Γενικά Κοτσύφι Vs Καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Κοτσύφι Vs Καναρίνι;

Αγαπητοί καναρινόφιλοι γεια σας

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει ακούσει για μια τέτοια η παρόμοια περίπτωση.

Μια γνωστή μου κυρία μου ανέφερε ότι μόλις έβγαλε το malinois της στην αυλή (Τον Χειμώνα το είχε μέσα στο σπίτι) και το κοτσύφι που έχει στην αυλή σε κλουβί άρχισε να κελαηδά (είναι η εποχή του φυσικά) το καναρίνι σταμάτησε.

Και όχι μόνο αυτό αλλά έχει και πτερόρροια. Το πουλί όπως μου είπε δεν είναι φουσκωμένο τρώει και πετάει κανονικά.

Εκτός από την περίπτωση κάποιας ασθένειας υπάρχει πιθανότητα να στρεσαρίστηκε από το κελάηδημα του κοτσυφιού;

Μπορεί κάποιο σύμπλεγμα βιταμινών πχ Bogena να βοηθήσει;

Ευχαριστώ

😕
 
Πρώτη φορά ακούω τέτοια περίπτωση! Μπορεί να είναι τυχαίο, σύμπτωση!
 
Δεν εχω ακουσει ποτε κατι τετοιο. Θα συμφωνησω με την Νατασσα, πρεπει να ειναι τυχαιο! Αλλωστε, τα κοτσιφια σε περιοχες οπως τα προαστια της Αθηνας και στην επαρχια, τα συνανταμε ακομα και σε κηπους σπιτιων(οπου μπορεις να τα ακουσεις να κελαηδουν). Αν υπηρχε αυτη η περιπτωση, τοτε πολλοι εκτροφεις καναρινιων θα ειχαν προβλημα. Πιθανοτατα ειναι απο την αλλαγη του περιβαλλοντος, αφου τωρα το εβγαλε στην αυλη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adef
Μάλλον είναι σύμπτωση. Για την πτερόρροια κατά πάσα πιθανότητα οφέιλεται σε αλλαγή απο μέσα, έξω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adef
Στην αντίθετη κίνηση ίσως να ίσχυε κάτι τέτοιο. Τώρα δεν νομίζω.
Εκτός και αν ήταν σε πολύωρο σκοτάδι το πουλάκι μέσα στο σπίτι.
 
Πιστευω οτι ειναι εντελως τυχαιο γεγονος. Περισσοτερες πιθανοτητες εχει να στρεσαριστηκε απο την αλλαγη παρα απο το κελαιδιμα ισως και απο την τυχον οπτικη επαφη των δυο πουλιων να φοβηθηκε το καναρινι.Αν ηταν ετσι δε θα επρεπε να εχουμε αρσενικα καναρινια ολα στον ιδιο χωρο. Συνηθως ομως οι καρδερινες εχουν τετοια προβλημα.Απο στρες μεχρι και σκασιμο.
 
Απο οτι φαινεται απλη συμπτωση. Δεν εχω ακουσει παρομοια περιπτωση. Η πτεροροια οφειλεται μαλλον στην αλλαγη περιβαλοντος.
 
δεν ειμαι σιγουρος ομως ξερω οτι αμα εχεις ενα σπινο και ενα καναρινι αντικριστα και ο σπινος κελαιδαει συνεχεια το καναρινι σταματα να κελαιδα για πολυ καιρο επειδη θυμωνει που δεν μπορει να φτασει την φωνη του σπινου ετσι μπορει να ισχυει και με το κοτσυφι για αυτο να σταματησε να κελαιδα ομως μπορει να σταματησε επειδη το αλλαξε αποτομα μερος και το πουλακι να ξεχρονιστηκε η να ειναι και συμπτωση οπως λενε και οι φιλοι μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adef
Το οτι έχει πτερόρροια δικαιολογεί απολύτως το γιατί
δεν κελαηδάει. Το γιατί να έχει πτερόρροια αυτήν την
εποχή είναι το ερώτημα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adef
Back
Top