Αναπαραγωγή Κουτσουλιά σαν κρόκος αβγού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasevas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vasevas

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
21
Πόλη
Τρίκαλα
Παιδιά καλησπέρα,
Σας παραθέτω μια φωτό από την κουτσουλιά του Γερμανού σκουφάτου μου. Είναι σαν κρόκος αβγού. Μέχρι πριν μια ώρα δεν το είχε.
Σήμερα τα έβαλα μέσα τα καναρίνια λόγω ζέστης. Δε ξέρω αν έχει σημασία, στο δωμάτιο που τα έχω, έχω ανεμιστήρα οροφής, ρυθμισμένο σε μικρή ταχύτητα. Η τροφή του περιλαμβάνει σπόρια με μέταλλα και ιχνοστοιχεία και σε άλλο κουπάκι ασβέστιο. 36591869_2027677267287884_3894384037128568832_n.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
του Γερμανού σκουφάτου μου
Θα πρέπει σταδιακά να διώξεις την ιδέα πως πρόκειται για αρσενικό καναρίνι... αλλά είναι ολοφάνερα θηλυκό.
Αυτό που βλέπουμε δεν είναι σαν αυγό... αλλά αυγό.
Κι επειδή είναι σίγουρο πως όλο αυτό χρειάζεται ασβέστιο θα σε παρότρυνα να πάρεις υγρό ασβέστιο και να βάλεις μερικές σταγόνες για 3-4 μέρες στο νερό του.
Διαφορετικά κινδυνεύει ακόμη και με θάνατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά πώς είναι δυνατόν;
Κελαηδάει συνέχεια! Κελαηδάνε τα θηλυκά όλη μέρα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Θα πρέπει σταδιακά να διώξεις την ιδέα πως πρόκειται για αρσενικό καναρίνι... αλλά είναι ολοφάνερα θηλυκό.
Βρε παιδιά, τελικά θα το ομολογήσω... Είμαι μέντιουμ,😛 και σε άλλο θέμα του μέλους μας σκεφτόμουν ότι το πουλί ειναι θηλυκό, αλλά δεν τόλμησα να το ξεστομισω... Και ναι, τελικά ο τσολιάς μας βγήκε κοριτσάκι.
Ναι. Ειναι δυνατό να τραγουδά όλη τη μέρα γιατί αποδεδειγμένα πλέον ειναι πυρωμένη. Όποτε του χρόνου σε βλέπω με πανέμορφα σκουφατα κουκλάκια, τραγουδισταδες ολκης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ααα τόσο καλάαα...
Παιδιά ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε!
Αν το καλοσκεφτείς, δεν ειναι κι άσχημα... Κελαηδά και κάνει και μωράκια, 2 σε 1. Στη θέση σου θα αισθανόμουν πολυ τυχερός με ένα τόσο ιδιαίτερο και όμορφο πουλί.
 
Κελαηδάνε τα θηλυκά όλη μέρα;
Θηλυκό που να "κελαηδά" όσο μπορεί υπάρχει...
Αρσενικό που να γεννά αυγά όμως δεν υπάρχει...
Κι αυτό που μας περιγράφεις σαν αυγό.. είναι αυγό.
Τσόφλι, ασπράδι και κρόκος...
 
Back
Top