Διατροφή Κουνουπίδι στα πουλιά κάνει;

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά έχω δώσει πολλά λαχανικά στα πουλιά αλλά ποτέ κουνουπίδι, ξέρω πως το μπρόκολο κάνει καλό ειδικά τώρα στη πτερόρροια αλλά έτυχε να έχει στο σπίτι κουνουπίδι αξίζει να δώσω; Είναι επίσης πλούσιο διατροφικά;
 
Καλησπέρα,
Το κουνουπίδι είναι ασφαλές λαχανικό για όλα τα κατοικίδια πτηνά. Είναι πλούσιο διατροφικά και περιέχει υψηλά ποσοστά βιταμίνης C. Αφού το ξεπλύνεις καλά είναι έτοιμο για κατανάλωση.
 
@Akanthillis Καλημέρα. Έχε υπόψη σου, την λίστα

Πρέπει να προστεθεί το κουνουπίδι γιατί δεν το βρήκα εκτός εάν εννοείται επειδή είναι της ίδιας οικογένειας με το μπρόκολο.
 
επειδή είναι της ίδιας οικογένειας με το μπρόκολο.
Πράγματι, είναι λαχανικά που ανήκουν στο ίδιο είδος (Brassica oleraceae) όπως και το λάχανο, και το γογγύλι.
Είναι πλούσια σε βιταμίνες A και C, καθώς και σε μεταλλικά στοιχεία όπως ασβέστιο, σίδηρο, κάλιο, νάτριο, μαγνήσιο.
Θεωρείται χειμερινό λαχανικό,
υπάρχουν όμως και πρώιμες ποικιλίες,
οι οποίες φυτεύονται την άνοιξη για συγκομιδή το καλοκαίρι, στις οποίες όμως η ποιότητα των ανθοκεφαλών, άρα και του προϊόντος, υποβαθμίζεται
από τις υψηλές θερμοκρασίες.
Γι'αυτό τα φρέσκα λαχανικά είναι προτιμότερο να καταναλώνονται το χειμώνα που έχουν μεγαλύτερη διατροφική αξία.
 
@Vada Τα περισσότερα ευτυχώς είναι εποχής διότι έχουμε κήπο στο πατρικό μου με μεγάλη ποικιλία λαχανικών και μου φέρνουν οι γονείς μου πολύ συχνά,απλά τώρα έτυχε η συγκάτοικος μου να έχει πάρει κουνουπίδι και σκέφτηκα να δώσω στα μικρά μου.

@MARY58 να είσαι καλά ευχαριστώ 🤗
 
Τα περισσότερα ευτυχώς είναι εποχής διότι έχουμε κήπο στο πατρικό μου με μεγάλη ποικιλία λαχανικών και μου φέρνουν οι γονείς μου πολύ συχνά
Τι ωραία! Μπράβο στην μαμά κ στον μπαμπά σου! 😊
 
Back
Top