Διατροφή Κουρκουμάς για τον χρωματισμό κίτρινων καναρινιών

Theofilos-Xanthi

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Ξάνθη
Καλησπέρα

Παρακαλώ γνωρίζει κανείς αν ο κουρκουμας μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη διατροφή για τον χρωματισμό κίτρινων καναρινιών

Ευχαριστώ
 
Αν δεν πρόκειται για εκθεσιακά κίτρινα πουλιά και βέβαια μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αν πρόκειται για πουλιά όμως που πρόκειται να εκτεθούν σε κρίση, ΟΧΙ.
 
Αν δεν πρόκειται για εκθεσιακά κίτρινα πουλιά και βέβαια μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Αν πρόκειται για πουλιά όμως που πρόκειται να εκτεθούν σε κρίση, ΟΧΙ.
ευχαριστω για την απαντηση δεν καταλαβαινω ομως γιατι
(συγνωμη αν δεν καταλαβαινω κατι που ισως ειναι αυτονοητο για εσας ειμαι ερασιτεχνης κ νεος στον χωρο των καναρινιων)
 
Το χρώμα που δίνει ο κουρκουμάς είναι ένα χρυσο -κίτρινο.Αυτό είναι χρώμα ακατάλληλο για εκθεσιακά πουλιά. Αυτά, πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο ΛΕΜΟΝΙ και όχι χρυσά.
 
Και ποιός μας λέει ότι θα το φάνε;... Έχει πικάντικη γεύση.
 
παιδια καλησπερα
Εχω ενα ζευγαρι κιτρινα καναρινια (αγορασμενα απο πετ της περιοχης μου) εχουν 4 αυγα περιμενω νεοσσους 23-24/3 (οταν κ αν βγουν) θελω να μαθω φυσικους τροπους να τονισω το κιτρινο χρωμα.
Ρωτησα κ εμαθα για τον κουρκουμα ξερει κανεις αλλες φυσικες πηγες χρωματισμου του κιτρινου.
ευχαριστω .
 
Νομίζω πως όσοι βάφουν κίτρινα καναρίνια το κάνουν με χρωστικές... και κανένας φυσικός τρόπος με τη λήψη τροφής δεν μπορεί να το ανταγωνιστεί...
 
Νομίζω πως όσοι βάφουν κίτρινα καναρίνια το κάνουν με χρωστικές... και κανένας φυσικός τρόπος με τη λήψη τροφής δεν μπορεί να το ανταγωνιστεί...
ευχαριστω για την απαντηση αλλα, στην φυση πως επιτυχανεται το κιτρινο χρωμα;
 
Θεόφιλε, έχω την αίσθηση ότι σε μεγάλο βαθμό επιτυγχάνεται με τη λήψη λουτεΐνης, μιας φυσικής χρωστικής που εμπεριέχεται σε διαφορά χορταρικά. Αν θέλεις διασταύρωσε το στο διαδίκτυο και τσέκαρε σε ποια είδη υπάρχει περισσότερο, αλλά μη δώσεις χορταρικά το πρώτο δεκαήμερο των νεογέννητων.
 
ευχαριστω για την απαντηση αλλα, στην φυση πως επιτυχανεται το κιτρινο χρωμα;
Τα της "φύσης ποιήματα" είναι από μόνα τους τεράστιο κεφάλαιο.
Εμπεριέχουν χιλιετίες εξέλιξης και κώδικες που έχουν γραφτεί στο DNA κάθε πλάσματος...
Είναι ένας τομέας που θέλει σπουδαγμένους και όχι απλούς και πλημμελώς διαβασμένους συζητητές...
 
Τα της "φύσης ποιήματα" είναι από μόνα τους τεράστιο κεφάλαιο.
Εμπεριέχουν χιλιετίες εξέλιξης και κώδικες που έχουν γραφτεί στο DNA κάθε πλάσματος...
Είναι ένας τομέας που θέλει σπουδαγμένους και όχι απλούς και πλημμελώς διαβασμένους συζητητές...
... Προσωπικα ειμαι απλος κατοχος καποιων πουλιων με πολλες αποριες-ερωτησεις -περιεργιες... Που ψαχνω απαντησεις.
 
Δεν υπάρχει καλύτερο από αυτό... η έρευνα μαι η δίψα για γνώση βοηθά στην εξέλιξη...
Η "παραμόρφωση" και η προσπάθεια λήψης "θεϊκών" αποφάσεων όμως είναι κομματάκι δύσκολο στη δική μου λογική για να γίνει αποδεκτό... ελπίζω πως με καταλαβαίνεις.
 
Ισχύει αυτό που σου έγραψε ο Γιάννης (ianos). Σπανάκι - καλαμπόκι.
ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ Η ΥΓΕΙΑ (EUFIC)
eufic.org/article/el/show/spotlight/rid/colors-fruit-vegetables-and-health-greek/
 
Θεόφιλε, αν το πουλάκι έχει πλήρη και σωστή διατροφή, τότε θα έχει και φυσικό όμορφο χρωματισμό (στην προκειμένη περίπτωση κίτρινο). Αν τώρα θέλεις να το στείλεις σε έκθεση για βαθμολόγηση, τότε αναγκαστικά θα καταφύγεις σε βοήθεια χρωστικών.
Το χρώμα που προέρχεται από τροφές και πράσινα λαχανικά, μπορεί να κάνει το κίτρινο πορτοκαλίζον και αυτό στα χρώματος δεν επιτρέπεται.
Νομίζω ότι και ο κατηφές και το ιπποφαές βοηθάει στο κίτρινο χρώμα.
 
Back
Top