Ασθένειες Κουτσουλια στο κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,σήμερα το πρωί παρατήρησα από κάτω στον παπαγάλο μου μία κουτσουλια η οποία ήταν πολύ μικρή και ψιλοκρεμοταν από κάτω του. Κάναμε μπάνιο και στην συνέχεια παρατήρησα αυτό που δείχνω παρακάτω στις φωτογραφίες. Δείχνει κάποια αρρώστια; Τι πιστεύετε;
Η διατροφή του είναι μια χαρά, αποτελείται από μείγμα σπόρων, μια φορά την βδομάδα αυγό βρασμένο και σχεδόν καθημερινά καρότο και μαρούλι που του αρέσουν πολύ. Τρώει κανονικά και πίνει νερό επίσης.
Οι κουτσουλιές του γενικά είναι μια χαρά όπως είναι πάντα.
Την τελευταία εβδομάδα φωνάζει περισσότερο από άλλες φορές, εγώ πιστεύω πως είναι λόγω εποχής (σχεδόν κάθε χρόνο τέτοια εποχή είναι πιο νευρικός).
[automerge]1713092316[/automerge]
Καλησπέρα,σήμερα το πρωί παρατήρησα από κάτω στον παπαγάλο μου μία κουτσουλια η οποία ήταν πολύ μικρή και ψιλοκρεμοταν από κάτω του. Κάναμε μπάνιο και στην συνέχεια παρατήρησα αυτό που δείχνω παρακάτω στις φωτογραφίες. Δείχνει κάποια αρρώστια; Τι πιστεύετε;
Η διατροφή του είναι μια χαρά, αποτελείται από μείγμα σπόρων, μια φορά την βδομάδα αυγό βρασμένο και σχεδόν καθημερινά καρότο και μαρούλι που του αρέσουν πολύ. Τρώει κανονικά και πίνει νερό επίσης.
Οι κουτσουλιές του γενικά είναι μια χαρά όπως είναι πάντα.
Την τελευταία εβδομάδα φωνάζει περισσότερο από άλλες φορές, εγώ πιστεύω πως είναι λόγω εποχής (σχεδόν κάθε χρόνο τέτοια εποχή είναι πιο νευρικός).
 

Συνημμένα

  • IMG_20240414_132951.webp
    IMG_20240414_132951.webp
    238,3 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20240414_133012.webp
    IMG_20240414_133012.webp
    386,2 KB · Προβολές: 16
  • IMG_20240414_133027.webp
    IMG_20240414_133027.webp
    375,9 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20240414_135640.webp
    IMG_20240414_135640.webp
    504,1 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα,
Εντάξει μια φορα να κολλήσει κουτσουλιά μπορεί να είναι τυχαίο (στις φωτογραφίες δεν είμαι σίγουρη αν βλέπω απλά βρέξιμο απ το μπάνιο η κάτι άλλο όπως υδαρεις κουτσουλιές) αλλά αν ειναι λερωμένο γενικά δεν είναι φυσιολογικό. Απο τα μεχρι τώρα δεν καταλαβαίνω αν εχει κάτι δηλαδή.
Σε κάθε περίπτωση ισως είναι μια καλη ευκαιρία για το ετήσιο τσεκ απ σας σε ειδικό κτηνίατρο αν σας ανησυχεί. Δέχονται και δείγμα κουτσουλιάς με κουριερ τουλάχιστον για παρασιτολογικές και καποια άλλα βασικά τεστ, σε νορμαλ τιμές, αν δεν έχετε κτηνίατρο για εξωτικά ζωα κοντά αν και εαν είστε Αθήνα υπάρχουν τουλάχιστον 2-3.

Να βλέπαμε κάποια φώτο κουτσουλιάς καλύτερα ίσως (για κάτι πολυ προφανές βέβαια μόνο);

Τους φέρνουμε εμείς καμια φορά ασθένειες/παράσιτα ακόμα και εαν δεν είναι σε εξωτερικό χώρο. Λύνονται σχετικά εύκολα τα περισσότερα με την κατάλληλη αγωγή αρκεί να μην το αμελήσουμε.

Επίσης είμαστε βέβαιοι για το φύλο? Επειδή το χρώμα του είναι αβέβαιο και αν ειναι θηλυκό τετοια εποχή θα υποψιαζόμουν πρόβλημα με αυγά.

Η διατροφή σε γενικές γραμμές μου φαίνεται ότι θα ηθελε λίγο εμπλουτισμό σε αλλα λαχανικά (όχι αβοκάντο ή κρεμμυδοειδή), πχ ρόκα, μπρόκολο, κέιλ, αντίδι, ραδίκι, όσπρια βρασμένα ή και αλλαγή σε ειδικα πέλετς (κροκέτες για κοκατίλ) και ίσως λιγότερο αυγό. Αλλά μην αλλάξετε κάτι τώρα μέχρι να διερευνήσετε το πιθανό θέμα με τις κολλημένες κουτσουλιές γιατί μπορεί να το μπερδέψει παραπάνω.

Όταν παρατηρούμε κάποια μικρή αλλαγή στις κουτσουλιές που μας ανησυχεί, για καναδυό μέρες δίνουμε μόνο την βασική τροφή (μιγμα σπορων ή πελετς) και παρατηρούμε προσεκτικά. Φυσικά αν σταματήσει να τρώει/κουτσουλάει ή δούμε αίμα ή κάποιο άλλο περίεργο σύμπτωμα μιλάμε κατευθείαν με γιατρό.
 
Back
Top