από εξωπαράσιτα;

ΜΑΡΙΑαα

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2020
Μηνύματα
1.945
Πόλη
Τρίκαλα
Τι πιστεύετε είναι πιο ασφαλές το κολάρο ή η αμπούλα; Μήπως χρειάζονται και τα δύο; Ποιο κολάρο δεν μυρίζει δεν προκαλεί αλλεργίες και είναι 100% αποτελεσματικό;
 
Με μεγάλη διαφορά η αμπουλα(frontline χρησιμοποιουσα). + ένα σπρέι που θα σου πω με φυσικά προιοντα. Επειδή έκανα πολλα χρονια cramping με το σκυλο με βοήθησε παρα πολυ.
Αγοράζεις ένα άδειο μπουκάλι spray.
Γεμίζεις νερό και βάζεις:
Σιτρονελα
Βασιλικό
Δεντρολίβανο
Δυοσμο
Λεβάντα
Μελισσοχορτο
Αρμπαροριζα
Λουίζα
Ή οποια θέλεις εσυ.
Το αφήνεις έτσι κανα 2 μέρες να βγάλει τις ουσίες στο νερό και έχεις ένα φυσικό εντομοαπωθητικο για σένα και για το σκυλακο σου.
Καλο καλοκαίρι και προσοχη στις σκνιπες (καλαζάρ).
 
Του βάζω αμπούλα, (vectra) κολάρο της tafarm το anti phlebotome και βρήκα τσιμπούρι! Γι’αυτό ρώτησα. Εν τώ μεταξύ το συγκεκριμένο κολάρο μυρίζει παρα πολύ έντονα και το σκυλί ζει στο σπίτι.
 
@ΜΑΡΙΑαα Το ότι βρήκες τσιμπούρι δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύουν αυτά που βάζεις. Τα έντομα μπορεί να πάλι να ανεβαίνουν πάνω του αλλά σύντομα θα πέφτουν νεκρά. Εγώ στον μεγάλο σκύλο έβαζα και τα δύο (σκάλιμπορ κολάρο που δεν μυρίζει και αμπούλα κάθε μήνα) και στο μικρό μόνο αμπούλα καθώς δεν φοράει κολάρο λόγω τριχώματος που γίνεται κόμπος. Μια φορά πριν κάμποσα χρόνια που έπιασαν ψύλους παρόλα τα φάρμακα που έβαζα (ήμουν ακόμη στην Ελλάδα) ο μόνος τρόπος που τους ξεφορτώθηκα ήταν το χάπι Bravecto.
 
Αν και παλιό θέμα εγώ θα απαντήσω και τα δύο για 100% αποτελεσματικότητα! Βέβαια υπάρχει και το χάπι για τα εξωπαρασιτα που εγώ βέβαια είμαι πολύ κατά διότι έχουν πολλές παρενέργειες μέχρι και θάνατο
[automerge]1669574992[/automerge]
Το χάπι λέγεται Bravecto και πάντα σύμφωνα με έρευνες κυρίως του εξωτερικού έχουν εμφανιστεί νευρολογικες παρενέργειες και θάνατο
 
Back
Top