Αναπαραγωγή Κολλημένο αυγό στην φωλιά

Sofiachr97

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2021
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα ομάδα, σκεφτόμουν να αναφέρω το πρόβλημα στο ήδη αναρτημένο θεμα που είχα αλλά επειδή ήταν διαφορετικό τελείως είπα να γράψω εκ νέου. Να αναφέρω ότι είναι η πρώτη αναπαραγωγή του συγκεκριμένου ζευγαριού το αρσενικό είναι ενός έτους το θηλυκό 8 μηνών. Η καναρα μου αυτή την στιγμή κλωσσαει 5 αυγουλακια. Όταν είχε κάνει 2 αυγά είχα παρατηρήσει ότι το ένα από τα δύο ήταν κάπως χωμένο μέσα στο νήμα αλλά δεν έδωσα σημασία και δεν ήθελα να τα πειράξω καθόλου. Σήμερα που σε κάποια φάση είχε σηκωθεί η καναρα από την φωλιά πήγα να ρίξω άλλη μία ματιά και είδα ότι το συγκεκριμένο αυγό ήταν ακόμα χωμένο στα νήματα και έβαλα λίγο το χέρι μου να τα βγάλω από πάνω του και παρατηρησα ότι είναι κολλημένο γτ επιχείρησα να το κουνήσω αλλά δεν. Και επειδή φοβηθηκα μην το σπάσω και κανω ζημιά στα αλλα αυγά το άφησα όπως είναι. Δεν φαίνεται σπασμένο αλλά σίγουρα δεν είναι καλό σημάδι. Τα υπόλοιπα αυγουλακια είναι μια χαρά καθαρά και δεν φαίνεται πουθενά ίχνος υγρού κλπ. Τώρα το θέμα μου είναι αυτό το αυγό που δεν κουνιέται μήπως εμποδίζει την καναρα να γυρίζει τα αυγά. Μηπως είναι επικίνδυνο μην σπάσει και χαλάσει τα υπόλοιπα κλπ. Τι μπορώ να κάνω τώρα; . Τώρα που κλωσσαει φοβάμαι να τα βγάλω κσι να αλλάξω το νήμα.
 
Τώρα που κλωσσαει φοβάμαι να τα βγάλω κσι να αλλάξω το νήμα.
Αυτό πρέπει να κάνεις, όταν βγει η κανάρα από την φωλιά βγάλε την φωλιά και τα αυγά με μια λαβίδα ή ένα κουταλάκι, αφαίρεσε το νήμα και τοποθέτησε νέο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα λεμόνι για να την μορφοποιήσεις, μετά βάλε τα αυγά στην θέση τους.
 
Back
Top