Διατροφή Κολοκύθι στη διατροφη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cvrak
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cvrak

PB Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2007
Μηνύματα
169
Πόλη
Αθήνα
Ενημερωτικα σας λεω οτι σημερα τους εβαλα κολοκύθι ωμο.
Έφαγαν λιγο, αλλα οχι με πολλη ορεξη. Μαλλον δεν τους αρεσει οπως τα αλλα λαχανικα...🙄
 
Και στον παπαγαλο μου εδωσα κολοκυθακι.:) Περισυ δεν το ετρωγε καθολου φετος αλλαξε γνωμη...
 
δεν πειραζει... Μπορει σε λιγο καιρο να αλλαξουν γνωμη σαν ο Φοιβος!
 
Μπορεί και να μην το έχουν συνηθίσει ακόμη. Τα δικά μου ανεξαιρέτος το τσακίζουν. Στην αρχή ήταν διστακτικά αλλά τώρα δεν προλαβαίνεις να πάρεις το χέρι και ορμάνε.
 
Οταν λέτε κολοκύθι, εννοείτε το μικρό πράσινο κολοκυθάκι ή την κίτρινη κολοκύθα; Φανταζομαι πως το δίνετε τριμένο στον τρίφτη ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
 
εγω δινω το μικρο κολοκυθακι. Δεν το τριβω στον τριφτη. τους το δινω ετσι και το τρωνε μια χαρα...
 
Οπως λεει και η Αναστασια το μικρο πρασινο δινω κι εγω και διαλεγω τα μικρα που ειναι και τρυφερα... Την κολοκυθα τη μεγαλη δεν την εχει δοκιμασει, δεν ετυχε. Βεβαια ο δικος μου δεν θα ειχε προβλημα για κατι σκληροτερο τη στιγμη που ανοιγει αμυγδαλα αλλα για τα καναρινια η τα μικροτερα παπαγαλακια παιζει ρολο... 😉
 
και εγω για το πρασινο το μικρο μιλαω. Η ιδεα της κολοκυθας ειναι καλη. Πιστευω οτι θα τους αρεσει περισσοτερο, αφου ειναι λιγο πιο γλυκια. Μολις βρω θα τους βαλω και θα ενημερωσω. Αυριο θα τους βαλω πατζαρι ωμο, κομμενο πολυ λεπτη φλουδα. Θα δουμε...🙄
 
Περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα. Ρε παιδια να ρωτησω κατι; Δεν υπαρχουν τοσες και τοσες τροφες για να δωσουμε και οι οποιες εχουν καρατσεκαριστει γιατι να κανουμε πειραματα; τι θα ανακαλυψουμε την αμερικη. Για τους νεους που μας διαβαζουν Οχι πειραματα με τα πουλακια σας αλλα στα σιγουρα
Φιλικα
 
αν καταλαβα καλα εννοεις να μην δινουμε στα πτηνα μας φρεσκα λαχανικα γιατι οι βιταμινες αυτες παρεχονται απο την τροφη τους;
 
Περι ορεξεως... κολοκυθοπιτα. Ρε παιδια να ρωτησω κατι; Δεν υπαρχουν τοσες και τοσες τροφες για να δωσουμε και οι οποιες εχουν καρατσεκαριστει γιατι να κανουμε πειραματα; τι θα ανακαλυψουμε την αμερικη. Για τους νεους που μας διαβαζουν Οχι πειραματα με τα πουλακια σας αλλα στα σιγουρα
Φιλικα

Φιλε Ορεστη,
Δεχομαι την αποψη σου, αλλα πιστευω οτι οπως κι εμεις θελουμε ποικιλια, ετσι ειναι και τα καναρινια. Αφου δεν εχουν την ελευθερια τους, ας εχουν τουλαχιστο ποικιλια στην τροφη. Αν πεταγαν ελευθερα, θα δοκιμαζαν διαφορα. 🙂
 
Συμφωνώ στο όχι πειράματα. Αλλά το κολοκύθι (για το οποίο μιλάμε) αλλά και τα διάφορα φρούτα και λαχανικά δεν είναι πειράματα. Είναι ο πιο φυσικός τρόπος να παίρνουν βιταμίνες τα πουλιά. Πιστεύω ότι όσο πιο κοντά στη φυσική διατροφή του πουλιού είμαστε τόσο καλύτερα. Το μόνο που πρέπει να προσέχουμε είναι η ποιότητα των τροφών που χορηγούμε. Πάντα να έχουμε υπόψην ότι αυτά που κυκλοφορούν στην αγορά είναι γεμάτα φυτοφάρμακα. Πολύ σχολαστικό πλύσιμο λοιπόν και αν είναι δυνατόν (αν έχει κάποιος κήπο) δικά μας φρούτα.
 
Τι να προσέχουμε βρε παιδιά. Αφού δεν ξέρουμε από που θα μας έρθει. Όλα καρατσεκαρισμένα είναι μέχρι να σκασει η βόμβα. Εδω βρεθήκαμε γρασσαρισμένοι όλοι με εκείνα τα ορυκτέλαια της Ουκρανίας και κάθε ημέρα όλο και κάποιο νέο προϊόν βγαίνει στη φόρα ότι περιέχει ορυκτέλαιο και μάλιστα σοβαρών υποτιθέμενων εταιρειών. Δεν μπορούμε να προφυλάξουμε τους εαυτός μας και μπορούμε να προφυλάξουμε τα πουλιά; Σε λίγο θα καταντήσουμε όπως περιγράφει ο Νοστράδαμος, θα τα κοιτάμε όλα και δεν θα αγγίζουμε τίποτα. Νοιόθω τόσο ανυπεράσπιστος μπροστά σε όλα αυτά και τόσο απογοητευμένος με την κατάντια της ανθρωπότητος αλλά και πολύ οργισμένος. Πως μπορούν πάνω από την ανθρώπινη ζωή και όχι μόνο, να βάζουν το κέρδος και μόνο το κέρδος;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lee
Back
Top