Φροντίδα Κουνούπια περιτριγυρίζουν τα κοκατίλ μου, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MyriamK
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MyriamK

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
876
Πόλη
Berlin
Παιδιά καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω κανέναν μήπως ξέρει αν είναι επικίνδυνα τα τσιμπήματα από κουνούπια για τα πουλιά γενικά; Τώρα που καλοκαίριασε έχω τα κοκατίλ έξω στο μπαλκόνι σκεπασμένα με ένα ελαφρύ πανί στο μεγάλο τους κλουβί, αλλά παρατηρώ ότι τις νυχτες με υγρασία έχει πολλά κουνούπια να τα περιτριγυρίζουν... Τι μπορώ να κάνω για να τ'απαλλάξω απο το μαρτυριο αυτό;
Θεωρώ πως συχνα τα κουνουπια είναι φορείς μολυσματικών ασθενειών και πρέπει να τυχουν της προσοχής μας..
Τί λέτε;
 
παραδειγμα μυριαμ, αν ενα πουλι εινα ιφορεας η νοσει απο καποια ασθενεια κα ιτο τσιμπησει καποιο κουνουπι και μετα το ιδιο τσιμπησει καποιο αλλο πουλι του μετεδωσε την ασθενεια, εχεις δικιο λοιπον αλλα τροπος να τα αποφυγεις εινα ιλιγοι ενας απο αυτους φροντλαην στην πλατη του πουλιου
 
Τα κουνούπια είναι ένας απο τους χειρότερους εχθρούς των πτηνών και κουβαλάνε πολλές μολυσματικές ασθένειες Μύριαμ, έφοσον τα έχεις έξω καλό είναι να έχεις κάποια σίτα για σκέπασμα τουλάχιστον όσο μπορείς να τα προφυλάσεις.
 
Σίτα ναι, από αυτές τις μεγάλες που βάζουμε στις κρεβατοκάμαρες...
Γενικά τα ενοχλούν κιόλας, δεν είναι μόνο ο κίνδυνος της αρρώστειας..Αν σκεφτούμε ότι έχουν και πιο ευαίσθητο αυτί απο το ανθρώπινο, πρέπει να τρελλαίνονται απο το ζουζούνισμα.

Το φρόντλάιν τι είναι Astrapogianne?
 
Το να τα ενοχλούσαν απλά δεν θα ήταν πρόβλημα Μύριαμ , ο κίνδυνος είναι πολύ μεγάλος απο ένα τσίμπημα στο μάτι του πτηνού!
 
Στο μάτι mortal1? Αυτό μας έλειπε...Αύριο επειγόντως αγορά σίτας. Καλά που μου το επισημάνατε. Ευχαριστώ
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μερικά φυσικά εντομοαπωθητικά, νομίζω οτι μέσα σε αυτά συγκαταλέγεται ο βασιλικός και ο ευκάληπτος.
 
Εκεί είναι το μόνο σημείο που μπορεί να τσιμπήσει το κουνούπι, τουλάχιστον αυτό ξέρω!
 
To kounoupi bori na xtipai se oli meri pou den exoune ftera.

Giro sto ramfos, giro tou mati, podia klp.

I eylogia einai mia arostia pou metaferoune ta kounoupia.


Alexandros
 
το φροντλαην ειναι ενα αντιπαρασιτικο που χρησιμοποιουν για τους ψυλλους κα ιτα τσιμπουρια στα σκυλια αλαλ ενα ψεκασμα μονο στην πλατη του πτηνου εινα ιακινδυνο και σωτηριο πολλες φορες
 
Back
Top