Γενικά Κουνούπια στα καναρίνια

Mithradil

PB New Member
Εγγραφή
22 Απρ 2009
Μηνύματα
151
Πόλη
Κύμη
γεια σας παιδια.υπαρχει προβλημα που εχω κουνουπια στο κηπο που εχω την κλουβα. αν ναι τη παθαινουν κ τη πρεπει να κανω;
 
Τα κουνούπια με το τσίμπημα τους στα πουλιά μπορεί να μεταφέρουν διάφορες ασθένειες, όπως ευλογιά κ. Α.

Μπορείς να ψεκάσεις με σκορδόνερο την γύρω περιοχή, να έχεις φύλλα ευκαλύπτου ή να βάλεις ψιλή σίτα στην κλούβα σου.
 
εγω εχω βαλει βασιλικο κ καθε βραδι βαζω φιδακι δν πιστευω να παθουν τιποτα με το φιδακι;
 
εγω εχω βαλει βασιλικο κ καθε βραδι βαζω φιδακι δν πιστευω να παθουν τιποτα με το φιδακι;




Αμα πηγαινει κατα πανω τους ο καπνος ναι υπαρχει προβλημα και μαλιστα μεγαλο..
Η ψιλη σιτα που σου προτεινει η Αναστασια ειναι οτι καλυτερο
 
επισης 2-3 δεντρακια σιτρονελας σε γλαστρες, ακομα και στα σπρεϊ κατα των κουνουπιων κατα βαση σιτρονελα εχει...η συτα ειναι συγουρα αποτελεσματικη, αλλα δεν βλεπεις καλα τα πουλακια... Εκτος αν απο τη μια πλευρα μπει πλεξιγκλας... Και απο τις αλλες ψιλη συτα.. Ετσι και αεριζετε... Και πλεπεις ευκολα τα πουλακια...
 
αν βαλω σιτα δν θα τα βλεπω καλα τα πουλια οποτε θα βαλω τα δεντρακια που λες αγγελος, κ κατι αλλο θα ηθελα να ρωτησω παιδια αν πιασουνε ψειρα πως θα το αντιμετοπισω;
 
με σπρεϊ που μπορεις να παρεις απο τα πετ... Τα δεντρακια δεν μπορω να σου πω σιγουρα πως θα κανουν δουλεια, αλλα φνταζομαι οπως στις περιοχες που εχει ευκαλιπτους δεν εχει κουνουπια, αυτο μπορει να γινει και σε μικροτερη κλιματα μελιγες γλαστρες στο μπαλκονι μας... Τωρα αν καποιος ξερει καλυτερα ας το πει...
 
πως πρεπει να ριξω το σπρει στα πουλια; Παιδια βρηκα πως να εξοντοσω τα κουνουπια μου δωσανε ενα που τα χτηπαει ρευμα δλ εχει φως μεσα κ αναμεσα εχει κατι συρματα που τα χτηπαει το ρευμα
 
παιδια βρηκα πως να εξοντοσω τα κουνουπια μου δωσανε ενα που τα χτηπαει ρευμα δλ εχει φως μεσα κ αναμεσα εχει κατι συρματα που τα χτηπαει το ρευμα
Και πώς θα κοιμούνται τα πουλιά αν υπάρχει αυτό το γαλάζιο φως όλη νύχτα;

Τι θα γίνει αν εκτός από τα κουνούπια, πηγαίνουν στα σύρματα και πουλιά;
 
Σταύρο αυτο που αναφέρει ο φίλος μας είναι μια ηλεκτρική συσκευή σαν φάναρι που κρέμεται και μπαινοντας στην μπρίζα ανάβει ενα διακριτικο μπλέ -μωβ φώς που προσελκύει τα κουνούπια και οταν πλησιάζουν τα καει. Τετοιες συσκευές βαζουν συνηθως σε ταβέρνες, εξοχικά κτλ. Δεν κινδυνευουν απο αυτο πουλιά ή άλλα ζώα, παρα μόνο ιπτάμενα έντομα μυγες, κουνουπια, πεταλουδες νυχτός κτλ
 
Σταύρο αυτο που αναφέρει ο φίλος μας είναι μια ηλεκτρική συσκευή σαν φάναρι που κρέμεται και μπαινοντας στην μπρίζα ανάβει ενα διακριτικο μπλέ -μωβ φώς που προσελκύει τα κουνούπια και οταν πλησιάζουν τα καει. Τετοιες συσκευές βαζουν συνηθως σε ταβέρνες, εξοχικά κτλ. Δεν κινδυνευουν απο αυτο πουλιά ή άλλα ζώα, παρα μόνο ιπτάμενα έντομα μυγες, κουνουπια, πεταλουδες νυχτός κτλ
Για αυτήν τη συσκευή μιλάω κι εγώ. Μου φαίνεται κάπως, το να κρέμεται μια τέτοια συσκευή μέσα σε μια μεγάλη κλούβα όπου πετούν ελεύθερα τα πουλιά. Για μια ταβέρνα είναι ότι πρέπει, αλλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση;
 
Ισως να την κρεμάσει εξω απο την κλούβα γιατι όντως μεσα δεν νομιζω να ειναι σωστά. Ας περιμενουμε να μας διευκρινήσει που σκοπέυει να την τοποθετήσει!
 
Η συσκευή αυτή παράγει υπερυψηλή τάση και μπορεί να σκοτώσει τα πουλιά σε περίπτωση που θα την αγγίξουν με το πόδι ή το φτερό. Αν η συσκευή είναι κοντά στην μεταλλική κλούβα, εκτεθειμένη σε υγρασία, βροχή, ποτίστρες κλπ μια διαρροή τάσης μπορεί να είναι μοιραία.
Ο δυνατός ήχος από τα έντομα που θα σκοτώνονται - ψήνονται θα κάνει τα πουλιά να πηδάνε κάθε λίγο μέχρι το ταβάνι νυχτιάτικα.
 
θα ειναι εξω απο την κλουβα κ λιγο πιο περα απο τα πουλια κ δν θα τα ενοχλει
 
Back
Top