Φροντίδα Κολπακια για να ερχεται στο χερι το κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akis07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akis07

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Πάτρα
το κοκατιλακι μου το εχω απο το νοεμβριο και εχει εξηκιωθει αρκετα μαζι μου.
τρωει απο το χερι μου και δεν το πηγαινω εγω κοντα του ερχεται αυτο αφου πρωτα διστασει λιγο.
πειτε μου καποια κολπακια να ερχεται στο χερι μου εκτος απο υπομονη μου που εννοειται οτι εχω και φυσικα οχι με γαντι
 
Να βάλεις σε ένα πιατάκι την αγαπημένη του τροφή και να κάνεις ότι τρως βγάζοντας ήχους μμμμμ καλόο κλπ και να αγνοείς παντελώς την ύπαρξή του έχοντας γυρίσει την πλάτη σου. Θα έρθει παρακαλώντας. Στον δικό μου τουλάχιστον δουλεύει.
 
Στην αρχή, από ότι είχαμε διαβάσει κι'εμείς στα άρθρα, του προτείναμε μια κούρνια, ένα ξύλο από αυτά του κλουβιού του, που δεν τα φοβόταν. Μετά λίγες μέρες, αφού είδαμε ότι ξεφοβήθηκε, με τις ίδιες λέξεις, "έλα" "πάμε" "βόλτα" ή όποια συνηθίζεις εσύ, αντί για το ξύλο, προτείνουμε το χέρι μας!
 
παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι οταν εχω τροφη στο χερι ερχεται και ειναι ηρεμο και οταν τελειωσει και το εχει φαει ολο φευγει και δε θελει αλλο πια το χερι μου και σαν να αγριευει λιγο
 
δεν ηθελα να του κοψω τα φτερα πτησης αλλα τωρα τελευταια το σκεφτομαι. Θα το παω σε πτηνιατρο ποσο στοιχιζει; Πιστευετε αξιζει; Αν θελετε απαντηστε μου και στα προηγουμενα
 
παντως δεν μπορω να καταλαβω γιατι οταν εχω τροφη στο χερι ερχεται και ειναι ηρεμο και οταν τελειωσει και το εχει φαει ολο φευγει και δε θελει αλλο πια το χερι μου και σαν να αγριευει λιγο

Γιατί τον δελεάζει η λιχουδιά που έχεις στο χέρι σου... 😉 Γι' αυτό τις τροφές που τους αρέσουν πιο πολύ τις κρατάμε για τις ώρες της εκπαίδευσης πιο πολύ! 😉

πιστευετε αξιζει;

Παρακολούθησε μια σχετική συζήτηση: https://community.petbirds.gr/threads/Κόψιμο-φτερών-πτήσης-παπαγάλων-Υπέρ-ή-Κατά.7877/
 
οποτε εγω τι να κάνω; να το συνεχισω να του δινω στο χερι μου τροφη μεχρι να ερθει ετσι στο χερι μου/?
 
Ναι, έτσι θα καταφέρεις να το προσεγγίσεις και θα διαπιστώσει πως δεν του κάνεις κάτι κακό.

Ρίξ μια ματιά και σε παλιότερες συζητήσεις... Θα βρεις πολλές πληροφορίες για την εξημέρωσή του! 😉
 
OXI , εγω που ειχα παει την ροζελιτσα μου να της κοψουν τα φτερα η καημενη Καρλα, μετα, ειχε παθει ψυχοπλακωση! ΔΕΝ αγριευε, το αντιθετο, φοβοταν παρα μα παρα πολυ!

δεν ξερω αν θα παθει το ιδιο το κοκατιλ σου
 
δεν ηθελα να του κοψω τα φτερα πτησης αλλα τωρα τελευταια το σκεφτομαι. Θα το παω σε πτηνιατρο ποσο στοιχιζει; Πιστευετε αξιζει; Αν θελετε απαντηστε μου και στα προηγουμενα
Εμείς που το πήγαμε για να το εξετάσει (20 ευρώ) μας τα έκοψε χωρίς τίποτα παραπάνω! Πάρε ένα τηλέφωνο & ρώτα, αν θέλεις μόνο αυτό! Επίσης σε κάποια petshops έχουν άνθρωπο που αναλαμβάνει να κόψει, ρώτα αν έχεις κοντά σου! Του σκεπάζεις το κεφαλάκι με πετσετούλα για να μη βλέπει & στρεσσαρισθεί και τα ψαλιδίζουν λίγο. Σε ~4 μήνες ξαναμεγαλώνουν!
 
Back
Top