Αναπαραγωγή Κουκούλωσε το αυγό

Πάνος τσ.

PB New Member
Εγγραφή
28 Μαρ 2019
Μηνύματα
9
Καλημέρα σας. Έκανε σήμερα το πρώτο αυγό το ζευγαράκι μ με τα gloster και συνεχίζει και μαδαει εφημερίδα από τον πάτο του κλουβιού είπα στην μάνα μου η οποία έτυχε να είναι σπίτι να βάλει λίγο βαμβάκι και έχει ψιλοκαλυψει το αυγό. Τι μου προτείνετε να κάνω; Παρακάτω μια φωτογραφία πριν το καλύψει το αυγό 61927
 
Βγάλε το αυγό και φύλαξε το σε ένα μικρό δοχείο που θα έχεις στρώσει με σπόρους.
Δώσε υλικό φωλιάς για να ολοκληρώσει την φωλιά.
Θα χρησιμοποιήσεις πλαστικά αυγά;
 
Όχι δεν θα βάλω ψεύτικα αυγά. Να το βάλω σε ένα μπολ με σπόρους και μετά ποτέ θα το ξανατοποθετησω στη φωλια;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σου προτείνω να πάρεις (είναι πολύ φτηνά) και μία λαβίδα για να πιάνεις τα αυγά με ασφάλεια (αν δεν βρείς και ένα κουταλάκι του γλυκού θα κάνει την δουλειά)
Κάθε πρωί θα παίρνεις το αυγό και θα το αντικαθιστάς με ένα ψεύτικο.
Στο 3ο-4ο αυγό γυρίζεις πίσω τα κανονικά αυγά.
Με αυτό τον τρόπο πετυχαίνεις να γεννηθούν οι νεοσσοί σχεδόν ταυτόχρονα και να μεγαλώνουν όλοι μαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Η φωλιά είναι πανέτοιμη και δεν χρειάζεται περισσότερο υλικό.
Ίσως μπορούμε να συζητήσουμε για τη λάθος ποιότητα του υλικού.. αλλά είναι έτοιμη.
Εγώ θα αφαιρούσα κάθε υλικό που θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει ως υλικό φωλιάς τις επόμενες 2-3 μέρες.
Έτσι δεν θα βρίσκει τίποτε να σκεπάσει τα αυγά της.
Σε 2-3 μέρες θα κλωσά και συνεπώς θα έχει σταματήσει αυτή την "παρενέργεια" των ενστίκτων της.
Αν την αφήσουμε θα την φτιάξει τριώροφη... και συνεπώς άχρηστη αν όχι επικίνδυνη τη φωλιά της.
 
Back
Top