Ασθένειες Κουτσουλιές με αίμα

KostasFox

PB New Member
Εγγραφή
1 Φεβ 2020
Μηνύματα
26
Πόλη
Καρδίτσα
γεια σας. Ξυπνώντας σήμερα είδα ότι στο κλουβί υπήρχε αίμα παρατηρώντας την θηλυκιά παπαγαλίνα πρόσεξα ότι ήταν ελαφρώς λερωμένη η αμάρα.
τις τέλευες 5-6 μέρες δεν ήταν πολύ καλά και δεν έβγαινε από το κλουβί σήμερα παραδόξως είναι σε κέφια.
δεν είναι φουσκωμένοι η κάτι άλλο που να δείχνει άρρωστη. άλλαξα το χαρτί και δεν βλέπω κουτσουλιά με αίμα.
συζεί με τον αρσενικό
 
Υπαρχει περιπτωση το πουλακι να εχει φαει κατι τις τελευταιες ωρες που να εχει χρωματισει την κουτσουλια;
Ειδες καποιο υπολλειμα αυγου καπου ή σου εχει δωσει αυγο τελευταια;
 
Χτες γέμισα την τροφή με φρέσκους σπόρους.
υπάρχει περίπου μια εβδομάδα από τότε που έδωσα λιχουδιά.
είχε κάνει αυγά πριν κανένα 2μείνo και τελικά δεν έσκασε κανένα από τα τέσσερα, Ήταν μονο το ένα γονιμοποημένο. Επίσης χτες την έβγαλα με πολύ προσπάθεια από το κλουβί για να το καθαρίσω. και έμεινε έξω 1-2 ώρες στο σαλόνι και σαχλαμάριζε
 
-Δεν έφαγαν τίποτα την τελευαία βρομάδα πέρα από σπόρους.
-δεν γνωρίζω αν είχε pellets, μια πολύχρωμη χύμα περνώ εδώ και 2.5 χρόνια απο το ιδιο petshop
-κουτσουλιά με αίμα ήταν. μαύρο σκούρο στην πορεία έπεσε και καθάρισε η αμάρα(σχεδον ολοκληροτικα) μέσα στην ημερα.
-βγήκε σήμερα από μονη τις από το κλουβί. την κοιτούσα καλά καλά δεν υπάρχει τραυματισμός. η όρεξη της σήμερα είναι αυξημένη. Βεβαια τους έξαλλα και λιχουδιά κεχρί.
-από το πρωί δεν υπήρχε καινούριο ίχνος αίματος
 
Αφου αποκλεισαμε να προηλθε απο τροφη, ο νους μου παει σε καποιο αυγο που ισως ερχεται (αφου δεν βρηκες καποιο αυγο ή υπολλειματα αυγου)και κατι δεν παει καλα.
Καποια πιθανη δυστοκια αν λαβουμε υπ'οψιν και την κακη εικονα τις προηγούμενες ημερες.
Το βέβαιο ειναι οτι αν εχεις την δυνατοτητα θα πρεπει να το δει γιατρος.
Αν δεν εχεις την δυνατότητα λογω της καταστασης, ελα σε τηλεφωνικη επικοινωνια με γιατρο τουλαχιστον.
 
Αυτό φαίνεται να είναι όντως αίμα κι όχι χρώμα απο τροφή. Υπάρχει ασβέστιο στο κλουβί; Αν όχι αγόρασε αύριο υγρό ασβέστιο για το νερό τους. Το καλύτερο θα ήταν να δει το πουλάκι κάποιος γιατρός μήπως έχει κάτι σοβαρότερο. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Στην θέση σου δεν θα το καθυστερούσα ούτε μια μέρα. Έχετε και την πανεπιστημιακή κλινική στην Καρδίτσα, νομίζω ότι δεν έχουν τμήμα εξωτικών αλλά δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.

Μιλάμε για μπάτζι;
 
δεν υπάρχει έχω ρωτήσει. Ούτε στις σχολες μαθαίνουν για εξωτικά πτηνά.
στο κλουβί υπάρχει κόκαλο σουπιάς. το τρώει ευχάριστα. εγώ είχα χαλάρωση γιατί την έβλεπα μια χαρά τώρα αγχώθηκα. Θα δω και αύριο πως θα είναι. Πάντως τώρα που το θίξατε στο πρώτο αυγό τις που ήταν πριν κανένα 2νο ήταν χαλια αρκετές μέρες και το επόμενο το έκανε με καθυστέρηση 4 ημερών. το επόμενο σε 3 και τα αλλα 2 ανά 2 μέρες
πάντως τώρα ξανά κοίταξα τις κουτυσουλιες τις (έχω βάλει 3 "πατηρες" από κάτω από εκεί που κοιμάται) είναι "παντακαθαρες" κλασικές κουτσουλιές
 
καλησπέρα παιδιά.
-να ενημερώσω ότι δεν υπήρχε αίμα καθόλου από χτες.
-από φαγητό και όρεξη επίσης παρα πολύ καλά ίσος βεβαια επηρέασε ότι επιτέλους έχουμε ήλιο εδώ στην καρδίτσα.
-θα βγω σήμερα για ύγρο ασβέστιο.
-το κόκκαλο σουπιάς να παραμείνει μέσα στο κλουβί;
 
-το κόκκαλο σουπιάς να παραμείνει μέσα στο κλουβί;

Ας παραμείνει, δεν ανοχλεί κάπου. Αν σε πρόλαβα πάρε κι ενεργό άνθρακα απο πετ σοπ ή φαρμακείο έτσι να το έχεις. Απορροφά τις τοξίνες και προλαμβάνει τις τοξικώσεις.
https://community.petbirds.gr/threads/Ενεργός-Άνθρακας-οδηγίες-χορήγησης-σε-έκτακτη-ανάγκη.24716/
 
Back
Top