Ασθένειες Κοτσιλιές με σπόρια σε μπατζι

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας παιδια! Επειγον! Το μπατζι μου ειναι ακεφο και φουσκωμενο,τρωει και πινει κανονικα, αρχικα το ειδα να ξερναει σπορια παρα πολλα, λεω ενταξει πνιγηκε, αλλα το ειδα μετα ολες του οι κοτσιλιες ξαφνικά αλλαξαν και ηταν σπορια σκετα. Πριν λιγο εκανε μια κοτσιλια μιση-μιση, γκρι με σπορια. Εβαλα χαρτι κουζινας στον πατο να ελεγξω τις κοτσιλιες και ειναι μονο σπορια ενωμενα μεταξυ τους. Τι να κάνω;Ειναι σοβαρο; Πριν 10 μερες ειχα χορηγησει σε ολα τα μπατζι μου αντιβιωση προληπτικη για εντερικα προβληματα, πώς γινεται να μην επιασε;Τα αλλα μπατζι μου ειναι μια χαρα. Μονο για το ταιρι του αρρωστου ανησυχω μηπως κολλησε. Εκεινο ειναι πολυ ζωηρο και κεφατο αλλα κανει γκρι-μουσταρδι κοτσιλιες χωρις σπορια.
 
Αν εχετε πτηνιατρο καλο θα ηταν να το δει αυριο πρωι-πρωι. Ριξε μια ματια κι εδω ...
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Και για εκατομμυριοστη φορα να πουμε οτι οι αντιβιωσεις δεν αποτελουν προληψη αλλα θεραπεια μονο οταν κρινει ο γιατρος ο οποιος ξερει για ποια χρηση ειναι το καθε φαρμακο.
 
Ρίξε μια ματιά κι εδώ: kiklos.info/kot-check.html

Το καλύτερο είναι να πας το πουλάκι σε έναν πτηνίατρο (όπως προείπε κι ο Ανέστης), όπως και κουτσουλιές για να γίνει διάγνωση και να πάρει το κατάλληλο φάρμακο. 😉
 
Δυστυχως πτηνιατρος εδω δεν υπαρχει. Εχει κανεις παρομοια εμπειρια απ τα πουλια του κι αν ναι τι του πε ο πτηνιατρος να κανει;
 
lost_beauty καλό θα ήταν να επικοινωνήσεις με έναν πτηνίατρο, έστω και τηλεφωνικά. Νομίζω πως μπορείς να στείλεις κουτσουλιές για να γίνει η εξέταση... Θα συνεννοηθείς με τον πτηνίατρο, με τον οποίο θα επικοινωνήσεις. 😉
 
Γεια σας παιδια! Επειγον! Το μπατζι μου ειναι ακεφο και φουσκωμενο,τρωει και πινει κανονικα, αρχικα το ειδα να ξερναει σπορια παρα πολλα, λεω ενταξει πνιγηκε, αλλα το ειδα μετα ολες του οι κοτσιλιες ξαφνικά αλλαξαν και ηταν σπορια σκετα. Πριν λιγο εκανε μια κοτσιλια μιση-μιση, γκρι με σπορια. Εβαλα χαρτι κουζινας στον πατο να ελεγξω τις κοτσιλιες και ειναι μονο σπορια ενωμενα μεταξυ τους. Τι να κάνω;Ειναι σοβαρο; Πριν 10 μερες ειχα χορηγησει σε ολα τα μπατζι μου αντιβιωση προληπτικη για εντερικα προβληματα, πώς γινεται να μην επιασε;Τα αλλα μπατζι μου ειναι μια χαρα. Μονο για το ταιρι του αρρωστου ανησυχω μηπως κολλησε. Εκεινο ειναι πολυ ζωηρο και κεφατο αλλα κανει γκρι-μουσταρδι κοτσιλιες χωρις σπορια.

To πουλάκι παρουσιάζει και καρίνα; Πόσες φορές το είδες να κάνει εμετό?
 
τι αντιβιοση του εδωσες και σε τι δοση...
μηπως δουμε τις αντεδιξεις
 
Τι ειναι καρινα; Το ειδα μια-δυο φορες να κανει εμετο πολλα σπορια.
 
Εγραφε το μπουκαλακι προληπτικα: 3 σταγονες στην ποτιστρα για 3 μερες, ηταν νομιζω ιδια μαρκα με το podagrine, ειναι μια σειρα φαρμακα ειδικα για μπατζι για ολες τις ασθενειες, αλλα το χορηγησα σε ολα τα κλουβια και τα αλλα ειναι μια χαρα. Μηπως το κολλησα γιατι ειχα αρρωστησει πριν μια βδομαδα με πυρετο;
 
Για να δω αν εχει αδυνατο στηθος πρεπει να το πιασω;Γιατι οπτικα φαινεται χοντρο αφου ειναι φουσκωμενο. Παντα ηταν αδυνατο,ισως το πιο αδυνατο απο ολα κι ετσι δε θα καταλαβω διαφορά.
 
Aviomycine solution λεγεται-αντενδειξεις δεν εχει, ειναι για τα παντα, κρυολογηματα, εντερικα κλπ
 
Γεια σας και παλι κ ευχαριστω για τις συμβουλες! Εχω νέα! Την επομένη αφοτου ζητησα τη συμβουλη σας,το ταιρι του αρρωστου μπατζι ειχε τα ιδια συμπτωματα. Για να μην τα πολυλογω(πηγα σε κτηνιατρο κ δεν ηταν εκει) διαβασα τα αρθρα σας και τους χορηγησα χαμομηλι και ριγανη σα φυσικα μηκυτιοκτονα. Δεν ξέρω αν επιασε, αλλα εγιναν καλα! Καλυτερα κι απο πριν, οι κοτσιλιες τους ειναι μια χαρα, δεν ειναι πια φουσκωμενα, ειναι υπερκεφατα, ολο κελαηδανε, μαλιστα η θηλυκια αδειαζει την ταιστρα και σφηνωνεται μεσα γιατι θελει να φτιαξει φωλια, αλλα εχει ηδη κανει 3 γεννες και της εχω βγαλει τη φωλια. Παρ'λα αυτα τα ειδα να ζευγαρωνουν αλλα τεσπα, το θεμα ειναι οτι εδω και μερες ειναι μια χαρα. Για αυτο για το ζευγαρωμα τι λετε να κάνω;
 
Αφου εχει κανει ηδη 3 γεννες σε καμια περιπτωση μην την αφησεις να κανει κ 4η, αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια τωρα ειναι να βεβαιωθεις οτι ειναι καλα στην υγεια τους

Δωσε τους μονο σπορους κ νερο, κ αυξησε τις ωρες που κοιμουνται
 
Back
Top